Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Mam prawie identyczne 2 kompostowniki jak annodomini. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie przy obracaniu "towaru". Po roku przerobiony kompost przesiewam, a nierozłożone resztki wrzucam do drugiego kompostownika mieszając go ze świeżymi odpadkami. W przyszłości zamierzam dobudować trzeci kompostownik by przyspieszyć produkcję kompostu przez częstsze obracanie materiału.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kompost

Post »

Wiosną chcę wybudować nowy kompostownik, bo ten ze zdjęcia już mocno nadgryziony zębem czasu :D Myślę nad zamianą drewna na inny materiał. Sama idea pozostanie taka sama, bo się sprawdziła. Dwie komory, każda po ok. 5m3 kompostu, z wolnym, utwardzonym miejscem pomiędzy, dla wygody pracy i swobodnym wjeżdżaniu taczką.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompost

Post »

annodomini A jakie na wymiary Twój kompostownik :?:
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kompost

Post »

Jakieś 2 x 7 m, ale pomiędzy pryzmami jest 2 x 1,5 m utwardzonej, roboczej przestrzeni, o której pisałem wcześniej.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompost

Post »

No ale mimo wszystko duży kompostownik, nie ma co! Mój przy nim to takie ziarnko piasku :D
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Mój kompostownik jest zrobiony z drewnianej konstrukcji i jest obity blachą trapezową[taka została nam z dachu].
Jest dość duży 1,5 x2,5 i wysoki na ok.1,5 metra.Podzielony jest na dwie części.Tak co dwa lata mamy dobry kompost na działkę.A koszoną trawę w większości zjadają nam kurki :)
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

To kury jedzą trawę?! Rozumiem, że grzebią w kompoście, ale że trawę jedzą :;230
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Haha! :)
W kompoście nie grzebią-bo kompostownik za wysoki.A trawę koszoną wyrzucam na wybieg kurom-i one zjadają i to bardzo chętnie.Wybieg dla kur mam nieduży-więc trawa tam dawno została wydziobana i wygrzebana.A moje kury chętnie jedzą zieleninę-trawę,chwasty z warzywnika i posiekaną pokrzywę,którą im przynoszę z okolicznych łąk jak wiedźma :) Ups.... jak szamnicaaa :D
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Ja muszę jakiś zamknięty kompostownik zainstalować, z powodu plagi ślimaków. Myślę nad beczką plastikową, z podziurawionym dnem, wstawione to do innego pojemnika, miski, w którym będzie zbierał się płynny nawóz. Do środka chcę dać dżdżownice kalifornijskie. Czy takie coś się sprawdzi waszym zdaniem?
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Hmh, wiesz, wydaje mi się, że skoro masz w pobliżu kompostownika plagę ślimaków to dodatkowe zbieranie wody, a co za tym idzie wilgoci kompletnie mija się z celem. Sugerowałbym kupno plastikowego kompostownika, a jeśli chcesz pozostać przy wersji z własną beczką plastikową to oczywiście zrób otwory ale nie podkładaj pod nie nic :wink:
Myślę również, że dżdżownice kalifornijskie również będą spoko ;:333
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Na działce mam dwa kompostowniki. Ściany są z luźno ułożonych cegieł rozbiórkowych. Najstarsze mają kilkadziesiąt lat. Cegły są zarówno pełne jak i dziurawki. Większość oskrobałem aby ściana była stabilna. Ale są i takie z nieusuwalną zaprawą cementową. Zaletą takiej konstrukcji jest łatwy dostęp, przewiewność ścian, możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

A Ja nie polecam kompostownika z luźnych cegieł. Na każdym etapie sprawia wiele trudności, ze względu na swoją luźną konstrukcje. Nawet przy wsypywaniu z wiaderka chwastów trzeba uważać na ścianki, a gdzie tu go przemieszać, czy wybrać z niego. Po krótkim czasie wywiozłem cegły do domu i miałem luźną kupke, którą w następnym sezonie zamieniłem na konstrukcje z łat i mam ją do dziś. Trzy ścianki ze sobą złączone, które raz dwa można rozpiąć i przenieść. :)

Tym się wzorowałem:
Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

To prawda. Wady kompostownika z cegieł to konieczność pilnowania pionowego wznoszenia ścian (bez poziomicy czy pionu się nie obejdzie), katastrofy budowlane po dużych ulewach, strącanie cegieł przez koty, konieczność magazynowanie cegieł gdy kompostownik nie jest zapełniony ...
Kiedy budowałem kompostownik deski były reglamentowane we Wrocławiu, wręcz nie do kupienia.
Cegła rozbiórkowa walała się wszędzie. Jadąc z wózkiem dziecinnym na działkę potykałem się o cegły więc trafiały do kosza pod wózkiem.
Teraz po kilkudziesięciu latach przyzwyczaiłem się do tych wad i mi nie przeszkadzają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”