Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Aedifico
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 29 wrz 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Rosną na Pomorzu, w Poznaniu i Wrocławiu...przeżyły też zimę 05/06.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Chciałbym sobie takie drzewo sprezentować i uprawiać w donicy. Problem tylko z zimowaniem bo w domu nie ma miejsca. Myślicie, że dało by radę przezimować ją np. w stodole czy innym nieogrzewanym budynku gospodarczym? (mieszkam na wsi)
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś zna to drzewko? ( araukaria )

Post »

No to może ja wkleję fotkę w gruncie...


ObrazekObrazek
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Rosną też pod Poznaniem, przy wielkiej ochronie są to rachityczne drzewka, są tylko ciekawostką bez wartości ozdobnej.
Bolek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Nieco zmieniła ubarwienie pod wpływem zimy...


ObrazekObrazek
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

U nas to jednak surowy klimat dla Araukarii. Widziałam takie ogromne w Niemczech przy granicy holenderskiej-tam to zim już prawie nie ma. Wyglądały jak sztuczne choinki z rzadkimi gałązkami-bardzo ciekawa roślina...szkoda, że u nas nie da sie wyhodować ich w takich rozmiarach. ;:224
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Właśnie od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to w końcu jest z tą araukarią. W pewnym momencie już skazałem jej uprawę na straty, ale potem widziałem kilka drzew nieokrytych w miejscach, o których nigdy nie powiedzielibyście że sprzyjają araukarii. Tych drzew tzn ich zdjęć nigdy nie było tu na forum bo bym pamiętał. Wcale nie rachityczne, może nie tak wspaniałe jak w Holandii ale na pewno nie takie kostropaki jak się czasem pojawiały zdjęcia tutaj. Z tych które widziałem ostatnio jedna jest we Wrocławiu i rośnie za domem od strony północnej, nie zauważyłem żeby była okryta. Druga na opolszczyźnie od strony pustych pól, niczym nie osłonięta i narażona na mroźne wiatry. Zastanawiam się właśnie teraz czy poprzez silniejsze okrywanie nie robimy im krzywdy? Mam kilka własnych sadzonek i w sumie trochę mi szkoda ale chyba zrobię eksperyment i posadzę w kilku miejscach na ogrodzie bez okrywania. Ogólnie araukarii nikomu nie odradzam ale zastanowiłbym się czy sadzenie w miejscu nasłonecznionym od południowej strony jest dobrym rozwiązaniem jeśli wielu ludzi tak sadziło i to raz za razem nie wypala.
kazek100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 kwie 2016, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Moja araucaria przezimowała już dwie zimy, w tą było - 20 stopni przez tydzień, była obsypana trocinami i paroma warstwami agrowłókniny. Dodam, że mieszkam w Białce Tatrzańskiej 20 km od Tatr. Moje drzewo ma prawie do metra wysokości i nawet sam się zdziwiłem, że żadna gałązka nie zrudziała po zimie


Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

No i po zimie... Podmarzła, ale żyje. Nie wiem, czy przyciąć czy zostawić jak jest... Jakieś rady?


ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

A ta ładna rośnie w Kołobrzegu :-)

Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

No i tegoroczny przyrost... Mam nadzieję, że jeszcze trochę podskoczy...





ObrazekObrazekObrazek
martuska03
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2016, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Walsall

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

Ja mieszkam w Wielkiej Brytanii od niedawna i tu zobaczyłam pierwszy raz to drzewo 1 duże i jedno małe coś pięknego widać że dobrze im się tu rośnie :D Niedługo będę w Polsce i zamierzam kupić i zabrać do UK. To drzewko robi wrażenie a tu są drogie małe sadzonki wczoraj sprawdzałam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
MARCIA
DaReK787
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sie 2016, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Araukaria - jak ukorzenić?

Post »

Witam,
Mam kilku centymetrową Araukarię - sadzonka pobrana z pędu wierzchołkowego. Na razie postawiłem ją w kieliszku z wodą, ale chciałem zapytać w jaki sposób najlepiej wsadzić tą sadzonkę do doniczki aby nie zmarnować drzewka? Czy są jakieś konkretne "wytyczne" co do przeniesienia jej do doniczki? Jestem laikiem w tych sprawach a sadzonkę przywiozłem z IR i nie chciałbym jej zmarnować gdyż bardzo podoba mi się to drzewo i może udałoby mi się je wysadzić do ogrodu po ukorzenieniu i adaptacji?
Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”