Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Próbuję tych sposobów od maja....totalna KLAPA :-( :-( :-(... Będę próbował do skutku :-)
dam radę i sam wyhoduję :-)
aniulka05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sie 2015, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Rozmnażanie różanecznika

Post »

Witam wszystkich,

Tak jak w temacie, jak rozmnaża się różanecznik i w jakim miesiącu?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Rozmnażanie różanecznika

Post »

Ja odcinam końcówki po kwitnieniu, wkładam do szczelnego akwarium i gazuje CO2. Ukorzenia się jakieś 90%. Trwa to miesiąc.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Miesiąc? ukorzeniłam parę różaneczników, nie szczypałam się z nimi specjalnie. Doniczka z ziemią i na to słoik ale zanim wyglądały, że już żyją swoim życiem trwało ok.roku. Dwa dni temu pozbierałam cały pęk gałązek, które sarna powyłamywała z rododendrona. Liście jej nie smakowały ale chyba ze złości tyle ich natargała. Trochę późno, ale spróbuję je ukorzenić tylko muszę się bardziej przyłożyć, kupić ukorzeniacz, przygotować trochę lepszej ziemi i chyba ustawię w domu, żeby miały cieplej. Na czym polega gazowanie CO2?
aniulka05
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sie 2015, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Czy szczepki lepiej ukorzeniają się z młodych przyrostów?. Ja mam swoje w wodzie juz miesiąc i nic nie puściły.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

aniulka05,
aniulka05 pisze:Czy szczepki lepiej ukorzeniają się z młodych przyrostów?. Ja mam swoje w wodzie juz miesiąc i nic nie puściły.
Akurat w przypadku różaneczników i części roślin moczenie w wodzie nie jest najlepszym rozwiązaniem. To co pomaga w ukorzenianiu tych roślin jest łatwo wypłukiwane.

Część roślin rosnących w podmokłym terenie np. wierzby łatwo puszczają korzenie po zanurzeniu w wodzie, ale większość nie.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

W miesiącu wrześniu zerwałem u znajomego dwa młode pędy różanecznika (nie znam odmiany ale sporej wielkości krzaczek ok 2 m wysoki) .... Ponieważ w doniczkach na różne sposoby nic mi się nie przyjęło !!! Ziemia jak w instrukcjach i woreczki foliowe i słoiki i butelki zamykane i otwarte i NIC.... Te dwie sadzonki wsadziłem ot tak od niechcenia w ziemię pod płotem gdzie jest tak w miarę cieniście i gleba pulchna.... Do tej pory są pięknie zielone i czekam..... Nauczony tym doświadczeniem zrobiłem sobie rozsadnik - inspekt pod szkłem o wymiarach 2.30 na 1.30 i pcham tam wszystko co zerwę ...każdy patyk i gałązkę a czas pokaże co z tego wyjdzie :D
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Ukorzeniane sadzonki różaneczników potrzebują oprócz podłoża stymulatora ukorzeniania i temperatury powyżej 22oC.
Te pędy które umieściłeś w ziemi jeszcze przez jakiś czas będą trzymały fason, ale do czasu...
Ale na korzonki w tych warunkach nie licz.
W trakcie sezonu wegetacyjnego niektóre gałązki mogą się ukorzenić, ale i tu nie ma reguły.

Eksperymentuj bo warto, ja też tak robiłem...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

W tym roku skonstruowałem INSPEKT pod szkłem i tam pakuję wszystko co wpadnie mi pod ręce i już mam efekty, bo większość puszcza pędy :D Na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości, a fason też potrzebny :D CZAS pokaże, co z tego wyjdzie, bo ja nie szkółkarz i biznesu nie robię, by mi aż tak bardzo zależało....
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Wstaw zdjęcie, czy masz ocieplany ten inspekt? Bo jednak RH potrzebują ciepła do ukorzenienia się.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Dwa lata temu w zimie ukorzeniałam właśnie na kaloryferze około 20 maleńkich sadzonek różanecznika może 5 -ciu gatunków. Ukorzeniły się 4 sadzonki, wiosną wsadziłam do gruntu w zacienione miejsce i 3 sadzonki rosną , 1 padła . Sadzonki nie były z mojego ogrodu, więc pewnie za 2, 3 lata zobaczę, jakie ich kolory.

Obrazek

Beata ;:3
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Inspekt nie musi być ocieplany, ważne aby miały odpowiednie warunki podczas ukorzeniania i być w odpowiednim stadium - nie nadają się według mnie sadzonki z młodych przyrostów tzw. zielne, u mnie zawsze one robiły się brązowe lub czarne, czyli gniły. Ukorzeniają się długo, a to, że wypuszczają pędy to znaczy, że są na dobrej drodze, ale nie należy się jeszcze tak cieszyć, bo na korzenie jeszcze trzeba poczekać, a przez ten czas różnie może być i nie oznacza to, że wszystkie które wypuszczają pędy się ukorzenią, bo zdarzało mi się, że sadzonki siedziały 2 a nawet 3 sezony, a korzeni nie wypuściły.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Inspekt nie musi być ocieplany, ważne aby miały odpowiednie warunki podczas ukorzeniania
Trochę jest to niespójne. Sadzonki RH muszą mieć ciepło 24 godziny na dobę.
Nawet jeśli mamy inspekt i on w słoneczne dni nagrzewa się, to jednak nocą temp. spada do temp.otoczenia.

Dlatego pytam, czy ma cały czas sadzonki w inspekcie ocieplanym, czy nieocieplanym.

Rozmnażanie fachowe nie stanowi problemu jeśli zapewni się stałą temp. i wilgotność podłoża.

Jednak najlepiej rozmnaża się przez klonowanie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”