Gipsówka,łyszczec (Gypsophila )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
okavango
100p
100p
Posty: 160
Od: 17 wrz 2011, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gipsówka

Post »

Przechodzę z gipsówką to samo co Shyva tylko z tą różnicą, że ja kupiłam swoją w Biedronce. Powiem z wielkim żalem, że już na nic z jej strony nie liczę (chodzi o kwiatki) :(
Lilka
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gipsówka

Post »

Gipsówka nie powtarza kwitnienia( przynajmniej u mnie) więc nie ma co liczyć w tym roku. W przyszłym roku w czerwcu będą piękne kwiaty.
SoniaR
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 sty 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodnia Polska / środkowy Ciepły Kraj

Re: Gipsówka

Post »

Próbuję rozmnażac gipsowkę z sadzonek zielnych. Wstawiłam wlaśnie do wody gałązki, mam nadzieję, że coś z nich będzie.

Klimat trochę cieplejszy niż Polska, także wiosna pelną gębą.

Warunki:
temperatura 22C
wilgotność 55
stanowisko wschodnie, słoneczne

Czy można wstawiać tylko gałązki które jeszcze nie kwitły czy z takich post-kwiatowych też da się coś otrzymać? :)
Kraj migdałów i oliwek.
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Gipsówka

Post »

emalia112 pisze:Gipsówka nie powtarza kwitnienia( przynajmniej u mnie) więc nie ma co liczyć w tym roku. W przyszłym roku w czerwcu będą piękne kwiaty.
Swoją gipsówkę po kwitnieniu przycinam właśnie po to,by powtórzyła kwitnienie.Krzaczki są niższe niż przy pierwszym kwitnieniu,ale jeszcze bardzo długo kwitną.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gipsówka

Post »

Czy Tobie chodzi o ta gipsówkę która jest tu na zdjęciu jako dodatek da goździków? 30 lat ją uprawiam nigdy mi nie powtórzyła kwitnienia. A wycinam gałązki dokładnie.
Obrazek

Naprawdę cuduję by mieć parę gałązek gipsówki pod koniec sierpnia i we wrześniu. Trzymam w piwnicy do końca maja i dopiero wtedy wysadzam, ale to są ograniczone ilości. Jaką masz odmianę, że kwitnie dwukrotnie?
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Gipsówka

Post »

Moja właśnie wschodzi - widać już czerwone gałązki :) Mam nadzieję że przymrozki mi ją nie przegonią, nie wykopywałam jej na zimę. Tuż za nią posadziłam na jesień czosnek ozdobny - ma już ok 5 cm :D Pęknie będą wyglądać razem :)
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Gipsówka

Post »

Moja gipsówka kupiona w 2014r w Bi..ce kwitła od razu w 2014r do późnej jesieni. W ub.roku musiałam ją troche ograniczyć bo zaczęła się rozpychać na piwonie. Posadziłam przy niej floksa i tak razem kwitły aż musiałam powycinać, bo przyszedł mróz.
W tej chwili widzę już cudowne kiełki , tak kwitła w ub.roku

Obrazek

Obrazek

-- 27 lut 2016, o 11:47 --

Emalia gipsówka lubi glebę zasadową. Może dlatego nie chce Ci rosnąć. Podsyp jej dolomitu. Moja rośnie przy piwoniach a piwonie dostają jajko, chleb i dolomit, widocznie im gipsówka podżera i ma się dobrze ;:138
Moja nie powtarza kwitnienia, ona cały czas kwitnie. Przekwitnięte ścinam, ale obok kwitnie druga gałązka
Pozdrawiam Ela
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gipsówka

Post »

Elizo ja nie napisałam , że mi nie chce rosnąć czy kwitnąc, ja napisałam , że gipsówka kwitnie tylko raz z chwila wycięcia kwiatostanów np, tak jak ja do bukietów nie możemy liczyć jak przy ostróżce czy łubinie na powtórzenie kwitnięcia. Oczywiście można kwiatostany zostawić i to jest inna bajka , gipsówka ma długo utrzymujące się kwiatostany, ale nie są w późniejszym okresie atrakcyjne do bukietów, lepiej sciąć je w czerwcu i wysuszyć .Gdyby gipsówka powtarzała kwitnienie to idealnie by nadawała się do jesiennych róż. Ale niestety ona nie kwitnie. To co w jesieni pozostaje z lata nie bardzo nadaje się do bukietów. Cała dyskusja dotyczy pytania czy gipsówka powtarza kwitnienie. Ja twierdzę, że, nie, to co można spotkać w sierpniu i we wrześniu to pozostałości letniego kwitnienia. A czy jest to atrakcyjne czy nie to już nie wypowiadam się.
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Gipsówka

Post »

emalia112 pisze: Trzymam w piwnicy do końca maja i dopiero wtedy wysadzam, ale to są ograniczone ilości. Jaką masz odmianę, że kwitnie dwukrotnie?
Gipsówki bardzo dobrze zimują i nie ma potrzeby przetrzymywania ich w piwnicy.
Ja mam odmianę o pełnych,bardzo dekoracyjnych kwiatuszkach.Kupiłam ją kilka lat temu bez nazwy i do tej pory nie mam pojęcia jak się nazywa.Mam kilka krzaków rosnących między różami, z którymi świetnie się komponuje.Zresztą nie tylko z różami.
Gipsówkę taką jak moja widziałam w kwiaciarniach,gdzie dodają ją do wiązanek.
Nie mam zdjęcia swojej gipsówki,ale kwiatuszki są nieco większe niż te na twoim zdjęciu no i pełne.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gipsówka

Post »

Ja nie trzymam w piwnicy dla zimowania. ale by opóźnić kwitnienie.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Gipsówka

Post »

Mam nasiona gipsówki (byliny), czy wysiać teraz do minidoniczek, czy poczekać np.do maja-czerwca, żeby wysiać do gruntu?
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Gipsówka

Post »

Nie doczekałam się pomocy więc zastosowalam metodę pół na pól :) Pół nasionek teraz do doniczek, a pół opakowania poczeka na wysianie do gruntu latem ;:3 To się okaże co lepsze.
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Gipsówka

Post »

Też mam nasionka w gotowości, ale nie mam już odpowiedniego miejsca na przygotowanie rozsady więc sadzę całość do gruntu - czas pokaże :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”