Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Dino_saur pisze:
Rzepka pisze:.... W tym roku, poszukując informacji, trafiłam na takie odmiany;
....
Black Sea Man
.....
Zdecydowanie Black Sea Man nie jest samokończący, rośnie powyżej dachu w foliaku.
U mnie zdecydowanie był samokończący, ok 1m i oblepiony owocami. Fajny na balkon.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Chyba muszę zapytać u darczyńcy, jakie miał krzaczki Black Sea Man?
Czy Black Sea Man to to samo co Czarnomor, przepraszm za to pytanie, ale gdzieś spotkałam się z takim twierdzeniem.
Malinowy Rodeo jest u mnie w planie, zatanawiam się jednak , czy wysadzać Kmicica, jego smak podobno nie jest porywający?

Pozdrawiam Irena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Jest zamieszanie z tymi dwoma odmianami, praktyczny sposób rozróżnienia liść ziemniaczany u samokończącego a regularny u wysokiego.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

No to wszystko wiadomo... Mój miał liść regularny i rósł pod sufit. Dzięki za rozwiązanie dylematu.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Ario dzięki za info, czyli sprawa wyjaśniona, jeszcze tylko pytanie, czy Czarnomor, to to samo co Black Sea Man, czy też ta pierwsza nazwa jest forumkowym, "dowolnym" tłumaczeniem?

Pozdrawiam Irena
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Irenko-Kmicica możesz sobie spokojnie podarować jeśli nie zamierzasz kisić pomidorów. Mi jeszcze Kmicic przydał się do suszenia, ale na surowo jest jak ziemniak i twardy jak ziemniak też. Na przecier się u mnie nie nadawał, bo było zbyt dużo odpadów po przetarciu-włókna, które zostawały mi na sitku. Są inne odmiany podłużnych pomidorów samokończących, które są może lepsze na przeciery.
Rodeo zdecydowanie polecam-nie jest może tak plenny jak Kmicic, ale w porównaniu z nim to niebo, a ziemia. ;:108

Czernomor -ten temat był tu wałkowany:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t#p5391336
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Zamieszanie z nazwami nie pojawiło się na forum, tylko wcześniej zanim te pomidory tu trafiły.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Dziewczyny dzięki za info, moja grządka z samokończymi rośnie.Mam trzy samokończące kozulki, Malinowy Rodeo, Kibica.
Zastanawiam się jeszcze nad Bołoto i jakiś żółty czy też biały by się przydał, no i jeszcze powalczę z Betaluxem, to był mój pierwszy samokończący, więc mam do niego sentyment, może neo mag będę mu serwować :D
Mam miejsce na dziesięć krzaczków, może jeszcze coś z rosyjskich odmian od forumowej koleżanki wyżebram?

Pozdrawiam Irena
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Dino_saur pisze:No to wszystko wiadomo... Mój miał liść regularny i rósł pod sufit. Dzięki za rozwiązanie dylematu.
A mój ziemniaczany :)

Kmicica miałam w zeszłym roku - na balkonie na 1 piętrze. Owoców sporo i smaczne (pomidory cały czas fertygowane). Wszystkie zostały zjedzone na kanapkach, abo ani za słodkie ani za kwaśne. No i dość twarde do krojenia w cienkie plastry. Zdrowy, wiązał owoce nawet w upały. Jednak musiałam go trochę do mieszkania przesunąć, bo za małą doniczkę mu dałam.
Minus: pod koniec sezonu owoce zdrobniały i to wyraźnie.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Co prawda to raczej mniejszy pomidorek ale w zeszłym sezonie bardzo mi podeszła Ola Polka - samokończąca, karłowa, żółta, słodka, bardzo wczesna, bezproblemowa.
Uprawiałam także Promyk samokończący- zwykły czerwony pomidor o smaku pomidorowym - bardzo plenny i wytrwały - krzaki niskie do przymrozków owocowały a liści już nie miały.
W tym roku spróbuję Poranek - ciekawe czym się różnią. Ola Polka musowo, do tego Betalux w trzech kolorach.
W tym roku też pójdą do donic.
Nie polecam Marmande - też samokończący - owoce spore, czerwony ale w smaku nie ciekawy, twardy i w porównaniu z pozostałymi dużo mniej plenny.
Co do Boloto - miałam go pod daszkiem - owoce jak dla mnie lepsze od Malahitowej Szkatułki ale trzeba je szybko zjadać bo przejrzałe nie są smaczne - też zamierzam w tym roku wysiać ale u mnie chyba nie był samokończący. Bo rósł i rósł.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

No i tu najlepiej widać jak to jest z gustami. Ola Polka wygrywa w rankingu w wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 66&start=0
Moja Babcia mówi: Jeden lubi ogórki a drugi ogrodnika córki... ;:306
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Beatko :D Twoja Babcia wie, co mówi ;:333
Dlatego będzie u mnie Kmicic, mimo niezbyt pochlebnej opinii, bo rozumiem, że Twój K/152 to raczej do pożarcia, a do suszenia też coś muszę mieć.
Olę Polkę miałam i raczej już jej nie wysadzę, ale innym może smakować a de gustibus....


Pozdrawiam Irena
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomidory samokończące, ich uprawa i smak

Post »

Johna pisze: Nie polecam Marmande - też samokończący - owoce spore, czerwony ale w smaku nie ciekawy, twardy i w porównaniu z pozostałymi dużo mniej plenny.
A u mnie Marmande był rewelacyjny. Jeszcze mu wilki pociachałam, a i tak ilością owoców powalił. Super na kanapki czy do sałatki.

Ale wiem z własnego doświadczenia już, że najważniejsze to odpowiednio pomidorom dogodzić. Sam nawóz robi dużo jeśli idzie o smak, bo nie można ani za dużo ani za mało... Mając jak ja ok 100 odmian to dokarmiam je dolistnie (by te co widać iż trzeba opryskać mocniej).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”