Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Nie potrzeba mu większej doniczki, ale na pewno trzeba zmienić podłoże na przepuszczalne. Poza tym doniczka nie może być bez drenażu, zwłaszcza dla kaktusów.
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dzięki za odpowiedź. ps. podłoże przepuszczalne-co masz na myśli?
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Z dużą ilością drobnego żwirku i piasku pomieszanego ze zwykłą ziemią. Tutaj jest bardzo dużo informacji na ten temat http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=112
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Wzięłam się ze przesadzanie mojego pierwszego kaktusa, myślę, że całkiem dobrze go przesuszyłam, ziemia w doniczce była sucha jak pieprz. Mam przygotowaną już ziemię do kaktusów, która od kilku dni suszę. Kaktus jest już z grubsza oczyszczony z ziemi, ale nie wiem czy taka ilość 'starej' ziemi mu nie zaszkodzi. Mam oczyszczać dalej czy będzie ok? Korzenie są dosyć długie, przyciąć?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Wg mnie, powinno być ok. Widać, że system korzeniowy jest ładnie rozbudowany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Bardzo ładnie :)

Już nie musisz bardziej czyścić. Taka ilość mu nie zaszkodzi. Korzeni nie musisz podcinać. I jak widać są w bardzo dobrej kondycji.

Teraz zostaw kaktusika na dzień lub dwa, żeby ewentualne ranki które powstały podczas czyszczenia korzeni ze starej ziemi mogły się zagoić.

Następnie przesadź go do nowej ziemi. Na górze podsyp go żwirkiem a także pod kaktusa, tak aby był między kaktusem a ziemię. Wtedy podczas podlewania kiedy ziemia będzie mokra nie będzie się stykała z kaktusem i nie będzie Ci gnił od podłoża.

Po przesadzeniu nie podlewaj kaktusa przez 2 tygodnie. Wiem, że teraz i tak się nie podlewa ale piszę tak na przyszłość jak kupisz kaktusiki w sezonie. A na pewno kupisz :D
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Zabrałam się za przesadzanie mojej matucany. "Wydłubywanie" tego torfu to jakaś masakra. Czy małe ok.3 centymetrowe odrosty z korzonkami dadzą sobie samodzielnie radę? Kiedy zaś będzie najlepszy czas na oderwanie tych maluszków bez korzonków?
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Możesz posadzić osobno, takie maluszki na pewno dadzą sobie radę rosnąć osobno ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Przy próbie oderwania na jednym maleństwie w miejscu połączenia z kaktusem matką powstała dziurka szeroka i głęboka naokoło 3 minimetry (tuż koło korzonka). Nie wiem co z tym teraz począć- czym zasypać. A jest to akurat najładniejszy kaktusik ;:161 Czy można go jakoś uratować? :(.
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Spokojnie, nic mu się nie powinno stać. Najlepiej zasypać ukorzeniaczem, lub sproszkowanym węglem drzewnym. Poczekać aż dobrze wyschnie i po około tygodniu wsadzić do suchego piachu (takiego nieco grubszego). Za jakieś 6-8 tygodniu zacznij lekko spryskiwać maluchy, Jak zobaczysz oznaki wzrostu to możesz spokojnie zacząć podlewać, bo prawdopodobnie korzonki już będą "działać". Ważne jest, żeby nie podlewać zanim roślinka nie wytworzy nowych korzeni, bo i tak nie będzie miała czym wody pobrać.
Pozdrawiam Andrzej.
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Czy bez problemu można przesadzać kaktusy różnych gatunków w jedną większą doniczkę? Poczytałam trochę, ale nie jestem w 100% pewna. Kupiłam 6 malutkich kaktusików i 1 sukulenta, po lekturze sukulenta na pewno posadzę oddzielnie. Resztę chciałam przesadzić w 2 większe doniczko-misy. Czy taki 'zabieg' jest bezpieczny i kaktusy nie będą się gryźć? Kupiłam: notocactus scopa, echinocereus viereckii v. morricalii, gymnocalycium vatteri, aylostera muscula, gymnocalycium baldianum i notocactus uebelmannianus.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Są zady i walety takiego rozwiązania. Rośliny rosną szybciej posadzone razem ale w razie problemów trudno je od siebie odseparować. Jeśli gdzieś pojawi się infekcja to padną wszystkie rośliny z doniczki a nie tylko jedna. Muszą być także spełnione dwa warunki: muszą być to gatunki rosnące w podobnym tempie oraz muszą mieć takie same wymagania jeśli chodzi o żyzność podłoża, temperaturę uprawy oraz ilość potrzebnego słonka.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

KaraibskieMango pisze:Czy bez problemu można przesadzać kaktusy różnych gatunków w jedną większą doniczkę? Poczytałam trochę, ale nie jestem w 100% pewna. Kupiłam 6 malutkich kaktusików i 1 sukulenta, po lekturze sukulenta na pewno posadzę oddzielnie. Resztę chciałam przesadzić w 2 większe doniczko-misy. Czy taki 'zabieg' jest bezpieczny i kaktusy nie będą się gryźć? Kupiłam: notocactus scopa, echinocereus viereckii v. morricalii, gymnocalycium vatteri, aylostera muscula, gymnocalycium baldianum i notocactus uebelmannianus.
Wymienione kaktusy choć są z różnych rejonów mogą rosnąć razem. Nie ma tu wybitnych olbrzymow, które zagluszyly by pozostale. Wymagania też podobne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”