Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
bobinka102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 lut 2015, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Witam
Ja w tym roku posiałam w doniczki na parapet bazylię i kolendrę. Bazylia ładnie mi wzeszła, równiutko, i później to ją popikuję żeby nie była za gęsto, jednak kolendra to mi tak powschodziła, tak się wybujałą. powyciągała na kilka centymetrów, a ma tylko pierwsze 2 listki, żadnego właściwego i zastanawiam się czy to normalne że tak się wyciągnęła. Dodam że doniczka stoi na pudełku na parapecie żeby była wyżej? Co o tym sądzicie, czy ktoś tak miał?
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Mi sie wydaje ze kolendra taka jest. Te ze sklepu maja jeden listek na długiej nóżce :D wiec może tak ma byc ? :)

Ja mojej jeszcze nie wysiewałam. Czekam na kwiecień.
bobinka102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 lut 2015, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Skoanna pisze:Tak, tak, z normalnego czosnku :tan ale jest też taki szczypiorek co nazywa się czosnkowy. Ja sadzę ząbki czosnku i zużywam z nich szczypiorek, jest bardzo czosnkowo aromatyczny, ale roślina o nazwie szczypiorek czosnkowy wyglądem nie odbiega od zwykłego szczypiorku a w smaku ma lekki posmak czosnku. Dwie różne roślinki ;:172
Również się przyłączam, świetny pomysł z tym czosnkiem ;:333 , na pewno wypróbuję do mojej bazylii, jak ją rozsadzę do doniczek
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Skoanna pisze:To mały plastik, dobrze widzę? No to szanse faktycznie mizerne ;:131 W naturalnej dużej zdarzało mi się miętę zimować i nic jej nie było, ale w takim plastikowym maluchu niestety i zamarza i przesycha. Ja bym też zajrzała do środka ;:108

Po weekendzie przekopie :) zima taka słaba była :). Tylko w Sylwestra większy mróz ale wtedy mnie nie było w domu wiec nie mogłam przenieść do domu :roll:

No trudno. Wezmę od rodziców z działki. Tam rośnie jak chwast :)
bobinka102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 lut 2015, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

ja wysiałam około półtora tygodnia temu, ale szybko mi wzeszła, czekam jedynie z pomidorkami i kwiatkami do skrzynek balkonowych
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

vibana pisze:w tym roku posiałam szałwię muszkatołowa i wąskolistną. Czy te odmiany także są traktowane jako zioła, czy tylko lekarska?
Wioletko są, większość osób traktuje je raczej jako ozdobne ale muszkatołowa ma duże zastosowanie w kosmetyce naturalnej, można z niej też robić kąpiele i odwary. Niektórzy stosują ją jako przyprawę. Szałwii wąskolistnej nie znam :?: Lawendę wąskolistną znam ;:224 to zdecydowanie zioło.
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

dorotas24 pisze:Kupiłam wczoraj miętę w markecie. Próbowałam ją rozdzielić. Z 3 kłębków podzieliłam je na 2 kłębki: pojedynczą i podwójną. Mam nadzieję że przetrwają na parapecie. ;:333
przetrwają na pewno . To roślina aby miała mokro to przeżyje .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Zauważyłam właśnie że bazylia i mięta muszą mieć bardzo mokro. Zdziwiło mnie to, ale te roślinki widocznie lubią wilgoć :wit
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Wczoraj posiałam bazylię właściwą zieloną, rozmaryn i trawę cytrynową i to by było na tyle z tegorocznego siania do doniczek. Reszta pójdzie w prost do gruntu lub kupie sadzonki. Jakoś wyjątkowo nie chce w tym roku mieć zawalonych parapetów, stołu doniczkami po pikowaniu :D
mili17199
100p
100p
Posty: 168
Od: 23 lut 2016, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Bazylia rośnie u mnie bardzo szybko i wysiałam dzisiaj miętę pieprzową 12 sadzonek mięty pieprzowej, a reszta ziół pójdzie od razu do gruntu, bo miejsce mam ograniczone.
Gosia
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

U mnie też bazylia super rośnie. Tylko wczoraj jak pryskałam pomidorki HT na wódce to trochę mi spadło na siewki bazylii i dosłownie wypaliło je. Więc radzę uważać bo są bardzo delikatne :)
yvettte
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 mar 2016, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Cześć,

Czy możecie mi podpowiedzieć kilka rzeczy? Jestem nowicjuszem w hodowaniu roślin a bardzo chciałabym mieć w swojej kuchni pięknie pachnące zioła.

Niedawno zasiałam szypiorek i pietruszkę naciową. Tak dużo tego wzeszło, że nie wiem czy nie ZA dużo.
Czy nie za gęsto posadziłam je do doniczki?

Poniżej szczypiorek:
https://imageshack.com/i/pn5bv2Xdj

https://imageshack.com/i/plwVDFkSj
I pietruszka:

https://imageshack.com/i/poDdzMO6j
https://imageshack.com/i/pmb4pliWj
Jeszcze jedno pytanie. Kupiłam w sklepie bazylię, ale niestety musiałam ją uciąć. Zostały z niej trzy łodygi, z których jak się okazało wyrastają liście. Myślicie że coś jeszcze z niej będzie?

https://imageshack.com/i/plRZgdJ6j
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Witaj,
przede wszystkim roślinki mają za mokro, szczypiorek spokojnie możesz ścinać, bazylia wypuszcza listki z boku, powinna się przyjąć. Pietruszka do pikowania się chyba nie nadaje, za bardzo wybiegła, ja bym ją zostawił na żywioł.
Jaką masz temp.? Jeśli > 22-24 C, to lepiej by się miały w 20 C.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”