Susza w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Susza

Post »

Plumi, aż nie mogę uwierzyć.

Ja jestem na połud-wsch. od Tarnowa ok.35 km. Na razie nie brakło mi wody w studni.
Każdego lata brakowało, w tym nie, aż nie możemy uwierzyć. ( w zeszłym też nie, ale lipiec i sierpień byl bardzo deszczowy)

Jest sucho i to bardzo, jednak jakoś sobie rośliny radzą.
Winorośle w 99% b.dobrze, choć jakieś 30% wykazuje już braki wynikające z utrudnionego pobierania składników przez suszę.
Na początku sierpnia opryskałam całą winnicę siarczanem magnezu i to bardzo pomogło.
Drzewka powiedziałabym, że b.dobrze. Porzeczki czarne raczej już niektóre żółkną, agrest też.Malin nie mam.
Borówka wysoka jest posadzona na dole stoku więc trzyma się b.dobrze.

Kwiatków mam niewiele. Róże trzymają się świetnie.
Różaneczniki różnie. Niektóre więdną, niektóre w ogóle nie wykazują braków wody.
Doskonale trzymają się azalie japońskie z drobnymi liśćmi.

Warzyw wiele nie mam. Dynie podlewam od czasu do czasu.
Pomidory i ogórki w tunelu to wiadomo muszą być podlewane.

Nie ściółkuję, jedynie borówka rośnie na agro. Nie ściółkuję z uwagi na gryzonie.

Las wokół, brzoza żółknie i zrzuca liście, ale ona ma płytki system korzeniowy i zawsze pierwsza reaguje na suszę.

Ostatnia ulewa, która była to chyba koniec lipca i nałapało sie dużo wody w zbiorniki.
Teraz deszcze, które były to raczej to raczej więcej niż skromne, ale coś tam liście pomoczyło.

Utrzymuje sie silny wysuszający wiatr.

edit.
Zbieram wodę z mycia garów i podlewam koło domu kwiatki i dynie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
justynaz
200p
200p
Posty: 414
Od: 23 sty 2009, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Susza

Post »

U nas padły tawuły,berberys,krzewuszka ,głównie te które były pod drzewami,pieris japoński połowa liści sucha,bergenie żurawki,azalie japońskie poparzone przez słońce,albo usychają.Całą wodę z mycia warzyw, płukania owoców ,płukania garów zlewało się do wiader i pod rośliny.Wodę z wodociągu możemy używać tylko do celów spożywczych i sanitarnych .
Justi
zapraszam do mnie
Ogród nowicjuszki
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Susza

Post »

Jokaer,mieszkam w takim zaklętym trójkącie,który tworzą Wisła i Dunajec i każda burza czy ulewy przechodzą tuż za rzeką :/
Studnia głęboka,prawie 100letnia,w ostatnich latach podsychała,a teraz to już całkiem.
Kwiaty to resztki Raju.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Susza

Post »

Dobrze, że posadziłem niewiele. Ale i tak muszę wozić 250 l wody dwa razy na tydzień. Nie padało przyzwoicie od maja. Jedna burza w czerwcu i druga w lipcu. Poza tym nic. Nie zdołałem wbić szpadla, tak zeskalona ziemia! ;:145
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Susza

Post »

Ja też na szczęście w nieszczęściu mieszkam nad rzeką. Studnia już wyschła (prawie ale i tak wody brać nie można). Jedyna rada z rzeki woda. I tak co drugi dzień. I tak od 2 miesięcy. ;:65
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Susza

Post »

Dobrze że masz rzekę w pobliżu - ja muszę wozić wodę z domu - i już nie mam w czym, a wody ciągle mało , ten deszcz który spadnie od czasu do czasu to porażka - tylko udaje deszcz, trawnika nie ma jest pylące się klepisko, kwiatki jeszcze dają jakoś radę ale tylko trwają bo urody w nich specjalnie nie widać takie marne
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

U mnie ostatnio upadło 5l/m? przemiękło 2-3cm , wcześniej deszcz był na początku lipca też podobny . W sadach jabłoniowych wodę pompuje już 8 tygodni (pompuje ! pompy pracują po 3 dni w tygodniu po 12 godzin gdzie podają po 30-40m? /h wody) . Na słabszych ziemiach i to już nie daje rady . Teraz już u nas nie walczy się o plon tylko o utrzymanie żywotności drzew. Tydzień w tydzień zużywa się po blisko 100l. paliwa lecz taka rola chłopa, musi ratować co jego. Na słabszych ziemiach oprócz nawodnień podkorowych wspomaga się zalewowo . Ci którzy zasuszyli sady mogą na drugi rok mieć duże problemy z startem drzew .Wielu ludzi nie rozumie tego, ale dopiero zima pokaże problem z żywnością dla zwierząt , oraz braki w warzywnictwie i sadownictwie konsumpcyjne . Już na giełdach hurtowych brakuje kapusty kalafiora ładnej marchwi i pietruszki. Ogórki szybko się skończyły . Deszczu nie zapowiadają wcale .
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

Susza jest po to żeby się ludziom do końca w głowach nie poprzewracało i zobaczył homo sapiens kto naprawdę rządzi i ma władze na tył łez padole.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Susza

Post »

Pola nie idzie zaorać w żaden sposób chociaż ciągnik jest silny ma 360km , rzepaku w tym roku nie sieję za sucho :|
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Susza

Post »

U nas ludzie nie będą mogli zacząć wykopów,ziemia jak beton,a gdzie górka to ziemniaki ugotowane już w ziemi.
Usychają lasy.
W zeszłym roku tyle warzyw i owoców gniło w polach,bo za dużo,bo urodzaj,a teraz nie ma prawie nic .
Kwiaty to resztki Raju.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

Nawet jak spadnie 20 mm deszczu to i tak wiele nie pomoże . potrzebna jest trzydniówka .
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Susza

Post »

Żeby dobrze zaorać potrzeba aby padało co najmniej tydzień :(
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Susza

Post »

Bo u nas taka dziwna polityka. Jak urodzaj to wszystko za bezcen, to i sklepikarz w razie czego wyciepnie na hasiok. Bo go stać, stąd w tym roku za przeproszeniem gówno, bo ktoś napisał do centrali tam wysoko i prośbę rozpatrzono pozytywnie. I mentalność ludzka.
Niszczenie żywności, marnotrawstwo , bimbanie wody bez umiaru, nie poszanowanie nikogo/ niczyjej pracy / ani niczego. Jaka długa droga musi upłynąć żeby z ziarna powstała bułka, którą degenerat wyrzuci bo jest aż z wczoraj. Ile musi przejść jabłoń żeby jabłko trafiło na stół. Ile, ale dużo osób ma to za przeproszeniem w dupie, bo sugeruje, że mnie stać. A jak nie będzie , to można będzie się tymi piniędzmy dupe podetrzeć. Albo będzie drogie to bułkę będzie całował jak będzie szedł do domu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”