Ficus microcarpa (retusa), moclame - gubi liście, choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus moclame - zrzuca liście

Post »

Zapraszam do poczytania tego wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +benjamina . Inna odmiana, ale podobne problemy w uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
FilipAmator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 sty 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus moclame - zrzuca liście

Post »

Roślina marnieje w oczach liście opadają i nie wiem co na to poradzić. Przestawiłem go w bardziej nasłonecznione miejsce bo stał daleko od okna...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus moclame - zrzuca liście

Post »

Tak, jak napisane w podanym powyżej przeze mnie linku do wątku o Banjaminie, fikusy te są wrażliwe na przelanie, przesuszenie, nieodpowiednie stanowisko, narażenie na działanie przeciągu,...
Nic nie napisałeś o podlewaniu, a to ma istotne znaczenie. Zobacz korzenie, czy nie są nadgniłe.
Poza tym zobacz czy nie ma szkodników?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
FilipAmator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 sty 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus moclame - zrzuca liście

Post »

1.stał w przeciągu
2. podlewałem średnio raz na 6dni umiarkowanie
3.korzenia jeszcze nie sprawdzałem bo boje się, że mu zaszkodzę(po prostu wyjąć go z doniczki i odkruszyć z ziemi?)
4.liście żółkną, stają się wiotkie,opadają samoistnie lub przy delikatnym dotknięciu lecą, a gałęzie po nich stają się czarne
5. na co niektórych liściach są jakieś plamki jakby szkodniki, ale to na paru liściach, a nie na tych zielonych, które opadają..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus moclame - zrzuca liście

Post »

1. Stał w przeciągu, czyli jeden powód opadania liści jest;
2. Podlewanie wydaje się być ok., choć częstotliwość jego powinna być uzależniona od temperatury otoczenia, stanowiska - jeśli miał za ciemno, to wtedy łatwo przelać.
3. Nie potrzeba rozruszać ziemi, jeśli nie przesadzałeś niedawno, bryła korzeniowa powinna być przerośnięta. Stan korzeni będzie łatwo zdiagnozować - jeśli są miękkie i odpadają po dotknięciu są pogniłe. Radziłbym zrobić to jak najszybciej, bo za stan części naziemnej odpowiada w dużej mierze część podziemna.
4. Jeśli plamy są czarne, a tym bardziej gałązki fikus najprawdopodobniej jest zaatakowany przez chorobę grzybową.
Jeśli korzenie są pogniłe, to trzeba je wszystkie powycinać, zostawiając tylko zdrowe oraz posypać sproszkowanym węglem (może być leczniczym). Górę trzeba popryskać preparatem grzybobójczym.
Tylko tutaj trzeba działać szybko - im dłużej nic nie robisz konkretnego, tym szanse na uratowania rośliny spadają do zera.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
FilipAmator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 sty 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus moclame - zrzuca liście

Post »

Wyciągnąłem roślinę z doniczki. Nie wiem jak powinno wyglądać ukorzenienie tej rośliny, ale mój fikus prawie wcale go nie posiada lub jest to delikatna "siatka" korzeniowa.. "korzenie" nie były mokre czy przegnite, może nawet troszkę zbyt suche jak dla mnie.Pewno to wina sklepów które to sprzedają...
W takiej sytuacji nie wiem czy coś z tej roślinki będzie, otrzepałem go z pozostałego sklepowego torfu, wsadziłem do ziemi dla fikusów i podlałem.
neemeste
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 paź 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ficus Microcarpa potrzebuje pomocy....!

Post »

Witajcie,
zwracam się do was z prośbą o pomoc. Od 1,5 m-ca jestem właścicielką Ficusa Microcarpa.
Od momentu pojawienia się w domu gubi intensywnie liście.
Początkowo przypisywałam to "kapryśności" fikusów w związku ze zmianą otoczenia.
Roślina zrzuca ogromne ilości liści (garściami dziennie) i uległa już znacznemu przerzedzeniu.
Jak tak dalej pójdzie to całkiem wyłysieje. Przypuszczam, że na początku został przelany. Później nie był podlewany jakiś czas.
Po wyjęciu z doniczki od spodniej strony wciąż jest wilgotny więc jest jedynie ostrożnie zraszany spryskiwaczem.
Ponad to na niektórych liściach pojawiły się plamki.
Pomóżcie bo nie wiem co robić a nie chcę go uśmiercić. Co mu dolega?
Za wszelką pomoc będę niezmiernie wdzięczna.
Pozdrawiam
http://ifotos.pl/z/shsxaxa
http://ifotos.pl/z/shsxaee
http://ifotos.pl/z/shsxawx
http://ifotos.pl/z/shsxasa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus Microcarpa (Retusa) - gubiący liści

Post »

I masz przecież odpowiedź, wpierw przelany potem przesuszony. W przypadku tych fikusów przez cały rok trzeba utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże, a szczególnie w przypadku tak płaskich doniczek. Ziemia w nich potrafi bardzo szybko przeschnąć. Oprócz tego fikusy są wrażliwe na przestawianie, przeciągi...
Fikus może wszystkie liście, ale powinien wypuścić nowe. Po prostu tak odchorowuje błędy uprawowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alfredzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2015, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ficus microcarpa choruje.

Post »

Mam biedronkowego ficusa ginseg. Przez 2 lata ładnie rósł. W tym roku wszystkie liście zaczęły usychać od czubka. Wypuszcza mnóstwo młodych ale wszystko od razu usycha i tworzą się długie bezlistne gałęzie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj ficus wyhodowany z tego powyżej. Do niedawna wszystko było w porządku. Teraz dostaje takich kropek a liście żółkną i odpadają. Ficusy rosną w różnych pokojach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jest mi w stanie ktoś pomóc z nimi? Bardzo mi na nich zależy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus Microcarpa (Retusa) - gubiący liści

Post »

Jeśli chodzi o tego pierwszego, to może to być od grzejnika, przelania/przesuszenia podłoża.
W tym drugim przypadku, wydaje się że są to jakieś szkodniki. Dobrze byłoby wziąć lupę i obejrzeć dokładnie roślinę, a szczególnie liście od spodu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alfredzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2015, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus Microcarpa (Retusa) - gubiący liści

Post »

Od spodu widać kilka czarnych kropek na liściach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus Microcarpa (Retusa) - gubiący liście

Post »

To mogą być przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alfredzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2015, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus Microcarpa (Retusa) - gubiący liście

Post »

Pajęczynek nie ma. Magusem można fikusa poczęstować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”