Ściółkowanie rabat

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Pytanie strategiczne, co położyć PO agrowłókninie.
Optycznie skłaniam się ku granitowi we frakcji 8-16, zapewne dla części roślin lepsza byłaby kora (borówki). Jak sobie z tym poradzić? :)
różaneczniki (pierysy, azalie) w głębi sosny trzy, dalej pnące na trejażu (zimozielone bluszcze, dławisz jeden, może jeden winobluszcz), dalej porzeczki plus borówki amerykańskie trzy , dalej winna latorośl (trejaż). W sumie 35 mb optycznie musi być jednolicie. Półtora krawędzi działki.
Jednak kora? Piszcie.
pozdrawiam, WW
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: kora czy kamyczki?

Post »

Na większej powierzchni lepiej wygląda kora, naturalniej. 'Żwirek' moim zdaniem śmiesznie i sztucznie.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: kora czy kamyczki?

Post »

Zdecydowanie kora. Naturalna i estetyczna.
Pozdrawia cynia
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: kora czy kamyczki?

Post »

tylko ja co roku muszę ją uzupełniać :( a i tak trawa w niej się sieje
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kora czy kamyczki?

Post »

Trawa w kamyczkach też potrafi kiełkować :?.
Awatar użytkownika
Ondine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 kwie 2015, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kora czy kamyczki?

Post »

Zdecydowanie kora lepiej wygląda, i bardziej naturalnie tak jak ktoś wcześniej zauważył. Dodatkowo kora ładnie pachnie, więc jak dla mnie kamienie nie mają szans.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Hej witajcie. Zacząłem przygodę z działką na wiosnę tego roku i mam taką małą zagwostkę. Wpadłem na pomysł, żeby na działce odgrodzić drzewka obrzeżami od trawnika. Pomysł nie jest jakoś specjalnie nowatorski, zwłaszcza, że pomysł na takie kostki wykukałem na naszym forum. (http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p5376850 - tu są zdjęcia takiej kostki o sposób wykonania prze KOLESZKĘ). naokoło każdego drzewka owocowego i krzeków chcę zrobić takie kostkę w formie koła o średnicy wewnętrzenej ok 50 cm, co mi się wydaje, że starczy w zupełności, zwłaszcza że drzewka są młode, sadzone w zeszłym roku. Tu mam też do was pytanie, co wysypać do środka, bo różne drzewa mają różne wymagania. Mam wątpliwości czy sypać zrębki czy kłaść korę, żeby nie zaszkodzić roślinkom a im pomóc. Takie ściółkowanie ma spełniać u mnie następujące fukncje: eliminacja chwastów, utrzymanie wilgoci, ułatwione podlewanie, ułatwione nawożenie ekologicznymi nawozami (gnojowice)
Doczytałem, że:
- aronia lubi gleby neutralne lub kwaśne -tu położę przekompostowaną korę
- borówka amerykańska i żurawina lubi bardzo kwaśnie -tu położę przekompostowaną korę
Zostały mi drzewka owocowe wiśnie, śliwki, jabłonie, brzoskwinie, czereśnie, orzech włoski pod które nie wiem czy mogę położyć korę ( której akurat mam sporo) czy bawić się w zrębki, które nie będą zakwaszaały gleby :?: :?: :?:
dzięki każdemu kto się podzieli swoją wiedzą.
:)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Średnica 50 cm, wg mnie to stanowczo za mało. Przy młodziutkich drzewkach- u mnie 50 cm to jest promień misy, którą robię by dobrze było podlewać. Później, w nast. roku tę misę poszerzam, usuwając darń. Ściółkuję tylko skoszoną, zwiędniętą trawą, nigdy korą czy wiórkami. Siano po 1 sezonie się rozłoży a kora czy zrębki się nie rozłożą, chwasty tak czy siak przerosną i muszą być wyplewione. 4-letnie drzewko już sobie radzi, chyba że jest susza to wtedy podlewam wszystkie drzewka, nie tylko młode.
Poza tym wbijając takie obrzeża- to chyba nie jest płytko, możesz albo uszkodzić młode korzonki, albo ograniczyć ich rozrost- takie jest moje zdanie- i takie obrzeża przy młodych drzewkach owocowych nie mają racji bytu. Wiem, wiem , ładnie to wygląda i owszem- ale chodzi Ci o drzewka i o przyszłe owoce czy tylko o wygląd?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

A masz gryzonie? U mnie w ostatnich latach wszystko co wyściółkowałem stawało się ich siedliskiem. Jeśli nie masz z nimi problemu to możesz ściółkować czym chcesz, pamiętając tylko o nieobsypywaniu samej nasady pnia. Zostaw pewną przestrzreń, aby nie wdały się choroby kory.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

gienia1230
Ja myślałem o zrąbkąch, gdyż zależy mi także na efekcie wizualnym :))) żzrąbki czy korę chce położyć w 5 cm warstwie, dlatego wątpię, aby to coś przerosło. Przyznam się, że nad trawą się nie zastanawiałem, ale przy rozkładzie dostarcza bardzo dużo azotu. Dzięki za uwagi co do obwodu to wydawało mi się że starczy ale skoro jest to dwa razy za duże to się zastanowię jeszcze nad tym. Metrowa średnica, chbya nie wchodzi w grę ze względu na pracochłonność tematu :(

-- 8 lis 2015, o 14:49 --

ERNRUD
A masz gryzonie? U mnie w ostatnich latach wszystko co wyściółkowałem stawało się ich siedliskiem. Jeśli nie masz z nimi problemu to możesz ściółkować czym chcesz, pamiętając tylko o nieobsypywaniu samej nasady pnia. Zostaw pewną przestrzreń, aby nie wdały się choroby kory.[/quote] gryzoń jest jeden jakiś ale go pewnie upoluję dziada. Mam tylko wątpliwości właśnie co do kory sosnowej, aby nie zakwaszała ziemi pod młodymi drzewkami, zwłaszcza w ich początkowym okresie wrostu. Jak będą większe, to wiadomo, że im nie zagrozi.
dzięki
:)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Ściółka ze skoszonej trawy byłaby rzeczywiście najlepsza, ale na gryzonie musisz w takim razie uważać.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Ale czy taka trawa nie będzie przesychać i nie będzie się robiło siano ? :( Da się to ładnie ułożyć pod drzewkami, czy będzie to wiatr rozwalał na prawo i lewo ? :cry:

Nie zależy mi specjalnie na azocie. bo i tak będę podlewał gnojowicą z pokrzyw :heja :heja :heja :heja
:)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: ściółkowanie drzew i krzewów owocowych.

Post »

Edytowałam mój post i poczytaj jeszcze raz. Więc jednak, zależy Ci na estetycznym wyglądzie? Bez obrzeży też można utrzymać ładny wygląd, odcinając równiutko trawnik. Na takie obrzeża można sobie pozwolić przy starszych drzewach, które mają już dostatecznie rozbudowany system korzeniowy. Zrobisz jak zechcesz, ale proszę nie rób krzywdy tym maleństwom :roll:
Sianka wiatr nie rozwieje po pierwszym podlaniu, deszcz przyklepie do ziemi.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”