Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Basia29

Szeflera potrzebuje wilgotnego powietrza nie podłoża. Tu natomiast jest widoczny efekt nadmiaru wilgoci w doniczce i jeśli coś się z nią dzieje niedobrego to sprawdź korzenie, czy nie widać na nich objawów zagniwania.Przesadzać ją trzeba dopiero wówczas, gdy korzenie wychodzą z doniczki. Ta roślina nie lubi zmian - częste przestawianie, przesadzanie, zmiana oświetlenia powodują choroby fizjologiczne, a jej wymagań należy przestrzegać.


Pozdrawiam, Francik
Francik
basia29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2015, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

W takim razie czy jest dla niej jakiś ratunek? Jest coś co można zrobić?
basia29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2015, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Roślina była też raz w tygodniu pryskana (wodą ze spryskiwacza zwykłą) może to doprowadziło do takiego stanu? Jestem początkujacym "ogrodnikiem"... Pierwsze kwiatki zasuszyłam a następne przelałam.
O losie...
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Basia29

Swoje szeflery omijam z daleka. Podchodzę żeby sprawdzić ich stan i ewentualnie zrobię mgiełkę. Nie przestawiam, nie zmieniam naświetlenia liści /stoją w półcieniu/, przesadzam, gdy muszę i nawożę co 2 - 3 tyg jedynie w okresie wegetacyjnym. Wtedy też sprawdzam wilgotność podłoża i jeśli już jest za sucho wstawiam do pojemnika z wodą żeby ziemia w doniczkach nasiąknęła. Gdy w wodzie nie widzę bąbelków powietrza wyjmuję i stawiam do odcieknięcia. Potem ustawiam tak, jak stały poprzednio. A tego wszystkiego nauczył mnie stefanotis - roślina /u nas doniczkowa/ o bardzo podobnych wymaganiach. Natomiast co zrobić aby szeflerę uratować - nie wiem. Pewne jest tylko jedno: podłoże w doniczce powinno być umiarkowanie wilgotne, czyli wierzch jest lekko suchy i nie może stać woda w podstawce.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

To nie jest Szeflera, tylko Pachira Aquatica!
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ewelachyl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2015, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek


I tu pytanie, czy te "odrostki" poodrywać????
monia_div
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2015, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

http://imageshack.com/a/img661/7893/FQrZ3J.jpg
http://imageshack.com/a/img673/1705/asxXRZ.jpg
http://imageshack.com/a/img673/6185/WxGEFZ.jpg

Co zrobić z moją pachirą, żeby była bardziej gęsta i puściła coś z boku czy z dołu? Na razie taka chuda jest:/ Jak ją ewentualnie przyciąć? Dziękuję za pomoc. Jestem początkująca :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przedstawiam swoją pachirę, która ma ok 15 lat. Drzewko nigdy nie było przesadzane. Jest to roślinka którą chciano wyrzucić więć serce mi nie pozwoliło jej nie przygarnać. Dosypałem ziemi,podlewam nawozem i oczywiście wzięłą się za siebie. Problem w tym, że roślina ma 3 metry wysokości jak nie więcej. Pędy na dole splecione są w warkocz, późniejsze cienkie na tyle ile się dało też jakoś pozaplatałem ale roślina jest bez liści do wysokości ok 180 cm. Powyżej jest gęsta czupryna. Na najsilniejszym pędzie uaktywniło się kilka pączków uśpionych. Jak zetnę to nie ukorzenię tak dużej części nadziemnej. Co zatem robić? Może ktoś już przerabiał podobną sytuację?

Obrazek

Obrazek
ZanetaC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2015, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc z pachirą

Post »

Witam, od prawie roku czasu posiadam Pachire, odsamego poczatku bardzo ładnie rośnie jeżeli chodzi o koronę drzewka, ma gęste, ladne liście, ale niestety warkocz Pachiry nie zmienił swych rozmiarów, jest chudy. Chciałabym dowiedzieć się, co zrobić by warkocz stawał się coraz grubszy? Czy dzieje się to przy reguralnym przycinaniu drzewka? Jeszcze jej nigdy nie przycinałam. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przycinanie pędów nie wpłynie na ich pogrubienie. Każda roślina ma swoje określone tempo przyrostu na grubośc i nie mamy na to wpływu. To tak jak z draceną, która rośnie z fragmentu pnia wykorzystanego do rozmnażania.
Palahniuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, jakiś miesiąc temu odkryłem na swojej pachirze na sodzie liści lepką kleistą przezroczystą maź, po dokładniejszych oględzinach zobaczyłem przędziorka - przynajmniej tak mi się wydaje. Takie małe pajączkowate białawe stworzonka i gdzieniegdzie coś na kształt malej pajęczyny. Po stosowaniu jakiegoś preparatu co tydzień obecnie tego nie widzę, ale pachira nagle zaczęła dosyć intensywnie tracić liście, konkretniej to zaczynają żółknąc i odpadają po kilku dniach i nie mam za bardzo pomysłu czemu się tak dzieje, ani jak to zastopować.

Niektóre z zielonych liści ma zeschnięte końcówki co znowu wydaje mi się, że nie powiązane z żółknięciem tych innych liści... :(
Poniżej kilka fotek, które może pomogą Wam mi jakoś pomóc ;)

https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing

Jak widać, pachira stoi przy oknie balkonowym od wschodnio-południowej strony
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To podłoże jest chyba przesuszone. Moja pachira pzędziorka nie ma i też wydziela lepką substancję.
Palahniuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Akurat podłoże świadomie przesuszyłem nie podlewając z jakiś tydzień, bo wcześniej ta ceramiczna doniczka stała na podstawce z kermazytem i jak nalewałem wody do kermazytu to chyba przez pory w ceramice wilgoć szła do doniczki bo non stop ziemia była wilgotna. Tak normalnie podlewam jak ziemia na wierzchu się przesuszy, co w dniach daje obecnie podlewanie co 2-3 dni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”