Ściółkowanie rabat

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Chodzi mi i o wygląd i o owoce.
Ta kostka nie powinna w żaden sposób przeszkadzać, ponieważ będzie układana w ziemi bardzo płyko. Ona ma 7 cm wysokości, a chcę ją wkąłdać równo z ziemią. Samo podejrzenie, zę chcę im zrobić krzywdę jest przesadzone, prędzej moja żona, która jest o nie zazdrosna :heja :heja :heja . Są jakieś przeciwskazania do zrębków, poza brakiem ich rozkładu ???? Moim założeniem było właśnie zrobienie czegoś raz na kilka lat i potem już podziwianie, a nie ciągle poprawianie.
p.s. trawa u mnie leci na kompostownik :tan :tan
:)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

aha, więc nie będzie toto wbijane, no to ok. Sama się zastanawiałam nad obłożeniem swoich drzewek cegłami po zdjęciu darni (by kosiarką można było wykosić bez biegania dodatkowo z podkaszarką), ale mam na razie 18 drzewek i będzie ich więcej i cegłówek mam za mało.
Gdzieś czytałam, że zrębki i kora lekko zakwaszają glebę. Zrębków mam akurat zatrzęsienie przy rozdrabnianiu gałęzi, nie daję na kompost tylko wywożę pod ogromne sosny okalające posesję. Konary mają praktycznie do ziemi i trawy tam nie ma, tylko igliwie.
Pozdrawiam! Gienia.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Nie wiem na ile cegły są trwałe, bo one się lasują i rozpadną. Po kilku latach (3-4) zostanie czerwona mączka i syf w sadzie.
:)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Moje cegły były używane jako obrzeża rabat i leżały w ziemi od 1986 r (wtedy zbudowano ten dom). Teraz z tyłu domu je wydobyłam, bo korzenie drzew i krzewów wokół których były wyłożone wywaliły je do góry albo je przerosły od góry. Wyglądało to fatalnie. Jest tych cegieł jeszcze mnóstwo, wokół całego domu. ale tam gdzie leżą ładnie i równo i oddzielają trawnik od rabaty- to tych nie ruszam, no bo i po co. Chyba są dobrze wypalone skoro tyle lat wytrzymały.
Pozdrawiam! Gienia.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Pewnie masz rację. Wszsytko zależy od materiału. Te co robią teraz to jest masakra. Strach wrzucać w beton, nie mówią już o pozostawiniu na ziemi, gdziejest mnóstwo wilgoci :)
:)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Jabu, wraz ze wzrostem drzewek poszerzam okrąg wolny od darni wokół drzewek, praktycznie równo z szerokością korony. Wiosną w tym roku sadzone jako okulanty ruszyły ostro i już 2 razy poszerzałam i obcinałam trawnik wokół drzewek. Mam już równo z metalowymi palikami - a to jest około 5 stóp średnicy, na których jest umocowana siatka p-ko bezczelnym sarnom. Myślę że może tyle już wystarczy. Dodatkowo mam jeszcze siateczkę wokół pnia p-ko świstakom i dzikim królikom.
Pozdrawiam! Gienia.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

To ja mam trochę inny cel. Chcę zachować estetykę. Wierzę że za 5 lat te drzewka już będą na tyle ukorzenione, że nie będą potrzebowały pomocy. Nawet jeśli będą, to mam pewien pomysł na nawożenie wprost do korzeni. Chciałem kiedyś wywiercić dziurkę w ziemi o średnicy 10 cm i jakieś 1,5 m głębokości i tam wlewać rozwodnioną gnojowicę, która się sama rozejdzie przy korzeniach. Dletego chcę zrobić mniejszy okrąg. Pod drzewkami nie mam pięknego trawnika tylko taki dziki i na pewno nie będę tam sadził ładnej trawy a jedynie ścinał często, to co wyrośnie. Wyrównam tylko ziemię i w miejscach, gdzie nie ma "trawy", to ją dosieję. Nie mam też problemu ze zwierzątkami, bo mam ogrodzoną działkę. To jest i będzie działka rekreacyjny. Dlatego moje możliwości co do ilości wykonanych tam prac są ograniczone.




Co do sarenek to mi się przypomniało opowiadanie kumpla jak wyprowadził na wieś i strasznie się cieszyli z żoną, że moją sarenki na swoim polu. Na wiosne ja wyszedł na to pole to zobaczył prawdziwą przyczynę odwiedzin sarenek. :heja na jesień posadził 1500 brzózek. Na wiosnę po wizycie tych miłych zwierzątek zostało mu 1500 15 cm badyli. ;:145 Sarenki wyrównały mu las równo ze śniegiem.
:)
tomek krosno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sty 2016, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd i danice

Post »

Mam jeszcze pytanie jak wysypię korę bez żadnych np krawężników to czy nie wejdzie mi z biegiem czasu ona w ziemię lub wiatr nie rozwieje ? Czym najlepiej je odgrodzić bo z jedniej strony mam ogrodzenie a z drugiej nic.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje szmaragd i danice

Post »

Są różne rozmiary kory. Kup największe kawałki jakie znajdziesz.
tomek krosno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sty 2016, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd i danice

Post »

Czy wysypując korę należy dać coś pod korę typu mata lub folia bo niestety mam już posadzone tuje.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje szmaragd i danice

Post »

Ja mam agrowłókninę. Są zwolennicy i przeciwnicy. Decyzja należy do Ciebie
tomek krosno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sty 2016, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd i danice

Post »

A czy jak dam bez żadnej maty nie będzie mi później wychodzić trawa?I jaką należy dać warstwę żeby nie wychodziła trawa.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje szmaragd i danice

Post »

Czy dasz matę czy nie chwasty i trawa będą rosnąć. Warstwa 10-15cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”