Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozmnażanie tulipanów

Post »

Wow, Ela - będzie morze tulipanów, będzie :D

Jeszcze takie pytanko z innej beczki...zasadziłam cebulę tulipana do połowy w ziemi w doniczce, jest w moim pokoju. Dziś zaobserwowałam, że zaczyna wypuszczać liście, łodygę...to, co wypuszcza jako pierwsze po "wybudzeniu" :P I teraz moje pytanie - pozwolić mu kwitnąć w domu teraz, na zimę? O ile oczywiście wypuści pęd kwiatowy. Nie zmęczy się? Ile razy w roku da radę zakwitnąć przy normalnym domowym utrzymaniu i podlewaniu?
Pozdrawiam, Gosia:)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie tulipanów

Post »

Jak cebula była duża to da radę raz zakwitnąć, potem cebule potomne będą bardzo drobne, to nie warte zachodu. Wiosną są sprzedawane takie doniczkowe tulipany i przekonałam się o tym wielokrotnie. W domu jest za mało światła.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie tulipanów

Post »

Pierwsze wyrastają liście, dopiero potem kwiat. W domu wyrośnie i zakwitnie, ale zbyt wysoka temperatura sprawia, że roślina jest bardzo wybujała i się przewraca.
Morze tulipanów mam co roku, teraz to będzie ocean :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Rozmnażanie tulipanów

Post »

Goshia, a dlaczego masz tulipana w swoim pokoju ;:219 ? Tulipan jest roślina na zewnątrz. Jest rzeczą oczywistą , że w ciepłym pomieszczeniu będzie kwitnąć nawet w grudniu. Gdy w doniczce za oknem, to zakwitnie wiosną.
Ile razy w roku da radę zakwitnąć? Tylko raz. Trzeba mu czas na "relaks", jak ma każdy inny tulipan który rośnie w ogrodzie :wink:

A to jest moja przedszkole w tym roku. Ma 4x1,5m . W ubiegłym roku sprzedałam wszystkie tulipany, których miałam dużo......i te pieniądze, kupiłam sobie nowe odmianę :;230

Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
LigiaM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 mar 2017, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Dziś wykopałam jednego tulipana (liście były już zaschnięte), z jednej posadzonej cebulki zrobiło się pięć ;:131 Nie wiem,czy to dobrze czy źle?? Wykopałyście już swoje tulipany? Moje niektóre mają jeszcze zielone liście,nie wiem,czy mogę je też wykopać? Choć ciężko to idzie ziemia sucha jak pieprz :( Nie ogarniam mojego ogródka ;:185
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Cebule tulipanów

Post »

Ja sadzę tulipany w plastikowych koszykach, jak zaczynają zasychać i brzydko wyglądają wyciągam cały koszyk, ustawiam w mniej widocznym miejscu i czekam aż calkiem zaschną. Potem wyjmuję cebulki z ziemi, czyszczę, przesypuję suchą ziemią i ustawiam pod daszkiem w szopce narzędziowej. W taki sposób leżakują do września.
LigiaM pisze:Dziś wykopałam jednego tulipana (liście były już zaschnięte), z jednej posadzonej cebulki zrobiło się pięć ;:131 Nie wiem,czy to dobrze czy źle

Świetnie! Tulipan Ci się rozmnożył ;:63
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebule tulipanów

Post »

jarha pisze:
LigiaM pisze:Dziś wykopałam jednego tulipana (liście były już zaschnięte), z jednej posadzonej cebulki zrobiło się pięć ;:131 Nie wiem,czy to dobrze czy źle
Świetnie! Tulipan Ci się rozmnożył ;:63
Nooo musiał, inaczej byś go już nie zobaczyła :D
Obrazek
LigiaM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 mar 2017, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebule tulipanów

Post »

Już doczytałam,że małe cebulki nie będą szybko kwitły, najwcześniej za dwa lata. Sadzicie je we wrześniu razem ze wszystkimi czy w innym miejscu żeby sobie spokojnie podrosły?
DawidWu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 maja 2018, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Prośba o pomoc w rozpoznaniu i zwalczaniu

Post »

Dzień dobry,

chciałbym prosić o pomoc w rozpoznaniu szkodników ze zdjęcia. Wyglądają jak małe pajączki, trochę podobne do roztoczy. Upodobały sobie przede wszystkim rośliny cebulowe (głownie tulipany, lilie itp.). Żerują na całej roślinie, znajdującej się pod powierzchnią ziemi (cebula i podziemna część łodygi). Gdy jest ich bardzo mało wówczas roślina jakoś sobie radzi - wyrasta normalni, nawet kwitnie. Gorzej jest, gdy liczba szkodników wzrasta. Wówczas tulipany wschodzące wczesną wiosną nie zakwitają. Wypuszczają tylko liście, natomiast pączek kwiatowy w bardzo wczesnej fazie usycha i nigdy nie zakwita. Z czasem obumierają również liście, a z cebuli pod ziemią nic nie zostaje. Jest całkowicie zgniła.
Zauważyłem, że te szkodniki atakują przede wszystkim rośliny cebulowe. Rosnące w tych samych donicach wilce czy surfinie nie doznają żadnego uszczerbku.
Dołączam zdjęcia szkodników, żerujących na łodydze tulipana wyciągniętej z ziemi (podczas wyciągania gnijąca cebula została w ziemi). Bardzo proszę o poradę, w jaki sposób można zwalczyć te pasożyty. Używałem wcześniej środka Kohinor (rozpuszczony w wodzie do podlewania), który świetnie poradził sobie z ziemiórkami, ale niestety na "pajączki" nie zadziałał.
Obrazek

Obrazek

https://images81.fotosik.pl/1081/ef5cc31db7a0b0a2.jpg
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Cebule tulipanów

Post »

Witam. Czy w którymś z tych środków mogę zaprawić cebulki kwiatowe?
Pozdrawiam :D
Obrazek
jozef_255
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 lis 2017, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cebule tulipanów

Post »

Jedynie Substral się nadaje ale ma w sobie dodatkowo insektycyd który nie wiadomo jak wpłynie na cebulki.
Piotr1974
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 sty 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebule tulipanów

Post »

Kret wyrył w rabacie młode cebulki tulipanów. Niestety mają połamane kiełki. Czy jest sens je sadzić czy lepiej wyrzucić, bo nie wyrosną?
Pozdrawiam
Piotr
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Cebule tulipanów

Post »

:wit Moim zdaniem powinieneś je z powrotem posadzić w ziemi. Przy odrobinie szczęścia, jeśli kiełek nie został głęboko złamany zakwitnie. Nawet jeśli nie, to przynajmniej uratujesz cebulki jeśli Ci na nich zależy i zakwitną za rok
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”