Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
wojtek39
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

AguJa pisze:Ja bym je przycięła i to teraz. Jeśli kwitły to tym bardziej. Róża lubi cięcie. Wówczas powtarza kwitnienie (choć chyba nie każda). Do zimy jeszcze trochę czasu. Zabezpieczam swoje róże ściętymi trawami ozdobnymi a ścinam je dopiero wiosną.
Te u Ciebie wyglądają jak "dziki"
Ta róża kwitła cały rok, a odrosty oczywiście nie. Myślę, że mogą one zakwitnąć w przyszłym roku, dlatego mam skrupuły przed ścięciem. Z drugiej strony obawiam się że mogą przemarznąć podczas zimy, bo zabezpieczyć je będzie trudno. Nie wiem co robić. ;:218
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Wszystkie dzikie odrosty usuwa się - nie czekaj aż zakwitną bo stracisz róże szlachetną.
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Gosiu, ale nie bardzo rozumiem. Przecież te odrosty są z pędów róży szlachetnej, a nie od korzenia. Czy one jakoś zagrażają właściwej róży?
wojtek39
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

To są nowe pędy wyrosłe z róży pnącej, więc nie są to dziczki. Prawdopodobnie będą miały kwiaty w przyszłym roku, ale może być kłopot z ich zabezpieczeniem na zimę. Stąd rozterka ;:218
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Wojtku, a czy one są na tyle sztywne, że nie dadzą się przygiąć? Spróbowałabym ułożyć je poziomo, a wiosną przyciąć
na 2-4 oczka. Przycięte teraz mogłyby wypuścić nowe przyrosty, a te przed zimą na pewno nie zdążą zdrewnieć.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Nie tniemy róż o tej porze!!! Każde cięcie pobudza krzew do "regeneracji", a więc natychmiast pójdą intensywnie soki do pędów. Taka róża może nie przetrwać zimy.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Myślałam że z korzenia - tak więc pozostaje rozłożyć je w miarę poziomo i poczekać na wiosnę - nie ciąć je.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Ruda -Mariola musze przyznać, ze brakuje mi Twojego wątku i Twego poczucia humoru. ;:145
Piękną masz Flammentanz. Moja w przyszłym roku też będzie już różanym potworem. Póki co, nic z niej nie wycinam. Robię tak jak Ty. Część pędów na górę pergoli a część poziomo po drabince umocowanej w poziomie. :D W przyszłym roku będzie szał!
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Nie wiem czy w dobrym wątku ale w razie czego proszę o przeniesienie do właściwego.
Dostałam od mamy różę pnącą nazwa/odmiana nie znana, sadzonka z gołym korzeniem dopiero co wykopana z czterema długimi pędami a na nich zaczątki listków. Wsadziłam w przygotowane miejsce, ale nie przycinałam pędów. Po posadzeniu po paru dniach zaczątki listków uschły, dopomógł przymrozek i tak teraz bidulka stoi od dwóch tygodni i nic. Nic nie wypuszcza, pędy nieco się zmarszczyły jakieś drobne gałązki wyschły. Co z nią robić, jak ratować? Może przyciąć? Może to ją pobudzi do wypuszczenia czegokolwiek? Dopiero zaczynam z różami moją przygodę, mam ich parę, część rośnie fajnie, część jeszcze chyba śpi. Ta od mamy bardzo mi się podoba i chciałabym o nią powalczyć
Pozdrawiam Asia
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Jeśli zostały podcięte korzenie to po przesadzeniu należy też przyciąć pędy na podobną długość aby roślina się przyjęła. Brak korzeni włośnikowych uniemożliwia róży pobieranie wody i zaopatrywanie w nią długich pędów, stąd więdnięcie i schnięcie liści i pędów. Przesadzanie najlepiej wykonywać w stanie uśpienia rośliny od listopada do marca. Teraz jest to utrudnione ale nie niemożliwe. Przytnij mocno pędy, podlewaj, osłaniaj przed słońcem aż róża puści korzonki. To potrwa kilka tygodni. Z dolnych uśpionych pąków zaczną z czasem wyrastać nowe pędy i róża może jeszcze zakwitnąć w tym sezonie jeśli jest powtarzająca. Jeśli to odmiana raz kwitnąca (na starszych pędach), zakwitnie za rok. Powodzenia! :)
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Dzięki - poleciałam i przycięłam. Mam nadzieję że w końcu się zaadaptuje i ruszy. Te róże to w ogóle twarde sztuki - dziś zamierzałam wyrzucić taką która na 100 % wydawała mi się martwa po zimie a tu niespodzianka i malutki pączek na mikroskopijnym skrawku zielonego !
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Cześć. Podpowiedzcie proszę co zrobić z moją różą...
Minął rok od posadzenia, trochę chorowała, miała problemy z wypuszczaniem nowych pędów, ale w czerwcu odbiła i wypuściła jeden mocny pałąk. Przez przypadek złamałam mu wierzch. W rezultacie róża od góry się rozgałęziła, a dół został goły. Jakoś mi się to nie do końca podoba. Jest to typ róży o takich sztywnych grubych pędach. Ściąć tą "koronę" całą, aż do momentu, gdzie chciałabym, aby zaczęła się rozgałęziać, czy zostawić tak jak jest?

Obrazek


Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
klarag
500p
500p
Posty: 817
Od: 13 lut 2014, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Nie jestem specjalista w tej dziedzinie, ale ja to rozumiem tak, że przez 3 lata się nie tnie, ale się odpowiednio prowadzi, więc jak Twoje już zdrewniały pionowo i nie dadzą się poprowadzić bardziej poziomo to chyba jednak ciąć bardziej radykalnie i poczekać na nowe pędy.
Ale popytaj jeszcze u różanych guru. Trochę ich tu jest.
Ogród pełen pięknych kwiatów i roślin- to marzenie, które zamierzam spełnić
A w planach był tylko trawnik...
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”