Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Chamaedorea elegans proszę o rady w jej uprawie

Post »

Alis poczytaj z uwagą ten wątek! Uprawa Chamaedorea
Stosując się do zaleceń,choćby dot. przesadzenia jej :wink: pewnością uda Ci się wyhodować zdrowy i piękny egzemplarz tej palmy .
Czarodziej zaleca włożenie do donicy całego jajka i powiem Ci,że to się sprawdza w praktyce. ;:333
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
DanielBTM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2015, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chamedora wytworna - problem z liśćmi

Post »

Witam, jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo i rośliny domowe dlatego kupiłem palme ( egzotyczne rośliny uważam za wyjątkowo klimatyczne ) która podobno jest łatwa w uprawie. Niestety od dnia kiedy kurier przywiózł palmę coś się z nią dzieje. Czy jest to wina wysokiej temperatury ? W mieszkaniu jest około 26 stopni, a według zaleceń optymalna dla tego gatunku to koło 21 st.

Może to wina zbyt małej ilości wody ? Staram się ją zraszać 2-3 razy dziennie dużą ilością wody. Czy wreszcie jest to wina jakiś szkodników ? Stoi w pół cieniu tak jak jest zalecane. Przesadzona tylk ona początku ale robiłem to delikatnie. Kupiłem ziemię do palm.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Witaj, polecam przeczytać ten wątek od początku. :)
Te palmy należą do najłatwiejszych w uprawie.
Napisz, jak często podlewasz? Rozumiem, że nie była jeszcze przesadzona?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Odświeżam trochę temat. Moja palma jest stara, wzięta spod śmietnika i u mnie w domku jeszcze sobie rośnie, ale zaczęła w tym roku mi marnieć. Stała przez okres świąteczny w rogu, gdzie nie docierało słońce, straciła sporo liści, a te co zostały wyglądają okropnie. Jakiś miesiąc temu stwierdziłam że ją przesadzę, ponieważ korzenie nie mieściły się do nowej doniczki, to je nożem obcięłam. Przeżyła. Nawet zakwitła, tylko że ja od razu obcinam kwiatostan, bo bardzo się sypie. Teraz zastanawiam się czy może jakoś ją odnowić, tzn. chyba puszcza od dołu korzenie. Spotkaliście się z czymś takim?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

To są korzenie powietrzne. Możesz spróbować, ja w ten sposób nie odmładzałem w ten sposób Chamedory, mi taki pień nie przeszkadza.
Spróbuj owinąć pień folią, robiąc taki woreczek. Włóż do niego mocno wilgotnej ziemi, zawiąż szczelnie i tak pozostaw, dopóki korzenie się nie rozrosną. Wielkość woreczka musi być dopasowana, żeby korzenie miały możliwość rozrostu.

Gubienie dolnych liści - o ile nie jest masowe, to normalne zjawisko, niemniej trzeba było przeczekać z przesadzeniem do wiosny. Teraz musi odchorować. Do jakiej ziemi posadziłaś?

Z innego wątku, wiem że popelniasz kolejny błąd - po prostu przelałaś ją. Chamedorea potrzebuje nawet lekkiego przeschnięcia wierzchniej warstwy ziemi przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Podlewam 2xtydz, poniedziałek i piątek wodą z brity lub przegotowaną, nie dużą ilością, po dwóch dniach ziemia jest już sucha na wierzchu. Ziemię kupiłam "substral - zielone rośliny", na opakowaniu była właśnie palma, a na spód dałam keramzyt. Dokładnie tak samo przesadziłam szeflerę.
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Tak też źle podlewasz, rośliny podlewa się z reguły raz, a konkretniej. A kolejne podlewanie dopiero wtedy, gdy ziemia zaczyna delikatnie przesychać. Woda musi dotrzeć do całej bryły korzeniowej, nic dziwnego że u Ciebie ziemia przesycha po dwóch dniach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

To tak jak u mojej mamy. Dziwię się że jej kwiatki w ogóle żyją, ale ona robi tak jak piszesz, czyli podlewa raz na ruski rok, ale konkretnie, tak że cały kwietnik się leje :) Ostatnio nawet dziwiłam się jak one żyją, bo prawie w ogóle ziemi nie miały. Jak im dosypałam, to dostałam od mamy opieprz, że nie ma jak do nich teraz wody wlewać, bo nie zostawiłam co najmniej 1cm od góry.
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Bambus uprawa,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam. Dzisiaj dostałam roślinkę, która wydaje mi się bambusem. Koleżanka, poprzednia właścicielka roślinki, nie wiedziała co uprawia w doniczce w domu. Ja też nie wiem, ale podejrzewam, że to jakaś odmiana bambusa. Oto zdjęcia bambus
Proszę o identyfikację ;:180. Nigdy nie uprawiałam bambusa i nie bardzo wiem co lubi, czego nie lubi. Już zaczynam zbierać informacje :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bambus uprawa,wymagania,pielęgnacja

Post »

To nie jest żaden bambus, a palma Chamedorea elegans.
Link do wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p5484283
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Bambus uprawa,wymagania,pielęgnacja

Post »

Norbert76, super ekspresowa odpowiedź. Bardzo wielkie dzięki. ;:180 ;:180 ;:180 A ja już od godziny uczę się uprawy bambusa ;:306 Co ja bym Was zrobiła :?: :!:
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Witam. Zostałam tu skierowana przez Norberta76, więc jestem :D Od dziś mam chamaedorę. Wygląda tak:
Zdjęcia palmy
Została rozpoznana przeze mnie jako bambus, ale już zostałam oświecona ;:63 Przeczytałam cały wątek i już trochę wiem. Zapytać i tak muszę. Palma ma podłoże sklepowe, czyli wymaga przesadzenia - ok. Czy powinnam ją już teraz rozdzielić do dwóch doniczek :?: Tych gałązek ma dużo. Podłoże do palm, żwirek i keramzyt na dno doniczki. Po przesadzeniu nie podlewać, ale za to zraszać codziennie. Podlać po tygodniu (później jak ziemia lekko przeschnie na wierzchu). Biohumus jeszcze później - za 2 miesiące. Czy tak będzie dobrze? Czy coś jeszcze powinnam wiedzieć :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Rozsadzić możesz na dwie doniczki, będą lepiej rosły. Doniczka palmówka, reszta jak napisałaś.
Po przesadzeniu oczywiście trzeba podlać - to nie sukulenty. :wink:
Stanowisko jasne/półcień bez dostępu słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”