Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
peloponez
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 mar 2015, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrgos

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Ok ale tunel będzie miał kubaturę załóżmy 3000m3 czyli rekuperator o wydajności 200m3? Wydaje mi się, że to nierealne... Nie słyszałem też aby ktoś grzał pompą ciepła takie kubatury? Pomijając koszt urządzeń ile by to prądu zużywało?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Stąd napisałem że nie wiem jakiej wydajności rekuperator będzie niezbędny - jak często musi być wymieniane powietrze wewnątrz szklarni niech na ten temat ktoś inny się wypowie ten 200m3/h to jeden z najmniejszych i najtańszych. Pompa ciepła jest niezłym rozwiązaniem ponieważ temperatura tam zawsze przekracza 5oC co daje COP pompy ciepła na odpowiednio wysokim poziomie około 3,5-4kW z każdego kW energii elektrycznej. Na upartego można wydać 120e i przeliczyć OZC dla szklarni i wszystko będzie jasne jakie jest zapotrzebowanie na ciepło dla tych Xm2. I w tym kierunku proponował bym się na początek udać. Zakładać kocioł na paliwo stałe OK ale aby miało to sens musimy zapakować kocioł powiedzmy 50kW i podłączyć do niego bufor powiedzmy 5000l ale to generuje ogromne koszty sam kocioł + bufor lekką ręką trzeba wyłożyć 20k PLN kocioł + bufor jakieś 15k PLN za niewielki procent tej ceny mamy Pompę ciepła multi splita 1 agregat i 4 jednostki wewnętrzne za powiedzmy 5000 PLN. Reszta to opłaty za prąd. Napisz jaki masz koncept a ja spróbuje zaproponować inne alternatywne rozwiązanie. No i najważniejsze jaki jest orientacyjny budżet na samo ogrzewanie. Czy jest już w szklarni coś do czego można podłączyć instalację czy wszystko ma być nowe a raczej nowo zainstalowane.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Witam :wit Planuję instalację ogrzewania wodnego w dwóch tunelach po 128m2 w szczytach 4m wysokich , ocieplonych styropianem do wysokości średnio 70-80 cm i podwójną folią na bokach. Chciałbym upewnić się zdaniem doświadczonych w temacie Forumków czy dwa piece po 18KW z instalacją grawitacyjną wystarczą. Tunele ogrzewam od 1-go Marca , czyli po mocnych mrozach :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Jeszcze musisz dać folię na sufit, są takie cienkie do podwieszania, za 250zł można kupić rolkę o szerokości 3,2m x 200m.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Myślałem o tym , muszę się jednak wstrzymać do czasu zamontowania konstrukcji i systemu nawadniającego do doniczek wiszących :roll:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Jednak obniżenia sufitu wczesną wiosną jest konieczne, bo 4m wysokości, to bardzo duża strata ciepła. Maksymalnie 2m, a jeszcze musi być zainstalowany wentylator do zbijania ciepła w dół.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Tu chyba małe niedomówienie :roll: Dwa metry wysokości przy ośmiu szerokości :roll: Moje tunele to konstrukcje drewniane , dwuspadowe . Cztery metry to wysokość w szczycie , ściany boczne mają niecałe dwa metry. Nie mam aktualnego zdjęcia , w zimie wyglądały tak :

Obrazek

Tak są ocieplone :

Obrazek

Styropian grubości 10 cm .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Taki gruby styropian to przesada, ale przynajmniej się nie łamie. mi chodziło o podwieszenie folii na wysokości 2m. na początku uprawy w maju można zdjąć w celu lepszej wentylacji i światła.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Piękny obiekt , aż miło popatrzeć ;:180 Jak sądzisz , na drugim zdjęciu widać linki spinające dach . Czy można tą folię zamocować na nich :?:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego - Nagrzewnice wodne ?!Farelki?

Post »

Wygląda na to,że powinieneś folię zamocować wzdłuż. Jedną na boku i pociągnąć w rogu drut przymocować zszywaczami tapicerskimi do drewna, a następne położyć na druty, także spinając bokami folię ze sobą. Ja mam u góry druty co 3m i dlatego mogę folię o szerokości 3,2m mocować w poprzek tunelu.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Znalazłem folię 4,20m , będzie w sam raz na przęsła w rozstawie 2m. Na początek przywiozłem piece i kominy :

Obrazek

:wit :wit :wit
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

W jaki sposób chcesz rozprowadzać ciepło, bo to piece do centralnego ogrzewania, to musisz mieć kaloryfery, bądź rury jak u mnie. Też można zastosować nagrzewnice wodne. Wygodniej jest mieć jeden piec o większej mocy.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Chcę zastosować rury obwodowe w systemie grawitacyjnym z rezerwową pompą w obwodzie. W okresie , w którym potrzebuję ogrzewanie , czyli od 1-go Marca często noce są stosunkowo ciepłe i wtedy jeden piec wystarczy dla utrzymania właściwej temperatury , dwa mogą pracować np. przy rozgrzewaniu układu. Nie mogłem zastosować pieca o większej mocy bo większość z nich jest elektrycznie lub elektronicznie sterowana , a nie mam zasilania sieciowego. Gdy potrzebuję energię , uruchamiam agregat. Gdy przy dużym spadku temperatury system samoczynny nie wystarczy , by uruchomić pompę muszę też z niego korzystać :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”