Co można wrzucać/wysypywać na kompost ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kompostownik

Post »

Asiu jak najbardziej bez uprzedniego rozcieńczenia.
Proszę pamiętać, że zasada prowadzenia dobrej pryzmy kompostowej
to nie przeszkadzać, czyli nie "udeptywać" co niektórzy czynią
myśląc, że to przyspieszy rozkład roślin.
Nic bardziej mylnego.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompostownik

Post »

U mnie co roku na koniec sezonu resztka gnojówki zawsze ląduje w kompostowniku i to w tej części jeszcze nieprzerobionej.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompostownik

Post »

Tez podlewam od czasu do czasu sfermentowaną pokrzywą, czy sianem itp.
Wg mnie ważne jest ,,zaprosić" do kompostu wszelakie robactwo. One wiedzą co z nim zrobić.
Ponieważ swój kompostownik nakrywam starym dywanem to po podniesieniu widać , że on ,,żyje " w pełnym tego słowa znaczeniu.
Widać w nim pająki, dżdżownice, skorki, larwy much, mrowiska, pobudowane jakieś gniazda, domki, ścieżki itp.
Zapach gnojówki przyciąga wszelkie latające robactwo co widać nad kompostem. Jesienią tego robactwa nie widać a i kompost w miarę jest przyzwoicie przez nie przygotowany. Zdjęcia słabej jakości ale widać te ,,życie".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jeśli chodzi o skład kompostu, to planuję:
- trawę - no wiem, ale nie mam wyboru - mam ponad 400 m2 trawnika, ścieżki wysypane grysem bazaltowym i na razie korę tylko pod rosnącym żywopłotem (55 mb wiązu turkiestańskiego), a coś z trawą muszę robić; wiem, że dobrze ją podsuszyć przed włożeniem do kompostownika, ale to wymaga pryzmowania, a tego chcę uniknąć; koszenie z mulczowaniem też odpada, bo wadą są porozrzucane ścinki trawy, która czepia się ubrań, a trawnik mam z założeniem bezpośredniego leżenia na nim (dzieci i nas ;-)),
- rozdrobnione gałęzie - rozdrabniarkę mam, gałęzie dostarczy mi żywopłot (jest ponoć bardzo szczodry ;-) - na razie potwierdzam, że rośnie jak na drożdżach), jabłonie oraz muszę zrobić porządek (przynajmniej w tym sezonie) z gałęziami od drzew sąsiadów,
- liście we wszelkiej konfiguracji,
- no i przekładki świeżego wkładu, wkładem przerobionym z sąsiedniej komory,
- dżdżownice amerykańskie ;-),
- nie wiem, jak to się ma do dżdżownic, ale pewnie jakieś "dodatki z pudełek", które będą czuwały nad kwasowością/zasadowością kompostu.
Na razie spontanicznie ;-) kompostuje się (?) zawartość big-bagów - czeka na wiosnę i przemieszanie z nowa dostawą w nowym kompostowniku.
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czy do kompostu można dorzucić przeterminowane przyprawy typu: przyprawa do mięsa,do ziemniaków,suszona papryka, czosnek, sól czosnkowa, mieszanka ziół do mięs, przyprawa do kurczaka,przyprawa do podłoże itp. Robiłam porządki w spiżarni. Terminy ważnosci 2014/2015.
Julia
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja bym nie dawała tych, które są z solą i innymi dodatkami. Jeśli same zioła suszone , to owszem.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Te z solą odrzucam, dziękuję. Zapytam jeszcze o śmieci z odkurzacza.Mam w domu psa i sporo jest w worku sierści i piasku,ale zdarza się również jakiś koralik plastikowy i inne tego typu drobiazgi;) Zdania w Necie sa różne. Wrzucać je na kompost,czy nie?
Julia
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Naprawdę chcesz dorzucać te przyprawy? Ile ich jest sumie? Garść, dwie? Ja bym nie ryzykował i wyrzucił je po prostu do śmieci, a nie do kompostu. Kompost niewiele zyska, a może wiele stracić. Jeśli chodzi o śmieci z odkurzacza, tutaj też nie wydaje mi się, żeby był to najwłaściwszy wsad do kompostu, ale na pewno jest lepszy niż przyprawy... Co wchodzi w skład kurzu? Drobinki mineralne, złuszczony naskórek, martwe roztocza. A u Ciebie jeszcze sierść, piasek i koraliki ;-) Aaa... W sumie może chyba być...
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Sierść, kurz dałabym. A koraliki nie zaszkodzą :D Ja wyrzuciłam na kompost pierze z dwóch wielkich poduch, bo gdzieś wyczytałam, że warto. Długo się rozkładają, ale co tam .
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Tych przypraw trochę jest,ok.20 napoczętych i niestety-niezużytych paczek,ale macie rację,zrobię selekcję i nie narażę mojego kompostu na jakieś dolegliwości. Wsad z odkurzacza również do przeanalizowania i chyba wrzucę. Lubię mój kompost :D i staram się ,by jego jakość była najlepsza. Założyłam go na początku września i to mój pierwszy kompost. Bardzo Wam dziękuję! Mam jeszcze jedną wątpliwość co do opakowań kartonikowych po rozmaitych produktach spożywczych, na których -mimo kolorowych nadruków-jest info-produkt(czyt.opakowanie) biodegradowalny,bezpieczny dla środowiska. Mam rozumieć,że takie opakowania mogą znaleźć się pocięte i rozdrobnione w kompoście? Czy ich miejsce jest gdzieś indziej?
Julia
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A nie lepiej traktować kompost jako starannie zaprojektowaną kompozycję resztek roślinnych? Widzę, że wiele osób traktuje kompost jako codzienny śmietnik. A tak wiele się chyba nie oszczędza na objętości zwykłych śmieci. Jest może bardziej ekologicznie, ale czy naprawdę nie wystarczy ekologiczność w odniesieniu do czystych resztek roślinnych? A reszta jak dotychczas - do zwykłych śmieci...? Bez analizowania, czy tym razem odpad nadaje się na kompost, czy się nie nadaje?
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja tak do tego podchodzę,bo w moim kompostowniku są w 99 % resztki roslinne,ale czytam różne opinie i ludzie wrzucaja tam resztki kuchenne dla wzbogacenia kompostu.Trochę się spłoszyłam,czy wobec tego dobrze robię i może "coś z domu" dorzucę? Warto popytać :idea: i nie wpadać w panikę;) Czy kompost może się nie przerobić? Czy jest takie zagrożenie?
Julia
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Gdzieś w internecie są listy rzeczy, które powinno i których nie powinno się dodawać do kompostu. Pierwsza z brzegu: http://www.gardena.com/pl/garden-life/g ... -kompostu/ . Dla mnie zaskoczeniem było, jak dowiedziałem się, że nie należy wrzucać gotowanych warzyw, skórki od banana (ponoś długo się rozkłada)...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”