Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Kluska, jak masz wrastające pędy dalii, to możesz z nich zrobić sadzonki, wystaw karpę do światła i jak pędy zzielenieją oberwij je przy samej karpie i wsadź do doniczki. Ona zaraz wypuści następne.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Kama nadmanganian potasu. Do kupienia w aptece. Wystarczy kilka ziarenek na troszkę wody - roztwór powinien być różowy. Wystarczy jeden oprysk.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Dziękuję Kasiu. Mam nadmanganian w domu. Pozdrawiam :D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Gabriel
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 gru 2010, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

kluska pisze:Mam pytanie. Z racji, że zajrzałam do przechowalni, żeby sprawdzić co tam się, dzieje, zobaczyłam, że jedna dalia, którą wstawiłam w donicy mimo ciemna jest w niezłej formie... Rośnie po prostu na biało :lol: . Pewnie i tak na wiosnę będę musiała ją obciąć bo nie sądzę, żeby dała radę po wyniesieniu na słońce i wiatr. Ale przez nią zaczęłam się zastanawiać czy nie warto było by podpędzić sobie cafe au lait żeby zaczęła mi kwitnąć jak najwcześniej. I teraz pytanie do was: Kiedy jest ten dobry czas, czy robić to w domu czy na osłoniętym tarasie a przede wszystkim co z dzieleniem karp. Czy to nie jest tak, że im większa tym większy będzie krzak? Ale na amerykańskich filmikach widziałam, że dzielą nawet na pojedyncze ziemniaczki i też osiągają całkiem spore krzaczki. A potem jak je wybić z doniczki bez uszkodzenia pędów?
Wyciągnięte pędy najlepiej obciąć, dalia wypuści nowe :)
Jeżeli masz odpowiednie miejsce, czyli takie z dobrym dostępem do słońca, możesz zacząć podpędzać już w marcu.
Podobno mocne dzielenie karp dobrze wpływa na dalie, ale jeśli chcesz mieć duże krzaki, posadź w jednym, większym dołku kilka karp jednej odmiany, ja tak zawsze robię :uszy
Pozdrawiam, Gabriel
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Przeglądałam dziś moje dalie i trochę się martwię bo 2-3 są bardzo suche.Poradźcie co zrobić?Dać je do doniczki a wcześniej namoczyć?
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Nie za wcześnie chcesz sadzic, mnie też takie wysuszone się zdarzały, ale ja namaczalam i do ziemi , ale gdzieś bliżej zdecydowanie połowy marca.
A taka dalie dzisiaj kupiłam

Obrazek
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Nie wiem czy coś z moich karp będzie,są dość mocno przesuszone. Zaczęłam je spryskiwać delikatnie,może je uratuję
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Spokojnie, nic im nie będzie, nieraz moczyłam przez 24 godziny.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

No właśnie.Kiedy warto budzic karpy do życia?
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Marzena77 pisze:Przeglądałam dziś moje dalie i trochę się martwię bo 2-3 są bardzo suche.Poradźcie co zrobić?Dać je do doniczki a wcześniej namoczyć?
Dzisiaj, kilka swoich zbyt przesuszonych dalii,dałam do doniczek.Nie moczyłam,miałam dość wilgotną ziemię.Powoli będą nabierały turgoru, a ja zyskam na czasie.Nie chcę zbyt przyspieszać,wszak,to jeszcze luty.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

lancetaDziękuję za rady .Wsadzę je do doniczek niech się wzmocnią
majka111
100p
100p
Posty: 156
Od: 28 mar 2014, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Z daliami w tym roku strasznie nagrzeszyłam. Właściwie w zeszłym roku. Na jesień wyjechałam i nie było mnie. Wróciłam zimą i moje dalie zostały na zimę w ziemi. Jak myślicie, mają szansę przetrwać? Co roku wykopywałam i miałam piękne dalijki :) Czy komuś kiedys zdarzyło się zostawić dalie na zimę w ziemi? Martwię się, że je zmarnowałam....:(
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 691
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Dwie zimy temu zostawiłem w gruncie trochę dalii ale przykryłem je grubo ściółką. Przeżyły i w następny roku pięknie kwitły.
Ale tej zimy były dosyć duże mrozy przy braku pokrywy śniegowej. Ziemia zamarzła dosyć głęboko, u mnie na co najmniej 30cm. Więc słabe szanse na przeżycie.
Pozdrawiam Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”