Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Zainspirowana wątkiem o trawach stworzyłam podobny o innych roślinach, głównie wieloletnich bylinach, dziko rosnących w naszym kraju, które z powodzeniem można zaindukować w naszych ogrodach. Oto moje propozycje:
Krwawnica pospolita - wysoka bylina rosnąca w naturze na podmokłych łąkach, niemniej dobrze radzi sobie także na suchych glebach. Kwitnie w lipcu.
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Bodziszek łąkowy - małe wymagania, rośnie na suchej glebie, kwitnie w czerwcu/lipcu, przycięty powtarza kwitnienie.
Obrazek

Firletka poszarpana - roślina wilgotnych łąk, ładnie wygląda rosnąc w dużym skupisku oraz w towarzystwie wysokich traw.
Obrazek
Obrazek

Jasieniec piaskowy - rośnie na suchych, piaszczystych terenach, okazale prezentuje się także jesienią po przekwitnięciu fioletowych kwiatostanów.
Obrazek
Obrazek

Ostrożeń - wysoka bylina rosnąca na łąkach i pod lasami. Na drugiej fotce razem z dziką marchwią.
Obrazek
Obrazek

Przetacznik - niska bylina kwitnąca w maju, szybko rozrasta się przez podziemne kłącza, u mnie posadzona na obrzeżach rabat wiosennych zamiast niezapominajki.
Obrazek
Obrazek

Świerzbnica - roślina ruderalna, spotykana na łąkach i nieużytkach, wysokie kwiatostany zakwitają w lipcu, ścięte ponawiają kwitnienie. Do kompozycji z wysokimi bylinami i trawami.
Obrazek
Obrazek

Zawciąg - rośnie nawet na suchych i ubogich glebach, ciekawie wyglądają suche kwiatostany rośliny oraz przebarwiające się na czerwono łodygi.
Obrazek
Obrazek

Wrotycz pospolity - mało wybredna roślina ruderalna, tworzy wysokie, okazałe kwiatostany, długo kwitnie, ładnie wygląda w kompozycji z niebieskimi i fioletowymi kwiatami barbuli, perovskii, werbeny patagońskiej oraz niebieskimi trawami.
Obrazek

Tojeść - wysoka bylina spotykana na łąkach i obrzeżach lasów.
Obrazek
Obrazek

Wierzbówka kiprzyca - okazała bylina o wysokości do 1,5 m, lubi wilgotne gleby, dobrze rośnie w półcieniu, ale radzi sobie też w słońcu, toleruje gleby gliniaste i piaszczyste. Ładnie wygląda na tle białych pni brzozy oraz w kompozycjach z wysokimi trawami i bylinami. Nasiona roznoszone przez wiatr dają duży samosiew.
Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Krzyżownica zwyczajna - niska roślina o ciemnoróżowych kwiatach. Znalazłam ją rosnącą na poboczu drogi. Identyfikacja zajęła mi sporo czasu. Kwitnie w maju. Posadziłam kłącze razem z cebulkami szafirka. Rośliny mają taką samą wysokość i zbliżony pokrój, tworzą ciekawą kompozycję kolorystyczną. Na razie niestety nie dysponuję własną fotografią, dołączam link do zdjęcia na portalu przyrodniczym - http://jurapolska.pl/jurapolska924.jpg
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Inne piękne, dziko rosnące w Polsce rośliny, które według mnie warto byłoby opisać w tym wątku:
- czosnek niedźwiedzi
- miodunka ćma (miałam ją kiedyś w ogrodzie)
- złoć żółta
- marzanka wonna
- szarotka alpejska
- oman łąkowy
- krwawnik pospolity
- cykoria podróżnik
- chaber łąkowy
- bylica piołun
- jasnota purpurowa i biała
- żmijowiec zwyczajny
- szczawik zajęczy
- pięciornik złoty
- rdest wężownik
- mydlnica lekarska
- knieć błotna

I cała masa innych. Część z nich ma odmiany ogrodowe, ale te 'dzikie' wersje są równie piękne.
Pozdrawiam
Agneska
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Cudny ten wątek, a zdjęcia przez Was pokazane są przepiękne.
Też lubię kwiaty dziko rosnące na łąkach i w lasach i lubię je zrywać. Oto te rośliny, które znam z nazwy- wiele z nich sprowadziłam do swojego ogródka.
Goździk Kartuzek-no,no... z lasu wynosimy tylko grzyby/Adm.
Głowienka Pospolita
Rozchodnik ostry
Stokrotka pospolita
Cieciorka
Wyka Ptasia
Rzeżucha łąkowa
Bodziszek łąkowy
Jaskier ostry
Jaskier Rozłogowy
Ziarnopłon wiosenny
Mak polny
Fiołek wonny
Smółka pospolita
Bluszczyk kurdybanek
Dąbrówka rozłogowa-(mam dwie odmiany)
Lepnica biała
Kuklik zwisły
Dziewanna pospolita
Konwalijka dwulistna
Komonica zwyczajna
Nostrzyk żółty
Krwawnica pospolita
Dziurawiec zwyczajny
Jasnota plamista
Żywokost lekarski-(zadomowił się u mnie po przywiezieniu przyczepy ziemi)
Gajowiec żółty-(zarósł mi pół ogródka)
Miodunka plamista
Niezapominajka błotna
Kokorycz pusta-(tę mam-bardzo okazałą kępę)
Pierwiosnek lekarski
Tojeść pospolita
Wilczomlecz sosnka
Pióropusznik strusi-(zarósł mi cały ogród i musiałam wytępić)
Orlica pospolita
Konwalia majowa
Swierzbnica polna
Wrotycz pospolity
Drżączka średnia
Gajowiec żółty

Słoneczniczek szorstki spotkany podczas wycieczki po okolicy.

Obrazek

Wiosenny las.

Obrazek

Dziewięćsił spotkany w okolicach Krakowa podczas podróży do Zakopanego.

Obrazek

Tu już moja dawna działka i kwiaty sprowadzone z łąk i lasów: Dąbrówka rozłogowa.

Obrazek

Zawciąg.

Obrazek

Miodunka plamista.

Obrazek

Fiołek wonny.

Obrazek

Gajowiec Żółty.


Obrazek

Pierwiosnek lekarski.

Obrazek

Jaskier ostry odmiana R. acris Multiplex i Podagrycznik.

Obrazek

Piuropusznik strusi.

Obrazek

Kosmatka olbrzymia przywieziona z gór.

Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Piękne paprocie! W jaki sposób przesadzałaś je do ogrodu? U mnie ta operacja nie powiodła się.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Na paprocie polowałam w lesie już wczesną wiosna, kiedy liście były jeszcze zwinięte w kłębuszek. Do lasu udawałam się z małą łopatką ogrodową ;:oj i ryłam pod paprocią wielką dziurę ;:306 Pióropusznik jest jednak tak ekspansywny, że po jakimś czasie wyrasta dosłownie wszędzie nawet w środku kępy innej rośliny ;:202 . Kłącza ma tak długie, że po trzech latach całą działkę musiałam dokładnie przekopać i usunąć wszystkie rozłogi :;230 Pióropusznik między innymi roślinami najlepiej sadzić w donicach lub głębokich obręczach. Luźno to tylko pod murem, w narożnikach działki...a i tam trzeba go kontrolować i nie sadzić obok innych roślin...inaczej wszystko nam zarośnie.
Do ogrodu przeniosłam kilka odmian paproci, ale jednej nigdy nie udało mi się wykopać z korzeniem-Orlicy pospolitej, która kłącza ma bardzo głęboko pod ziemią. Wykopywałam tylko same łodygi ;:224 :;230
Miałam jeszcze Wietlicę samczą, Paprotnicę kruchą i Zanokcicę skalną-te nawet wysiewały się w cieniu, ale niestety ekspansywny Gajowiec żółty zarósł wszystko dokładnie i te delikatne paprocie wyginęły. Teraz mam tylko jedną: Paprotkę zwyczajną-śliczna niska paproć.

Jeszcze jedna fotka mojej dawnej działki z Pióropusznikami.

Obrazek
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Ela,myślę,że to nie jest słoneczniczek szorstki,tylko topinambur ;:224 .Jest podobny.Często bywa sadzony przez leśników-jako roslina dla dzikich zwierząt.Dziki uwielbiają jego bulwy.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Topinambur? ;:oj ;:138 Szkoda, że nie wiedziałam. Fotka była robiona dawno i nie zastanawiałam się wtedy co to są za kwiaty, tylko cyknęłam fotkę i poszłam dalej. Trzeba będzie się tam jeszcze raz udać, jeśli coś zostało?
Zobaczę na innych fotkach, może będzie lepiej widać? Niestety aparat miałam wtedy dość kiepski i ostrość nie będzie dobra jak powiększę.

Udało mi się tyle powiększyć.

Obrazek

To chyba rzeczywiście jest Topinambur. ;:108
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Ze wstydem muszę się przyznać, że tępiłam na mojej skarpie pewne "zielsko" z upiorem maniaka.Byłam przekonana, że to jakaś odmiana ostu. Wyrwać toto się nie dało, korzeń palowy, zdrewniały. Obrywałam pąki kwiatowe, aby się nie wysiewał,obrywałam liście, ale i tak wciąż rozety pojawiały się nowe, a stare, sponiewierane przeze mnie rosły jeszcze silniejsze. Przeżyły w większości atak środkiem na mniszek.
W ubiegłym roku tu na forum doznałam "oświecenia" i choć nie jestem fanką dziewięćsiłu, dam mu spokój.
Viola
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1046
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Chyba to dobre miejsce na moje pytanie? W Ciechocinku na wydmie widziałem jakiś rodzaj ostu. Kolor taki szarozielonkawy, kwiaty typowo ostowe tylko sporo większe, no i ta powalająca wysokość! chyba z metr osiemdziesiąt. Zna ktoś może ten gatunek? Bo śni mi się po nocach, że rośnie na mojej działce. Druga sprawa...Dziewięćsił, ale ten przytulony do ziemi. Czy urośnie na ziemi mocno piaszczystej z mizernym dodatkiem gliny? I skąd go wziąć bez łamania prawa? Zresztą pal licho prawo... ;:222 Niestety nie przewiduję bytności w górach. A w sprzedaży są tylko jakieś długo łodygowe.

Wątek handlowy mamy również na forum i tam proszę skierować swoje pytanie. szarotka66
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

Ten ,,Oset,, to zapewne Ostropest-roślina lecznicza uprawiana przez rolników, ale też mile widziana w ogrodach.
Oczywiście Ostropest pasuje do tego wątku.
Dziewięćsił bezłodygowy kupiłam kiedyś w szkółce ogrodniczej, niestety nie przeżył pierwszej zimy. ;:145
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

A ja przygarnęłam sporo traw:

Obrazek
Kłosówka miękka w czerwcu jest ona, a potem trzcinnik piaskowy

Obrazek

Trzęślica, ale nie wiem jaka;

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dziko rosnące gatunki roślin w ogrodzie

Post »

dziad_Jag pisze:Chyba to dobre miejsce na moje pytanie? W Ciechocinku na wydmie widziałem jakiś rodzaj ostu. Kolor taki szarozielonkawy, kwiaty typowo ostowe tylko sporo większe, no i ta powalająca wysokość! chyba z metr osiemdziesiąt. Zna ktoś może ten gatunek? Bo śni mi się po nocach, że rośnie na mojej działce.
To z pewnością Popłoch pospolity (Onopordum acanthium L.)
Kliknij
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”