Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

W ogrodniczym trochę nowości. Przynajmniej inne jak co roku. Montego Bay, Susan Forever, Pesaro, Cavalese, była jeszcze drzewiasta High Tea i żałuję teraz, że nie wziałem :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
InesS
200p
200p
Posty: 403
Od: 18 sty 2013, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Gosiu wczoraj dostałam pierwsze zamówienie. Dotarła przesyłka z Lil... A w niej m.in. wypasione Martagony "bliźniacze giganty".
W prezencie dostałam Heartsting Lilium
Szczęgółowa lista jest w moim wątku. Oprócz tego mam jeszcze kilkadziesiąt lilii z okolicznych ogrodniczych.
Niczego jeszcze do gruntu nie sadzę. Jest za zimno, by robić coś na działce a każdej nocy ujemna temperatura.
Gosiu doradź proszę czego podsypać przy sadzeniu martagonów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Agnieszka
W Liliowej Dolinie Rospudy
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Agnieszka , ja swoje martagony posadziłam w dużych wiadrach. Na dno sypałam warstwę keramzytu, garść granulowanego obornika, sypałam ziemię pH 6,5 sadziłam martagona i przysypywałam taką samą ziemią pomieszaną z dolomitem. Wyszło pH 7,2. Martagony tak lubią.
Ja część swoich lilii już mam w donicach, do gleby jeszcze nie sadziłam, bo u nas w nocy mrozy., a donice stoją na zabudowanym balkonie to im ciepło.
Masz tego "dobrodziejstwa" ogrom ;:138 , jak to zakwitnie to dopiero będzie ;:215
Swoich lilii już nie liczę, ;:185 bo po prostu zgubiłam rachubę.Ostatnio domówiłam jeszcze kilkanaście i teraz dopiero się zastanawiam gdzie ja to posadzę ;:14 , a w Brico też były lilie i nie przeszłam obojętnie, kupiłam Mapirę, bo mam Dimension i Landini.
Black Beauty jest podobna do Scheherezade, staram się na moich małych "połaciach" sadzić lilie różniące się od siebie.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Gosia1704
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 maja 2014, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

To teraz ja się wyprodukuję odnośnie sadzenia martagonów.
Przygotowałam grządkę, nie dołki. Zawsze tak robię dla lilii.
Sypię na ziemię wiadra tamtegorocznego kompostu. Na to warstwę obornika granulowanego (kurzakiem będę podlewać)
Do tego dodałam nawóz długodziałający i sporo kredy ogrodniczej. Przykryłam to jeszcze kompostem. Mam lekką ziemię więc nie stosuję drenażu. Miejsce - świetlisty cień. W ten sam sposób przygotowałam dalszy ciąg grządki pod orientpety tylko zrezygnowałam z kredy i zrębków, bo tam gdzie je dosadzałam ziemia jest bardziej pulchna.
Wszystko to przekopuję, tak żeby to co dodane trafiłona dół.
Ja już raczej zamykam liliowe zakupy (no chyba, że coś mi się rzuci do gardła), ale ja mam już chyba te swoje naj..., naj? Teraz chcę o nie dobrze zadbać.
Jeżeli tylko poczuję, że mam odrobinę więcej czasu, to założę wątek, bo biegam po cudzych, aż mi wstyd.
Pozdrawiam
PS
IneS wysiałam trochę? różnistych pierwiosnków. :heja
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Gosiu to ja zrobiłam tak samo jak Ty ;:138 :heja , znaczy się dobrze ;:108
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Sadzicie już może cebule lilii :roll: bo ja zamierzam w tygodniu posadzić :wink: Czy trzeba cebule zaprawiać w środkach grzybobójczych ?
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ja swoje lilie moczę w mocnym i ciepłym roztworze nadmanganianu przez 1-2 godziny. :wit
Moje lilie już są posadzone w donicach, ale ja co roku sadzę do "różnych donic", to znaczy donice które będą razem z liliami zakopane do gleby i donice, które zostaną przeniesione na zimę do garażu ;:108
Lilii do gleby bez ochrony nigdy nie sadzę ;:185 nie będę gryzoni karmić ;:224 Jeszcze jest za wcześnie, żeby sadzić lilie, chyba że przykryjesz
Pozdrawiam Ela
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ja dzisiaj wysadziłam wszystkie nowe nabytki z Lidla i ze sklepu ogrodniczego. Przykryłam podwójną flizeliną.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Takie pytanie mam. Czy martagona można jakoś poznać po cebuli, że to on ci :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Robert można martagona poznać, ma układ łusek bardziej choinkowaty. Na 3 str Agnieszka wstawiła zdjęcie martagona a tu masz mojego
Obrazek
Pozdrawiam Ela
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

A to moje lilie św.Antoniego :D Kryły się cały zeszły rok, ale w tym roku mam nadzieję zobaczyć takze kwiaty.

Obrazek
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Dzisiaj wysadziłem połowę lilii : azjatyckie,trąbkowe,martagony a pod koniec tygodnia wysadzę orientalne .
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
InesS
200p
200p
Posty: 403
Od: 18 sty 2013, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Moje Martagony tymczasowo rosną w garażu.
Zazdroszczę Wam, że już wszystko sadzicie do gruntu. Ja nawet nie mam możliwości sadzenia, ziemia zamarznięta, nawet szpadelka się nie wbije.

Obrazek

Od Pana Jana z forum dostałam siewki lilii, mieczyki, dymka. 1,5 kg cebulek zaupełnie za darmo, tylko koszt przesyłki. Rewelacja!!! Dziękuję i polecam
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=45684
Obrazek

Dostałam kolejną przesyłkę. Mnóstwo lilii, liliowców, mieczyków...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Agnieszka
W Liliowej Dolinie Rospudy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”