Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Patryk1414
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 gru 2015, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Poprzednie wątki na temat rozsady warzyw są tutaj :

:arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=51506
:arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=51001
:arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=90395


Będę niedługo przygotowywać rozsadę warzyw, mam zamiar to zrobić w małym tunelu foliowym. Chce wiedzieć czy mogę zacząć w połowie marca, jak dogrzewać w razie przymrozków i za niskich temperatur.
fartekos
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 sty 2016, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: rozsady warzyw

Post »

Powiem na moim przykładzie, rozsady przenoszę do foliaka jak jest ciepły kwiecień to zaraz na początku owego miesiąca. Jak chronić? ja mam nad tunelem do końca kwietnia położoną jeszcze włókninę a wśrodku nad rozsadami 3-4 warstwy włókniny przykrywają sadzonki na noc, gdy są przymrozki a są często dość, zapalam ok.3 zniczy stawiam 2-3 wiadra z zimną wodą, oraz 2 baniaczki 5 litrowe z gorącą wodą zamknięte. Takimi sposobami wytrzymywały przymrozki nawet do -5,5. Posadzony pomidor w tunelu (dla sprawdzenia) bez tych oslon włókniny wytrzymał też ten mróz więc na spokojnie możesz przenieść. A bym zapomniał jak było -5,5 na dworzu to w tunelu ok.2.5 stopnia a w pod włókniną gdzie sadzonki 6. Dodam iż mieszkam między Wrocławiem a Legnicą, więc nie wiem czy u Ciebie się to sprawdzi bo mam najcieplejszy rejon Polski.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: rozsady warzyw

Post »

Patryk1414 pisze: Chce wiedzieć czy mogę zacząć w połowie marca, jak dogrzewać w razie przymrozków i za niskich temperatur.
To zależy od pogody na zewnątrz i gatunku. Jeśli pogoda sprzyja, tak jak w ubiegłym sezonie to niektórzy sałatę wysiewali w połowie lutego. Ja w tamtym roku siałam pierwszego marca. A w tym jak się da, też wysieję w połowie lutego.
Dużo zależy od tego jak daleko od domu znajduje się ten tunel. Jeśli tunel masz przy domu, to możesz wysiewać wcześniej Zawsze na noc można wnieśç do domu.
Pozdrawiam
Bea
P.S. Niektóre odmiany chili pasjonaci wysiewają już w styczniu
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Ja swoją sałatę wysadzam w pażdzierniku do szklarni nieogrzewanej, nakrywam 4 warstwami białej włókniny i tak zostawiam aż miną mrozy.
Potem kiedy mrozy miną powoli co kilka dni zdejmuję jedną warstwę i wczesną wiosną mam swoją sałatę najwcześniej jak tylko się da.
W tym a raczej w zeszłym roku posiałam masłową i też przetrwała bez szwanku do dzisiaj.
Wcześniej wysiane papryki, selery jesienią będą większe i dadzą lepszy plon, jeśli wysiejemy je w domu do wielodoniczek.
Grażyna.
kogro-linki
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Jakie odmiany sałaty tak traktujesz? Podejrzewam zimowe jakieś.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Do tej pory robiłam tak z zimową, ale w tym udało się z masłową, więc w następnym znowu spróbuję.
Chociaż zimowa z pewnością pewniejsza, ale masłowa na pewno smaczniejsza.
Grażyna.
kogro-linki
Sobi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 maja 2015, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z siewkami

Post »

W tym roku (jako początkujący ogrodnik) postanowiłem przygotować rozsadę warzyw i kwiatów. Jako pierwsze wsiałem aksamitki. Mała doniczka wypełniona ziemią i 5 nasion. Średnio wzeszły 1-2 na 5. Po kilku dniach w dolnej części roślinki jednak "chudły", czyli łodyżka robiła się cienka jak włos i tak się kończył jej żywot.

Podobnie zachowuje się sałata. 2-3 dni i od podłoża robi się cienka jak włos i pada.

Wysiałem jeszcze pory, ale nie wiem czy jeszcze za wcześnie, czy one jednak przetrwają, bo przy nich nie widać powyższych objawów.

Ktoś ma doświadczenie i podpowie, co może być powodem takiego zachowania się siewek?
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Problem z siewkami

Post »

Zgorzel siewek być może, niech bardziej doświadczeni się wypowiedzą. Może mają za wilgotno.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Problem z siewkami

Post »

Niestety tak, jest to to zgorzel siewek.Przyczyną może być zakażenie podłoża,nadmierna wilgoć.
Najlepiej siać do czystego torfu odkwaszonego.Można też użyć chemii tj.Previcur lub Topsin. ;:304 ;:304
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Można też przykryć nasiona warstewką 10-15 mm płukanego piasku.Wtedy zgorzel występuje rzadziej.
miodownik
50p
50p
Posty: 75
Od: 26 wrz 2012, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Przed siewem zaprawiam wszystkie nasiona w zaprawie Funaben a po pikowaniu podlewam Prewicurem(zgodnie z zaleceniami na opakowaniu!).
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Piasek na wierzchu podłoża dodatkowo powoduje,że jest mniej( wcale) siewek z "kapturkiem" np.pomidorów,papryki. ;:304 ;:304
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników -2

Post »

Tylko skąd wziąć taki czysty piasek? Taki, co to leży sobie na kupce pod chmurką chyba się nie nadaje? ;:oj Ważne też, żeby nie posiać zbyt płytko. Jak płytko posiane to siewek w kaskach zdarza się sporo. Ja dziś już sieję pomidory do podgrzewanego tunelu-będę sadziła na początku kwietnia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”