Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Witam,
mam kilka słoneczników na ogródku i stąd nasuwa się pytanie - czy da się domowymi sposobami wytłoczyć olej, bądź stworzyć go w jakiś inny sposób?
Czy ma ktoś w tym jakieś doświadczenie, może ktoś wytwarza takowy dla swoich potrzeb.
Chodzi mi o stworzenie maxymalnie 5-10l.



Czy naprawdę nikogo nie interesuje stworzenie własnego, naturalnego, wolnego od chemikaliów oleju?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

jeśli się tym interesowałes to pewnie na ten artykoł trafies. Moim zdaniem jest to do zrobienia i tylko tak zrobiona oliwa winna się nazywac domową ;)


"Olej wybijany

Dawniej, nim wymyślono tłocznie i maszyny do tłoczenia, olej wybijano. Proces był o wiele bardziej skomplikowany, a uzyskiwana jakość produktu niewiele gorsza. Nasiona gnieciono w kamiennych żarnach (w czasach późniejszych używano żeliwnych walców). Uzyskaną miazgę delikatnie podgrzewano w ogniu do temperatury ciała, a następnie układano ją warstwami na drewnianym blacie, wkładając pomiędzy kolejne warstwy pasy płótna lnianego. Powstałą stertę przykrywano drugim blatem i całość umieszczano wewnątrz masywnej ramy. Blaty ściskano, wbijając pod ramę drewniane kliny ? stąd określenie "wybijanie oleju", które można jeszcze usłyszeć w niektórych zakątkach Polski. Przekładki z płótna zabezpieczały miazgę przed rozsypaniem się na boki, a jednocześnie pełniły rolę sączków odprowadzających olej. Dzięki temu przy stosunkowo niewielkich naciskach uzyskiwano zadowalającą wydajność?
Kamienie do miażdzenia i żeliwne wałki można by zastąpic młynkiem do kawy czy maszynką do mielenia mięsa z drobnym sitkiem.
Jak zaoważyłes by taki olej nie tracił witamin jest podgrzewany tylko do 40* i po primo jedynie do sałatek bym go używał. Po drugie nie ma on chemi tak że nie ma sensu go robic więcej bo zjełczeje.

Można też bez klimatu- kupisz.slimakową wycisarkę do soku za 3k i już robisz sobie olej.

Pozdrawiam.
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Kilka lat temu zwiedzając Spalski Park Krajobrazowy zwiedzaliśmy też muzeum tamtego regionu, pamietam, że było ono nad rzeką(Pilica?). W tym muzeum oglądałam przyrząd do wyciskania oleju, podobno takie urządzenia były w każdym dworze i olej wyciskano w niewielkich ilościach np do zrobienia obiadu.
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Marysiu, czy mogłabyś przybliżyć budowę tego urządzenia? Może to był zwykły moździerz?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Nie potrafię opisać jak to wyglądało, byłam tam kilka lat temu.
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Ostatni post jest sprzed przeszło dwóch lat ,ale może kogoś zainteresuje-kupiłam kilka dni temu maszynkę ręczną do wytłaczania oleju z rzepaku ,słonecznika,orzechów ,lnu na zimno w warunkach domowych.Olej pyszny ,bez konserwantów i dużo zdrowszy niż ten ze sklepu :D ."Wyprodukowałam" sobie 1l oleju rzepakowego i 0,5l słonecznikowego w ciągu 1 godziny(tzn mój mąż produkował a ja patrzyłam jak kapie olej ;:306 ).
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Mogłabyś wstawić zdjęcie? Ciekawi mnie wygląd urządzenia.

Ile 'surowca' wyszło na taka ilość każdego oleju?
Udanych plonów.
Magda
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mocowanie do stołu dorabiał mój mąż sam,bo te ich śrubki za słabo trzymały.

Zdjęcia słabo pokazują maszynkę ,ale kupiłam ją na allegro i jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę ,która jest na mojej maszynce to wyskoczy Ci zdjęcie .Trochę przypomina wyglądem ręczną maszynkę do mięsa :D .
Wydajność dokładną mogę podać tylko z rzepaku ,bo go zważyłam -z 3kg rzepaku wyszło mi po sklarowaniu około 900ml oleju.Ze słonecznika powinna być przybliżona ilość.
Tak wygląda słonecznikowy olej
Obrazek

Olej rzepakowy pokarzę później ,bo teraz ładują mi się baterie.Przypomina w smaku olej jaki pamiętam z dawnych lat,kiedy przed świętami przywoził z prywatnej olejarni mój dziadek .Smak i zapach lekko orzechowy ,kolor zielonkawy .Smażyłam na nim grzyby -pychota ;:215
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
malina52
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 kwie 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Tutaj jest przedstawiony proces tłoczenia oleju http://wiano.eu/article/2242 może się przyda.
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Powyższy link przedstawia tłoczenie oleju lnianego na gorąco ,ponieważ ziarno jest podgrzewane do wysokiej temperatury a następnie olej jest wyciskany.W związku z tym nie ma tak dużej ilości kwasów omega jak olej wyciskany na zimno(czyli w temp. od 30 do 45'C)
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Miało być dużo chałwy domowej roboty, ale się rozpędziliśmy i zmieliliśmy za dużo nasion sezamu (w młynku elektrycznym do kawy). Wrzuciliśmy resztę pasty - bez żadnych dodatków - do zamkniętego słoika do lodówki. Po połowie roku, na wierzchu powstała naprawdę pokaźna warstwa klarownego oleju, tak mw 1/3 wysokości warstwy pasty.
Po zlaniu mamy wspaniały pachnący olej sezamowy, który zrobił się sam.
Podejrzewam, że i ze słonecznika, może czarnuszki też by wyszedł takim sposobem.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Z kilku słoneczników, 5-10 litrów? Bardzo przyzwoita wydajność.
miminka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lis 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Olej - jak go tłoczyć domowymi sposobami

Post »

Hej, a z czego jeszcze wytłaczacie oleje? Ja ostatnio kupiłam sobie taką domową "Yode" i właśnie robiłam już z kokosa, lnu i słonecznika, ale chciałabym poszerzyć swój zakres I skąd wziąć większe ilości takich zdrowych ziaren?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”