Moje sukulenty - tomboj0

Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Szczerze? Też tak pomyślałem... :wink:
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Gymnocalycium vatteri T07/159 ma ładny oliwkowo-zielony kolor skórki, forma z trzema cierniami jest rzadziej spotykana. Najbardziej popularne są te jednocieniowe roślinki. Mam u siebie takiego jednego kłujaczka. Zdaniem ekspertów forma jednocieniowa w większości przypadków jest formą hodowlaną, która jest wynikiem odpowiedniego doboru roślin podczas zapylania. ;:162

G. sp CHU2703 ? po prostu piękne, bardzo podobają mi się kwiaty. ;:168

Na zdjęciach Gymnocalycium brachyanthum var. gertrudae widać jak rośliny potrafią się regenerować, to zadziwiające. Mi też się zdarzyło przypalić swoje kaktuchy, na szczęście uszkodzenia nie były zbyt ciężkie. Nie spowodowały żadnych deformacji. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie miejsca po oparzeniach nie będą już tak widoczne.

Wzdycham do G. friedrichii ;:97
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Dzięki za sprostowanie błędu, wina spłowiałej czeskiej etykietki. Oczywiście powinno być MT07-159. Poprawiłem już w swoim katalogu.
Aileen pisze:... forma z trzema cierniami jest rzadziej spotykana. Najbardziej popularne są te jednocieniowe roślinki. Mam u siebie takiego jednego kłujaczka. Zdaniem ekspertów forma jednocieniowa w większości przypadków jest formą hodowlaną, która jest wynikiem odpowiedniego doboru roślin podczas zapylania. ;:162

...Mi też się zdarzyło przypalić swoje kaktuchy, na szczęście uszkodzenia nie były zbyt ciężkie. Nie spowodowały żadnych deformacji. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie miejsca po oparzeniach nie będą już tak widoczne.

Wzdycham do G. friedrichii ;:97
Ciekawa uwaga o tych cierniach ja niestety nie mam obecnie żadnej rośliny z jednym cierniem. Będę musiał się porozglądać za taką roślinką.
Jeżeli nie doszło do martwicy i są tylko białawe plamy po przypaleniach to za rok, dwa nie będzie śladu. Zmiany martwicze wymagają więcej czasu.
Ja też lubię bardzo G. friedrichii/stenopleurum. Niestety mam wrażenie że nie są to zbyt popularne obecnie rośliny i nie jest za łatwo je kupić.

Parę kwiatków
Roślina była kupiona jako G. mihanovichii, teraz jednak myślę, że jest to G. damsii v. boosii. W każdym razie z pewnością to nie jest G. mihanovichii
Obrazek
G. gibbosum v. heuschkelianum
Obrazek
G. hyptiacanthum v. cytriflorum
Obrazek
G. moserianum
Obrazek
G. ochoterenae FB742
Obrazek
G.roseiacanthum
Obrazek
G. schroederianum P397
Obrazek
Dla miłośników pajęczyn - G. sibalii JPR77-173
Obrazek
Żeby nie było całkiem gymnolkowo - Notocactus glaucinus v. depressus
Obrazek
Na zakończenie trochę cierni - G. spegazzini v. horizonthalonium L530
Obrazek
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Jak zawsze miód na oczy ;:173
Jak nie lubię robactwa i pajęczyn, tak u Ciebie nie wyobrażam sobie innego widoku.
Ciekawi mnie roseiacanthum. Nie słyszałam, nie widziałam, w necie o nim nic nie ma. Jakaś nowinka?
Piękny horizonthalonium ;:173 i zazdroszczę sibalii. Moje upiekły się minionego lata, jako siewki.
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Kolejna porcja ślicznych kwitnień ;:215
Moje G. ochoterenae FB742 inne, niż Twoje, teraz już jestem pewna, że mam zupełnie coś innego.
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Dziękuję za miłe recenzje, powtórzyłem kaktusom. Cieszą się razem ze mną;)
sokolica pisze:Ciekawi mnie roseiacanthum. Nie słyszałam, nie widziałam, w necie o nim nic nie ma. Jakaś nowinka?
Piękny horizonthalonium ;:173 i zazdroszczę sibalii. Moje upiekły się minionego lata, jako siewki.
Raczej to jakaś wielka staroć, o tej roślinie wzmiankuje Backeberg w "Kakteenlexikon", 1976 oraz Haage w swoim "Kakteen von A bis Z" z 1979. W nowszych żródłach już nie ma wzmianek o tej roślinie. Po nazwie ma skrót hort. a więc jest to prawdopodobnie jakiś kultywar. Opis jest lakoniczny a w zasadzie ogranicza się do stwierdzenia, że jest to roślina zbliżona do G. sigelianum a więc to grupa G. capillaense. Tyle z literatury. Kupiłem ją bo prawie zawsze kupuję rośliny których nazwy mi nic nie mówią;)
Roślinka z całej okazałości tak wyglądała z zeszłym roku:
Obrazek
Twoje sibalii z pewnością się upiekły bo były bez pajęczyn.
honorka22 pisze:Moje G. ochoterenae FB742 inne, niż Twoje, teraz już jestem pewna, że mam zupełnie coś innego.
A może to ja mam coś zupełnie innego? Trochę mam dystans do numerów polowych, szczególnie tych podawanych przez sprzedawców. Raczej po pewnym czasie odnoszą się do populacji hodowlanych, które na skutek dryfu genetycznego i innych przyczyn nie za wiele mają wspólnego z macierzystą populacją.

Parę roślin
Na początek grubasek - G. oehmeanum
Obrazek
i kwiatki
G. stuckertii P106
Obrazek
G. quehlianum
Obrazek
G. obductum BKS10
Obrazek
G. monvillei P12
Obrazek
G. deeszianum
Obrazek
G. catamarcense v. ensispinum GN 97-475-1515
Obrazek
G. altagraciense P119
Obrazek
Kącik arachnologiczny - urocza pajęczyna na Gasteria batesiana
Obrazek
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Będę zanudzać ile się da i znów napiszę - gymnolki śliczne pod każdym względem. Ten twój ekologiczny sposób uprawy, dodaje im dzikiego uroku ;:215
tomboj0 pisze:A może to ja mam coś zupełnie innego? Trochę mam dystans do numerów polowych, szczególnie tych podawanych przez sprzedawców.
W tym przypadku, to Twoja roślinka wydaje się jak najbardziej tą właściwą, natomiast u mojej kwiaty w niczym nie przypominały G. ochoterenae, a co dopiero numerek stanowiskowy ;:131. Ale cóż pomyłki się zdarzają i pewnie będą jeszcze niejednokrotnie.
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

tomboj0 pisze:
Kupiłem ją bo prawie zawsze kupuję rośliny których nazwy mi nic nie mówią;)

Twoje sibalii z pewnością się upiekły bo były bez pajęczyn.
Mam podobnie :D Jak czegoś nie znam, z reguły chcę to mieć. Szkoda tylko, że potem okazuje się że to jakaś forma/odmiana zupełnie popularnego gymno.

Na parapecie ciężko wyhodować pajęczyny, aczkolwiek pajączki próbują, tylko ja nie pozwalam :wink:

Piękna sesja. Oehmeanum wciąż na mojej liście. Twój dorodny, a z tymi odrościkami wygląda przeuroczo.
P12 cudne ma kwiaty, ale deeszianum bezkonkurencyjny!
A co to za kolorowe patyczki w doniczkach?
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Piękne kwiaty, zwłaszcza Gymnocalycium ochoterenae FB742 i Gymnocalycium monvillei P 12 ;:180
no i grubasek G. oehmeanum bardzo sympatyczny ;:168
Zdjęcie Gasteria batesiana pobudza wyobraźnię ;:173

Mój G. monvillei P 12 niestety nie kwitnie ;:185
Awatar użytkownika
mrooofka
1000p
1000p
Posty: 1097
Od: 4 paź 2014, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Gymnole i pajęczyny urocze ;:oj
Zadam może głupie pytanie - ale roślina kompletnie nie z mojego kręgu zainteresowań - czy Gasteria batesiana - ma taki niesamowity "metaliczny" kolor ? Czy to kwestia zdjęcia/ programu graficznego? Wygląda jakby tyle co wyszła od lakiernika :wink: Bardzo zwróciła moją uwagę
Na moim parapecie CZ I CZ II aktualna
AAA-Astrophytum, Ariocarpus, Aztekium
Pozdrawiam Magda
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Dzięki za miłe wpisy.
sokolica pisze: Jak czegoś nie znam, z reguły chcę to mieć. Szkoda tylko, że potem okazuje się że to jakaś forma/odmiana zupełnie popularnego gymno.

A co to za kolorowe patyczki w doniczkach?
Tak często bywa, że coś nieznanego jest najzwyklejszą rośliną. Bardzo przydatna w dochodzeniu jest ta lista taksonów:
http://www.creutzburg-info.de/Taxa.pdf
Mam nadzieję, że jej nie znałaś.
Patyczki mają podwójne znaczenie - zawsze są wkłute po północnej stronie rośliny. Staram się nigdy nie przekręcać roślin. Obecność patyczka świadczy o tym że roślina jest w moim katalogu. Ograniczyłem znacznie ilość informacji na etykietce. Docelowo przejdę tylko na kody. Poza tym - dwa patyczki roślina kwitła i ma zdjęcie, trzy patyczki - kwitła w bieżącym roku i ma zdjęcie. Wiosną usuwam trzecie patyczki. Ten system zacząłem wprowadzać w tym roku.
Aileen pisze:Zdjęcie Gasteria batesiana pobudza wyobraźnię ;:173

Mój G. monvillei P 12 niestety nie kwitnie ;:185
Duże jest Twoje P12? Mam wrażenie, że rośliny z tego kręgu muszą być wielkości gdzieś tak w okolicach 6-7cm średnicy żeby zakwitnąć. Lubię Gasterie i nie wiem czemu ale kojarzą mi się z prehistorycznymi gadami.
mrooofka pisze:Zadam może głupie pytanie - ale roślina kompletnie nie z mojego kręgu zainteresowań - czy Gasteria batesiana - ma taki niesamowity "metaliczny" kolor ? Czy to kwestia zdjęcia/ programu graficznego? Wygląda jakby tyle co wyszła od lakiernika :wink: Bardzo zwróciła moją uwagę
Tak w naturze ma zbliżony kolor, jest taka polakierowana. Nie kombinuję z kolorami na zdjęciach. Zdjęcia są poddane lekkiej kosmetyce. Ale nie grzebię w palecie barw.

Kilka zdjęć.
Jeszcze jeden grubasek - G. horstii
Obrazek
I parę kwiatków
G. sp
Obrazek
G. acorrugatum VS34
Obrazek
G. erinaceum JL40
Obrazek
G. leptanthum v. kokori
Obrazek
G.mostii
Obrazek
G.pugionacanthum LF27
Obrazek
G. quehlianum STO416
Obrazek
G. vatteri v. altatutiense STO412
Obrazek
I jedna z ciekawych zmian pokroju
Obrazek
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

Kolejna porcja śliczności ;:215
tomboj0 pisze:Duże jest Twoje P12? Mam wrażenie, że rośliny z tego kręgu muszą być wielkości gdzieś tak w okolicach 6-7cm średnicy żeby zakwitnąć.
Zauważyłam, że u mnie jest podobnie. Moje G. monvillei v. grandiflorum zakwitło, gdy zaczęło wyłazić z doniczki 7x7. Choć inne siedzi w doniczce 9x9 i kolejny sezon strajkuje ;:131
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje sukulenty - tomboj0

Post »

tomboj0 pisze:
Tak często bywa, że coś nieznanego jest najzwyklejszą rośliną. Bardzo przydatna w dochodzeniu jest ta lista taksonów:
http://www.creutzburg-info.de/Taxa.pdf
Mam nadzieję, że jej nie znałaś.
Dzięki :uszy Na pewno się przyda. Nie znałam tej strony, więc tym większe ;:180
tomboj0 pisze: Patyczki mają podwójne znaczenie - zawsze są wkłute po północnej stronie rośliny. Staram się nigdy nie przekręcać roślin. Obecność patyczka świadczy o tym że roślina jest w moim katalogu. Ograniczyłem znacznie ilość informacji na etykietce. Docelowo przejdę tylko na kody. Poza tym - dwa patyczki roślina kwitła i ma zdjęcie, trzy patyczki - kwitła w bieżącym roku i ma zdjęcie. Wiosną usuwam trzecie patyczki. Ten system zacząłem wprowadzać w tym roku.
Niby pomysłowo, ale dużo zachodu. Chyba, tak mi się wydaje. No i jeszcze trzeba mieć miejsce na te trzy patyczki. U mnie niektóre "wylewają się" z doniczek i trudno byłoby wcisnąć jeden. A kolory mają jakieś znaczenie?
A cóż za kody chcesz wprowadzić? Wyobraźnia od razu podrzuca mi kody kreskowe ;:306 To byłoby coś, taka skomputeryzowana hodowla.

Gymno jak zwykle piękne! Zdecydowanie wyróżnia się LF27. Nic w tym sezonie Ci się nie przypala? Ja znowu cieniuję :?
Dawno nie pokazywałeś swoich kolorowych mihanovichii.
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”