Śliwa- uszkodzenie pnia,kory

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Mogą być dwie odpowiedzi:
1) bardziej prawdopodobna - uszkodzenia przy odchwaszczaniu,
2) zbyt późne usuwanie pędów bocznych (drzewka najłatwiej puszczają pędy od dołu i żeby mieć drzewko a nie krzak trzeba je usunąć).
Pozdrawiam,

J
gregsid
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 16 mar 2015, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Witam.

Czy z tych zdjęć coś wynika; czy można oceniać stan śliw ?
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Wygląda OK, moim zdaniem nie trzeba żadnych super szczególnych zabiegów przy tym robić.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Kolejne zakupy, kolejny problem. To narośle na śliwie to mam nadzieję kallus po usuniętym odroście z podkładki, jak obok a nie guzowatość (która czasem występuje się na części nadziemnej rośliny), prawda? Jeśli tak, to ok.

Obrazek

Gorzej z czereśnią, która od dołu ma rozłupaną na pół znaczną część pnia - podkładki (czereśnia ptasia). Pani ze szkółki radziła posadzić, a gdyby coś się działo, prześle mi za rok na swój koszt drugie. Martwi mnie to jednak, taka rana w ziemi się zagoi czy będzie gnić? :cry:

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Na drugim zdjęciu widać wąski pasek kalusa - goi się od jednej strony. Od drugiej prawdopodobnie martwica pójdzie nieco głebiej, ale teraz już nic nie ruszaj. Zobaczymy, czy kalus wypełznie spod tej kory w kolejnych latach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Choroba śliwy

Post »

Przepraszam, gdzieś przeoczyłem ten wątek. Diagnoza jest taka:
1. rak bakteryjny (Pseudomonas syringae)
2,3. zgorzel kory (Pezicula sp. lub Gloeosporium sp.)

Gałęzie porażone tymi chorobami są do wycięcia. Rany na pniu i głównych konarach do chirurgii na wiosnę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
szczurek2017
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2017, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Uszkodzona kora śliwy

Post »

Witam

Mam pytanie: czy można jakoś uratować śliwę, z takimi uszkodzeniami:
Obrazek

Powinienem zastosować maść ogrodniczą
Maść ogrodnicza to specjalna substancja, zawierająca zwykle w swoim składzie środek grzybobójczy, którym pokrywa się rany powstałe w wyniku cięcia, szczepień, pęknięć na mrozie czy uszkodzeń mechanicznych. Maść ułatwia gojenie ran i zapobiega zakażeniu rośliny czynnikami chorobotwórczymi. Stosowanie maści ogrodniczej przyspiesza zabliźnianie się ran po cięciu czy miejsc szczepienia.
Co sądzicie o tym, żeby ją samemu wytworzyć? Podobno wystarczy farba emulsyjna i środek grzybobójczy Topsin M 500 SC lub Miedzian 50 WP.
Czy to jednak wystarczy?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Śliwa - objawy rakowe,uszkodzenia pnia

Post »

Stosuję maść z miedzianu , topsinu i farby i jest ok.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa - objawy rakowe,uszkodzenia pnia

Post »

Takie uszkodzenie dyskwalifikuje śliwę, bo jeśli się przyjrzymy już widać zgniliznę drewna, a cała rana jest bardzo rozległa. Oczywiście preparaty typu Funaben są swietne, ale na uszkodzenia, gdzie zostaje odsłonięte zdrowe drewno. Malując powyższą ranę którymkolwiek preparatem powierzchniowym, przyspieszysz rozwój grzyba (czyrenia na mój strzał patrząc na drewno).
Środki własnej roboty oparte na bazie emulsji wykazują trwałość zbliżoną do Dendromalu (mają średnio 1/4 trwałości Funabenu).
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Moja 15 letnia Reng. Ulena, ma uszkodzoną korę dookoła pnia. Obrazek
Wcześniej miała lekką pękającą korę pnia, a także konarów przy pniu. W ubiegłym roku obficie zaowocowała. Natomiast na wiosnę kora pnia mocno popękała.
Drzewo było corocznie bielone, poziom wód gruntowych wysoki. Mam przypadek innej śliwy rosnącej na skarpie nad rowem -także w tym roku zaczęła pękać kora na pniu. Czereśnia również tego doświadcza.
Obrazek
Czy moja Ulena jest już w stadium terminalnym ? Ma kilka owoców, pień nie wykazuje śladów zmurszenia, jest twardy.Po usunięciu kory został jakiś czas na słońcu, opryskany Topsinem, potem pobielony .
Muszę podjąć decyzję po zbiorze, proszę o rady , co począć z Uleną.

Pozdrawiam.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Uszkodzenia bardzo, bardzo poważne. Gdyby kolega naprawdę BARDZO chciał zachować to drzewo można spróbować szczepienia mostowego, najlepiej jakimiś dzikusami od szyjki korzeniowej do konarów, niemniej przy tak rozległych uszkodzeniach na cuda nie ma co liczyć. I tak trzeba by mocno zredukować koronę. Zapadanie się kory to oznaka nekrozy miazgi, jest to dość dobrze widoczne w okolicy czerwca na młodszych drzewach. Ja z reguły ścinam do czystej kory (biało-zielonej, bez brązowych czy czerwonych przerostów) i zabezpieczam ranę. Podobnie z mniejszymi pęknięciami - ściąć brzegi do czystego, wyrównać, zabezpieczyć. Samo pękanie może być spowodowane różnymi przyczynami, a bielenie nie zabezpiecza w 100%. W czasie naszej niby wiosenki były dosyć spore różnice temp. dziennej i nocnej i samo bielenie niewiele pomogło.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Szczepienie nie wchodzi w grę. Po zjedzeniu 20 śliwek, bo tyle ma, pójdzie pod topór.
Nurtuje mnie pytanie : czy w tym samym miejscu mogę posadzić następną Ulenę, ale na Węgierce
Wangenheima? Jeszcze w tym roku. Bo jeżeli nie, a miejsca nie mam - pozostają jabłonie.
Jeszcze najlepiej się sprawdzają w moim siedlisku.
Z góry dziękuję za ewentualną podpowiedź.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Może kolega, ale co stare drzewo z ziemi zdążyło wyciągnąć to jego :) Nie ma też co zaprawiać dołka, co najwyżej "przewiewną" glebą czyli kompost+piasek + ewentualnie trochę kredy do odkwaszenia. Dlaczego nie obornik? Bo wyrastające po azocie na nowo pędy nie zdążyłyby prawidłowo zdrewnieć przed zimą (choć to różnie bywa ostatnimi czasy). A drzewo po zbiorach najlepiej szybciutko ciach ciach :) Na wiosnę jednak najlepiej porobić dookoła rurką lub prętem głębokie dołeczki i zaprawić dookoła czymś "smaczniejszym" czyli zasypać granulkami obornika i ciut kredy - niech młode korzonki szukają smakołyków w nieco zubożonej glebie. Dżdżownice i tak pewnie rozniosą te dobra nieco szerzej, szczególnie jeśli dołożymy nie do końca przerobionych odpadków organicznych, obierki itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”