Nowości warzywne i owocowe,nieznane i mało znane

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Wracając do sałaty łodygowej.

Uprawiałam w zeszłym sezonie odmianę Karola (Polan) i nie smakowała mi. Do szparagów to jednak jej daleko :wink: W dodatku miała bardzo długi czas wegetacji, zajęła mi grządkę na cały sezon. Zwykłą sałatę można zjeść w każdej chwili, a tu czeka się aż wystrzeli z łodygą do kwitnienia (u mnie to było gdzieś pod koniec lipca, a siana była pod koniec marca)

Wyglądała przepięknie, młode liście były smaczne, delikatne, gdy zaczynała się szykować do kwitnienia, to liście niestety były dla mnie już niejadalne, zbyt gorzkie. Jeśli mało podlewamy, to łodyga jest twarda, sucha, bardzo gorzka, włóknista, przy obfitym podlewaniu łodyga jest chrupka, soczysta, słodkawa. Ja miałam tylko kilka roślin, 1 łodygę zjadłam na surowo (była chrupiąca, ale bez smaku), kilka ugotowałam na parze, dla mnie bez smaku :(

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Pelikano, kupiłam te nasiona parę dni temu, będę próbować, niestety nie wypowiem się nt smaku, nie jadłam.
Amanita, też kupiłam te nasiona niedawno, dokładnie tej odmiany, trochę żal że niesmaczna:/ Siałaś wprost na grządkę, czy wysadzałaś z rozsady? (chyba to drugie bo tak równiutko? ;)
Karolina
Mój ogródek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

I dobrze, że kupiłaś, bo jest uznana za cenną jarzynę.
Szkoda, że tak duży wpływ na naszą 'kuchnię' mają producenci, nasz brak rozumu, odcinanie się od tradycji .. i jadamy to co jest ogólnie określane i przyjęte jako 'smaczne' (a nie zawsze zdrowe). Więc siej i zajadaj :wit
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

popcarol pisze: Amanita, też kupiłam te nasiona niedawno, dokładnie tej odmiany, trochę żal że niesmaczna:/ Siałaś wprost na grządkę, czy wysadzałaś z rozsady? (chyba to drugie bo tak równiutko? ;)
Sadziłam rozsadę :) Nie znięchęcaj się, że niesmaczna, bo może Tobie zasmakuje, ale wiele też zależy od warunków uprawy i warunków pogodowych, a upał i susza, które zdominowały zeszłe lato na pewno miały wpływ na smak łodygi.

pelikano11, zgadzam się z Tobą, ja zawsze mówię, że w życiu trzeba wszystkiego spróbować, dlatego ja z uporem maniaka próbuję wszystkiego, co jadalne, chociaż nie zawsze mi smakuje :D
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Ubożejemy, jeśli chodzi o różnorodność odmian warzyw...
Obrazek
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Doprawdy, mamy tylko 79 odmian pomidorów, 16 ogórka itd...? :wink:

W masowej uprawie może i tak. Na szczęście są miejsca, gdzie można zdobyć fajne odmiany. ;:215
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Zgadzam się z Wami, uwielbiam testować nowości nie tylko warzywnicze;)
Posieję tę kapustę łodygową, pewnie prosto do gruntu, chyba że mi miejsca zabraknie;) :)

-- 5 lut 2016, o 09:26 --
camellia pisze:Doprawdy, mamy tylko 79 odmian pomidorów, 16 ogórka itd...? :wink:
W ostatnim Gardeners World stoi jak byk że odmian pomidorów jest przynajmniej 10 tysięcy :)
Karolina
Mój ogródek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Mi nie chodzi o ilość odmian, tylko różnorodność, gatunków to złe słowo, ale wiecie o co chodzi :wit
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Spójrzcie na źródło - trzebaby się odnieść do tych badań i stwierdzic, jaką metodykę przyjęli. Podejrzewam, że chodzi o towarowe uprawy.
Tak czy siak, my możemy mieć pomidorów setki odmian, ale w sklepie są góra 4 rodzaje: koktajlowy, czerwona twarda kula, 'malinowy", bladoczerwona twarda kula.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2872
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

To mnie trochę ostudziło, bo wolę w miejsce czegoś niejadalnego posiać coś, co wiem że zjem na pewno. Kupiłam sałatę szparagową Purpurat, może ktoś uprawiał?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Jeżeli mam coś testować,to z naszej szerokości geograficznej i klimatu.Przynajmniej jest nadzieja,że będzie to zbliżone do oryginału i najprawdopodobniej jadalne.A to,że ktoś na antypodach opycha się gorzką i łykowatą sałatą dla zdrowia (?) ,jego sprawa.Może to równie dobrze czynić z powodów kulturowych i jada "tradycyjnie".Niektóre nacje (np.Japończycy z południowych wysp i nie tylko oni ) mają w jadłospisie odpowiednio spreparowany sagowiec Cycas revoluta który w całości jest śmiertelnie trujący.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

No to proszę do testowania :) https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81opian_wi%C4%99kszy
Od zawsze jadany dla zdrowia, nie u nas oczywiście https://www.google.pl/search?q=gobo+roo ... oot+recipe zwany 'gobo root'
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

U mnie w domu się mówiło, ze kiedyś liści łopianu używano zamiast dzisiejszego papieru toaletowego :D

A z łopianu bardzo smaczny jest napój jaki sprzedają na Wyspach Brytyjskich, z dodatkiem mniszka, tzw. Dandelion and Burdock ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”