Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

gemciu83 pisze:
Piotrek o mieszankę pytasz moim zdaniem poszła taka, która miała dużo rajgrasu i obstawiam sportową lub uniwersalną.
Są zbyt cieniutkie źdźbła na sportową. Mimoto jestem ciekaw co wysiali
korzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 kwie 2015, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak uratować trawnik?

Post »

Witam,

mam problem z trawnikiem. Wszystko będzie widać na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Trawnik był zakładany na szybko przed zimą. Podłoże nie było zbytnio przygotowywane. Czy da się z tym coś zrobić aby to wyglądało normalnie?

Myślałem o zrobieniu widłami otworów aby napowietrzyć ziemię, do tego nawóz + dosiew trawy. Da to coś?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak uratować trawnik?

Post »

korzik pisze:Czy da się z tym coś zrobić aby to wyglądało normalnie?
Opryskać (jak coś jeszcze wzejdzie), przekopać, doprowadzić glebę do takiego stanu aby nadawała się pod trawnik i brać się za wysiew. Nie ma się co śpieszyć z niczym bo efekt takiej pracy masz teraz.
art-e
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 wrz 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

koszenie nowego trawnika

Post »

Witam.
Wyczytałem że nowy trawnik kosi się jak trawa osiągnie 8-10cm i ścina ją się na 6-8cm.
Jak należy postąpić jeśli trawa wschodzi bardzo nie równo i są duże różnice wysokości w różnych miejscach? Mam ją kosic cały czas na 6cm aż cała trawa osiągnie wymaganą wysokość?
Mam już dużo chwastów i chciałbym zacząć kosić niżej ale wtedy skosze też trawę która nie osiągnęła jeszcze 8cm wysokości.
ELWIRA
100p
100p
Posty: 138
Od: 3 mar 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: koszenie nowego trawnika

Post »

Nic nie szkodzi. Wysokość, którą podajesz powinno się zachowywać przy pierwszych 2-3 koszeniach,później według uznania. Trawa z czasem się wyrówna nie zależnie od tego jak długo wschodziła. Koś jak uważasz nie patrząc ,że w jednym miejsu jest wysoka,a w drugim nie.Częste koszenie powoduje szybszy rozrost trawy. Za jakiś czas posyp nawozem i zobaczysz jaki będziesz mieć piękny dywan.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Mój nowy trawnik też już kosiłam dwa razy,miał 10 cm.Posiany 27 maja ,czy to za często. :?:
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

tawnik siany - kwestia zadarnienia po dwóch miesiącach

Post »

Wrzucam kilka poglądowych zdjęć problematycznych miejsc, siew koniec maja, dosiewka koniec czerwca (do 10 procent powierzchni). W te placki wokół, mam takie wrażenie, wchodzą chwasty - co miało z trawy wzejść, wzeszło. Trawa zadarni się na boki (wystarczy poczekać - ile?) czy ewidetnie kwestia punktowych/plackowych dosiewek, a jeśli tak - kiedy? Bezzwłocznie? Jesień?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam, WW
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: tawnik siany - kwestia zadarnienia po dwóch miesiącach

Post »

Ja bym dosiała, nawet teraz pod warunkiem, że będziesz regularnie podlewał.
Posyp trochę ziemi na te gołe placki, później nasiona traw i następnie posyp znowu ziemią, żeby przykryć nasiona. Ziemi nie ubijaj, ma byc luźno.
Aga
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam. Wraz z mężem jesteśmy świeżo upieczonymi działkowiczami (ROD). Działka ma wiele problemów, ale na razie wspomnę o jednym - trawnik.
Cała działka jest poryta przez jaszczurki i krety. Dosłownie dziura na dziurze. Trawnik jest rzadki i oczywiście poprzeplatany chwastami i koniczynką. Koniczynka mi nie przeszkadza, bo mi się podoba, ale nie wiem co zrobić, żeby podłoże nie było tak pulchne, co spowodowane jest chyba takim podziurawieniem gleby (nogi się zapadają na kilka centymetrów w sypkiej glebie) i żeby nie było chwastów a trawa gęstsza.
Co zrobić?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik podziurawiony i zachwaszczony

Post »

Wałować... :wink:

Na chwasty oprysk chwastoxem.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: koszenie nowego trawnika

Post »

Im częstsze koszenie tym lepiej (trawa się zagęszcza i słabe chwasty wytępisz). Tylko nóż musisz regularnie ostrzyć (ja to robię co 2-3 koszenia) tak żeby ładnie ciał a nie wyrywał / zawijał trawę.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik siany - kwestia zadarnienia po dwóch miesiącach.

Post »

Dziękuję za rady.
Na razie nie mam własnej kosiarki - wynajęłam koszenie kosiarką spalinową-na razie jeden raz. (Zresztą trawa uschła teraz niemal w 50 % - susza (na razie nie mamy wody - chcemy zrobić "szpilkę".
Problemem ogromnym trawnika wydaje się mi kopczyk na kopczyku (krety) i dziura na dziurze (nornice - chyba).

Rozważamy zakup kosiarki bębnowej. Czy ktoś taką ma? (Na działce nie mamy prądu; a kosiarki spalinowej nie mam gdzie trzymać -"wartość kradzieżowa").
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Trawnik siany - kwestia zadarnienia po dwóch miesiącach.

Post »

Na krety istniała skuteczna trutka Brosa - zatrute larwy i inne owady, obecnie wycofana z produkcji. Obecnie zwalczam glotoxem (2-3 generacja nornic) w saszetkach, migracja gryzoni robi swoje.
Na 600 metrów trawnika wylewałem w sierpniu 2-5 m3 wody na dobę (jego 3 miesiąc od założenia), jakoś przeżył.
pozdrawiam, WW
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”