Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Trudno trochę bez zdjęcia, ale jeśli trawa z rolki, to była odpowiednio zadarniona i rozkrzewiona.W cieniu na ciężkiej glebie, regularnie stale i zbyt mocno nawadnianej mogło dojść do częściowego obumarcia przez co wygląda na przerzedzoną.W tych pustawych miejscach zacznie się pojawiać mech.Trudno coś poradzić, na cięższych glebach w cieniu (i nie tylko) zaczyna rosnąc mech, albo jeśli wystarczająco światła, to wysiewają się w pustych miejscach masowo stokrotki.U mnie na trawniku w takim miejscu był tylko mech, stokrotka i jaskier rozłogowy.Została posiana trawa do cienia, ale i tak dość marna jest.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

dzięki za podpowiedź i odesłanie do cennych informacji.

Wyczytał tam, że przy ciężkiej glebie może być problem z przepuszczalnością stąd "zastoina". Przegrabie cały trawnik (potęże 50m2 trawy :) ) i przejadę areatorem rurkowym oraz ograniczę podlewanie i zobaczymy jakie będą efekty.

Jeżeli ktoś zna środek którym mogę wspomóc "rozkrzewienie" i można go zastosować w obecnej porze roku to proszę o konkretny produkt.

Mchu w miejscach przerzedzonych nie ma, na obumarcie też mi to nie wygląda jednak prześle foto może będzie łatwiej.

Niepokojące jest zastoina (prawie błoto, szlam) dlatego przegrabie, areator + ograniczenie podlewania. O efektach poinformuję.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Witam,

wczoraj porobiłem fotki trawnika więc załączam. Spójrzcie proszę i doradźcie czy czymś się wspomóc w obecnej porze roku (środek chem., nawóz, aerator, wygrabianie itp.) aby zagęścić trawę i pozbyć się przeschniętych placów (foto 1-4). Przypomnę że trawnik wykonany z rolki w maju tego roku, nawóz na potasie posypano przed rozłożeniem trawy + pod koniec czerwca wieloskładnikowy, podlewany intensywnie co ok. 3 dni wieczorem, ziemia ciężka słabo przepuszczalna. Trawa w niektórych miejscach jest bez zarzutu, gęsta zielona, bez suchych źdźbeł (foto 6).
Z góry dziękuję za pomoc
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Moim skromnym zdaniem nie jest źle, trawa w okresie lata ma swój gorszy czas i lekko żółknie, podsycha, nawet wysiewana i dobrze ukorzeniona, podlewana.Widać jednak w miejscu bardziej wilgotnym oznaki zamierania kępek, ale cóż poradzić, taki grunt.Częściowo trawa się przystosuje, a że nie będzie wyglądała jak w kolorowym magazynie, no cóż...Nie znam ogrodu gdzie wszystko jest idealne.Większe problemy na wilgotnym, gliniastym gruncie możesz mieć po okresie zimowym.Może nawet trzeba będzie w tych miejscach nieco zdrenować i robić poprawki.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

dzięki za odpowiedź.
Czyli rozumiem, że na chwilę obecną nic z tym nie robić (nie wygrabiać, nie nawozić, bez aeracji). Na czym polega drenacja trawnika?
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

poniżej odpowiedź na moje bolączki od firmy Grasslandfarms w której zakupiono trawnik z rolki:

"Witam,

Z tego co mogę zauważyć na zdjęciach, trawa zaczyna raczej gnić niż schnąć.

Ciężka, słabo przepuszczalna ziemia jest bardzo niekorzystna dla trawy właśnie ze względu na ograniczoną przepuszczalność. Na takim podłożu należy stosować mniej wody, gdyż zostanie ona dużo wolniej zaabsorbowana, a jej nadmiar pozbawi tlenu korzenie trawy. Tłusta ziemia także szybciej się ubija, co w konsekwencji doprowadzi do stopniowego przerzedzania się trawy.

W obecnej chwili proszę się skupić na ograniczeniu wody. Podlewanie wieczorem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dużo lepiej jest nawadniać trawnik wczesnym rankiem.

Suszą naszą trawę trudno zniszczyć, ale nadmiernym podlewaniem tak. Gdy trawa wygnije, nie ma sposobu, aby ją "reinkarnować". Proszę się liczyć z tym, że z uwagi na tłuste podłoże, trawnik będzie wymagał częstszej wertykulacji, aeracji z piaskowaniem i zapewne systematycznego dosiewania. Zalecam także stosowanie odpowiednich nawozów wolno rozpuszczalnych (otoczkowanych). Mamy takie w swojej ofercie w sklepie internetowym. Oczywiście, nawozów tzw. "do trawników" jest na rynku mnóstwo i wszystkie obiecują dobre rezultaty, jednak najlepiej sprawdzają nam się formulacje takie (lub im najblizsze) jak w serii nawozów SUPER GRASS." "

CZY KTOŚ MOŻE ODNIEŚ SIĘ DO TEJ ODPOWIEDZI? NIE CHCIAŁBYM POGORSZYĆ OBECNEJ SYTUACJI NIEPOTRZEBNYMI ZABIEGAMI...
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Witam,

prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu źółtych, przeschniętych placów i małej gęstości trawy mojego trawnika.
Trawnik z rolki założono w maju tego roku, ziemia ciężka, mało przepuszczalna, teren należycie przygotowano (skopany, odchwaszczony, wyrównany).
Przed położeniem trawy wysypano nawóz na bazie potasu (wzmocnienie korzeni). Później (koniec czerwca) nawóz wieloskładnikowy NPK. Trawa podlewana co 2-3 dni wieczorem, koszona raz w tyg., nóż ostry.
Załączam foto - proszę doradźcie czy czymś się wspomóc w obecnej porze roku (środek chem., nawóz, aerator, wertykulator, wygrabianie itp.) aby zagęścić trawę i pozbyć się przeschniętych placów (foto 1-4). Trawa w niektórych miejscach jest bez zarzutu, gęsta zielona, bez suchych źdźbeł (foto 6).

Firma Grasslandfarms w której zakupiono trawnik z rolki odpisała na moje problemy następująco:
"Witam,
Z tego co mogę zauważyć na zdjęciach, trawa zaczyna raczej gnić niż schnąć.
Ciężka, słabo przepuszczalna ziemia jest bardzo niekorzystna dla trawy właśnie ze względu na ograniczoną przepuszczalność. Na takim podłożu należy stosować mniej wody, gdyż zostanie ona dużo wolniej zaabsorbowana, a jej nadmiar pozbawi tlenu korzenie trawy. Tłusta ziemia także szybciej się ubija, co w konsekwencji doprowadzi do stopniowego przerzedzania się trawy.
W obecnej chwili proszę się skupić na ograniczeniu wody. Podlewanie wieczorem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dużo lepiej jest nawadniać trawnik wczesnym rankiem.
Suszą naszą trawę trudno zniszczyć, ale nadmiernym podlewaniem tak. Gdy trawa wygnije, nie ma sposobu, aby ją "reinkarnować". Proszę się liczyć z tym, że z uwagi na tłuste podłoże, trawnik będzie wymagał częstszej wertykulacji, aeracji z piaskowaniem i zapewne systematycznego dosiewania. Zalecam także stosowanie odpowiednich nawozów wolno rozpuszczalnych (otoczkowanych). Mamy takie w swojej ofercie w sklepie internetowym. Oczywiście, nawozów tzw. "do trawników" jest na rynku mnóstwo i wszystkie obiecują dobre rezultaty, jednak najlepiej sprawdzają nam się formulacje takie (lub im najblizsze) jak w serii nawozów SUPER GRASS." " Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Zakładałem trawniki z rolki i nigdy w życiu nie sypałem nawozu przed położeniem trawy, po- wiele, wiele tygodni później. Trawa ma się w pierwszym roku ukorzenić i "przyzwyczaić" do nowej gleby. Jedynie podlewanie ważne, szczególnie przez pierwsze 3-4 tygodnie.
Skoro masz ciężka glebę to podlewałbym max 2 razy w tygodniu,, no i te nieszczęsne nawozy, mogły się skondensować sole. W glebie ciężkiej są trudno wypłukiwane. Jakaś substancja organiczna była dodana do gleby np. kompost?
Producent czy sprzedawca poleci tak bardzo, że wciśnie wszystko. Sprzeda nawóz i do tego łyżkę bo to taki dobry nawóz, że jeść go trzeba.
A tak w ogóle to jakaś nowa choroba z tym nawożeniem wszystkiego, w dużych dawkach i o każdej porze? Normalnie mi się słabo robi jak czytam tu posty. Najpierw ludzie przenawożą rośliny i zaraz potem sięgają po chemię bo choroba ;:223
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

witam,

ziemia nie otrzymała kompostu przed położeniem trawy.

Odpowiedzi na moje pytanie nie otrzymałem, zatem co dalej robić z moim trawnikiem?
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Albo czekaj i obserwuj czy trawnik się odbuduje, albo zaorz i załóż od nowa.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

zatem poczekam i zobaczymy.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Ewidentnie za mokro... weź widły do gnoju i wbijaj co kilka cm w trawnik. Ogranicz podlewanie i naostrz nóż od kosiarki bo jest masakra. Przyda sie też lekkie grabienie plastikowymi grabiami. Jak z nasłonecznieniem?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Jak masz gliniasty, mokry grunt, to trudno oczekiwać dobrego wzrostu trawy i nieskazitelnego wyglądu trawnika.Będą miejsca lepsze i gorsze.Na trudnych gruntach (również piaszczystych) dobrze rośnie tylko taki gatunek, który nadaje się na dany rodzaj gruntu i sam sobie znajdzie miejsce.Chyba lepszy byłby siany trawnik, trawa lepiej się przystosuje, ale na ciężkich gruntach trawa słabo rośnie i po zimie często są problemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”