Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Na zdjęciach widac Phalenopsisa, którego jeden z liści ma uszkodzenie mechaniczne (1 zdjęcie). Na 2,5 i 6 zdjęciu widac nowe przyrosty. Czyli nie jest źle. Storczyk przyrasta w masę zieloną, a w następstwie tego powinien wypuścic nowy pęd kwiatowy.

Nie podoba mi się liśc z 4 zdjęcia. Czy tylko on tak wygląda? Spryskałabym go Topsinem.
Awatar użytkownika
Oriss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 lis 2008, o 12:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Z tym stresem to na jakiejś stronie przeczytałam chyba - ale polegało to tylko na obniżeniu temperatury (chłodniejsze stanowisko).
Roślinka mieszka teraz na zachodnim parapecie, a wcześniej stała między oknem południowym a zachodnim, także światło miała cały dzień praktycznie.
Podlewam ją w lecie raz na tydzień, a teraz co 2.

Do tej pory nawoziłam roślinkę co 2 tygodnie stosując BIOPON (czyli teoretycznie na wielokrotne kwitnienie - skutków jednak nie widac...)

Dziwne jest, ze tyle czasu nie kwitnie :(
może się na mnie obraził.... ;)
Awatar użytkownika
Oriss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 lis 2008, o 12:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

orion pisze:Na zdjęciach widac Phalenopsisa, którego jeden z liści ma uszkodzenie mechaniczne (1 zdjęcie). Na 2,5 i 6 zdjęciu widac nowe przyrosty. Czyli nie jest źle. Storczyk przyrasta w masę zieloną, a w następstwie tego powinien wypuścic nowy pęd kwiatowy.

Nie podoba mi się liśc z 4 zdjęcia. Czy tylko on tak wygląda? Spryskałabym go Topsinem.

Niestety wyglądają tak 3 liście licząc od dołu. Czwarty zaczyna miec widoczną(srebrną) skórkę, ale to na górnej blaszce lisciowej. Czym jest to spowodowane? Zbyt mała wilgotnośc?
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeszcze się z takim czymś nie spotkałam. Czy liście które mają takie objawy są twarde? Trzeba zrobic wszystko, żeby to się nie rozprzestrzeniało na inne liście. Można spróbowac przemyc je roztworem alkoholu. Ale wolałabym zastosowac jakiś środek przeciwko chorobom grzybicznym (np. Topsin).
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24813
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Mogę się mylić, ale czy to nie jest efekt działalności przędziorka, a następnie osłabione liście zaatakowane przez jakiegoś grzyba :?: Bo nie wygląda ten liść zbyt dobrze.
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na storczykach zdarzają się objawy przypominające infekcje, ale w rzeczywistości są to zmiany fizjologiczne. Mogą być powodowane np. niewłaściwym nawożeniem, nieodpowiednią wodą itp. Ustępują samoczynnie, po wyeliminowaniu przyczyn ich wystąpienia. Może to być również w tym przypadku, spróbuj nie nawozić go. Jaką wodą podlewasz?
Awatar użytkownika
Oriss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 lis 2008, o 12:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Liśc z 3 zdjęcia wyraźnie stracił turgor (od połowy do końca blaszki) i zwisa smętnie. Liść z 4 zdjęcia tez chyli się ku dołowi, ale na razie jest twardy.
Pozostałe są twarde, ale mają zasuszone końce.

A podlewam odstaną , przegotowaną wodą. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Na liściach od spodu nie ma jakiejś lekkiej "pajęczynki"?
Odstaw na razie nawożenie ten Biopon to do storczyków? ile go dawałaś na ile wody?
Spróbuj delikatnie wyjąć korzenie z podłoża i zrób zdjęcia
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Oriss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 lis 2008, o 12:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ech, chyba pominęłam temat przędziorków... (właśnie jednego zamordowałam palcem. Hmm.. ale przecież przędziorki właściwie nie są widoczne gołym okiem a to był taki bardzo mały, biały pajączek..)
Aż takie szkody by wyrządziły?
Czy to przędziory do spółki z jakimś grzybem??

Wcześniej ich nie widziałam, ale pod liściem przy samym podłożu jest trochę pajęczynki.
To co mam z nim zrobic? :( Założyc namiot foliowy ? (wiem, że duża wilgotnośc zabija te roztocza, ale czy brak powietrza nie zabije storczyka?)

BIOPON jest do storczyków - kupowałam w ogrodniczym. Dawkowałam wg zaleceń - pół nakrętki na litr wody.

A tak wyglądają korzenie (wydają mi się trochę zgniecione..):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Korzenie nie wyglądają źle. A nawet całkiem dobrze. Wszystkie wypuszczają przedłużenia. Musisz jednak powalczyc z robalami. Kup jakiś dobry specyfik (np. Provado) i opryskaj nim roślinę. Jeżeli masz inne kwiaty to zastosuj oprysk również do nich.

Co do nawożenia. Powinno się stosowac nawóz w dawkach mniejszych niż zalecane przez producenta. Więc po okresie intensywnego nawożenia daj storczykowi trochę luzu i nie używaj nawozu w ogóle. (tak jak napisała Maria Teresa).
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jak byś mogła delikatnie rozluźnić podłoże i zobaczyć czy w środku korzenie i nasada rośliny też są w porządku, jak te na obrzeżu, przędziorki nie są białe,
jeśli w środku też ok. to może to są objawy starzenia się liści, ewentualnie jeszcze przenawożenia :oops:
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Oriss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 lis 2008, o 12:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Boję się go tak męczyc i znów wyciągac z doniczki .. ;p

Dziękuję Wam bardzo za pomoc :) W tym tygodniu kupię jakiś specyfik na te paskudy i zobaczymy co z tego wyniknie.
I dalej będę czekac na kwiatki. Moze humor i w koncu po 3 latach zakwitnie :]
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Moja droga, wcale go nie męczysz, a pomagasz. Moje zdanie jest takie - jeśli faktycznie zauważyłaś maleńkiego pajączka i pajęczynkę, to jest zaatakowany przez przędziorki.Częste spryskiwanie wodą załatwiło by sprawę u innego kwiatka, ale u storczyka woda w kącikach liści może spowodować gnicie. Musisz zastosować środek chemiczny, Może to być Provado, może być np. Actellic 500, który ja stosuje na wszelkie robactwo i pomaga. Dolne liście są nie tylko zaatakowane przez przędziorka, ale i tak już mają cechy podsychania. Jest to normalne, że storczyk traci stare liście i przyrasta w nowe. Co do podłoża, jeśli nie było wymienione przez ten okres, gdy masz storczyka, to dobrze by być je wymienić na nowe. Wyjąć storczyka, delikatnie pousuwać z pomiędzy korzeni resztki starego, opłukać pod letnią wodą korzenie. Doniczkę wyszorować i wsadzić storczyka w nowe podłoże. Jeśli trafisz podłoże z dodatkiem ziemi, to ją zwyczajnie odsiej. Namocz ponownie doniczkę dopiero po ok. 10 dniach, ale z dodatkiem nawozu dla storczyków. Możesz zastosować według zalecenia producenta lub 1/4 dawki do każdego namaczania. Zakwitnie ci z pewnością, ale musisz poczekać. Storczyk sam zadecyduje kiedy. Teraz, zaatakowany przez przędziorki i tak stracił by kwiaty.
Pozdrawiam i życzę doczekania kwitnienia :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”