Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Gila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 maja 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Witam najprostszy i najbardziej efektywny sposób na powiększenie ilości rododendronów -to po przez odkłady [ trwa to dłużej ] ale jest pewniejszy . Owszem rozmnażałam po przez sadzonki , które sadziłam do doniczek , doniczki wkopywałam w cieniu i nakrywałam plastykową butelką [odcina się dno butelki ] jednak w amatorsko jestem za odkładami pozdrawiam Gila
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Bardzo dobry sposób przez odkłady , tylko że powiększamy swoje odmiany . Ja w styczniu obeszłam rodzinę i zdobyłam 4 inne odmiany . Porobiłam po 3 sadzonki około 10-cio centymetrowe , ukorzeniacz , przykryłam woreczkiem foliowym i na słoneczny parapet .Jak nie ma słońca i na noc na kaloryfer . Już wypuszczają boczne kolce ;:138 . Mam nadzieję , że chociaż 50% się ukorzeni . W maju pójdą do ogrodu jeżeli będą korzenie . Tak samo potraktowałam ostrokrzew ( jedna roślinka już ma korzenie ) , kiścień i cyprysik n. pendula . Czekam na efekty a w maju napiszę co z tego wyszło ;:14
Pozdrawiam :wit Beata
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Beata,

i jak Twoje rozmnażanie z ukorzeniaczem??
Joasia
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Moje ukorzenione z sadzonek, rosną już 2 rok, 3 mniejsze po prawej sadzone w tym roku :) Obrazek Obrazek
Dodane po to by ludzie nie poddawali się po kilku niepowodzeniach, bo mi też od razu to nie przyszło. Zanim się udało minęło 3-4 lata. :)
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Z różaneczników ukorzeniło się 4 a było około 20 , ostrokrzew o wiele lepiej a najgorzej cyprysik lawsona pendula bo ani jedna sadzonka . Ukorzeniła się też połowa szczepek cisa kilku odmian i kiścień . Wszystko poszło do ogrodu a czy przetrwa zimę to zobaczymy . Kupione na all nasiona rh nie powschodziły a zebrane na wiosnę z azali pontyjskiej nasiona wykiełkowały chyba wszystkie i też już się hartują w ogrodzie .
Pozdrawiam :wit Beata
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Ukorzeniałem z sadzonek półzdrewniałych. Terminy nie są tak ważne, ważne jest aby sadzonki były w odpowiednim stadium, tak jak napisałem półzdrewniałe. Próbowałem w kilku terminach, wczesną wiosną gdy jeszcze był śnieg, trochę później czyli gdzieś ok. kwietnia, w czerwcu próbowałem i sierpniu/wrzesniu. W każdym czasie jakąś część sadzonek się ukorzeniła. Podstawa to duża wilgotność powietrza, a więc w domu możecie przykryć sadzonki workiem foliowym lub ściętą butelką. I wietrzyć co jakiś czas. I nie trzymać sadzonek bezpośrednio na słońcu.
monisia22
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 sie 2014, o 06:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

ja oderwalam takiej wielkosci jak u ciebie sa u ciebie te mlode sadzonki malutkie i wsadzilam do doniczki z ziemia.nie wiem czy dobrze robie
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Zależy do jakiej ziemi. Ja stosuje kwaśny torf z piaskiem w proporcji 1:1 lub 2:1. I tak jak pisałem nakryj czymś z wierzchu. Oczywiście ukorzeniacz zalecany.
alusia1956
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 paź 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

W połowie lata ułamała mi się gałązka długości około 15 cm z tzw. piętką. Wsadziłam do torfu z piaskiem. We wrześniu wyciągnęłam delikatnie z ziemi w poszukiwaniu korzonków. Niestety, jeszcze ich nie było. Wsadziłam ponownie. Sadzonka do tej pory siedzi w doniczce, już jej nie ruszam. Jest nadal "żywa". To tyle. Wiosną, jak do tego czasu dożyje, powinna już być ukorzeniona. Dodam, że w czasie ukorzeniania była pryskana miedzianem i zraszana.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

U mnie ukorzeniają sie po roku a nawet dłużej.
jantarfala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 sie 2012, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

W swoim ogródku przygięłam gałązkę do ziemi i po ok. pół roku ładnie się ukorzeniła.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Uprawa różaneczników z nasion

Post »

Mam pytanie w kwestii ukorzeniaczy
Na opakowaniu pisze skład - azot/fosfor/potas czyli nawóz. Głównym składnikiem ukorzeniaczy powinny być auksyny, czyli hormony roślinne.
Żona przesadza kwiaty domowe, obcina i używa ukorzeniaczy przeczytałem skład i refleksja : jeżeli jest to co pisze to jest to tylko nawóz.

W ukorzeniaczu i Rhizopon Green podają co zawiera 0,25% Indole Butyric Acid czyli Kwas indolilomasłowy. W Seradix B 1g/1kg. czyli 0,1 %
Tylko w naszej krajowej produkcji dodatki PGR (plant growth regulator ) to temat tabu czy naprawdę ich nie ma ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Uprawa różaneczników z nasion

Post »

Wypowiem się tylko na temat używanych ukorzeniaczy jednej firmy, która je produkowała od lat....
Niestety, koniec z produkcją bo unia zabroniła, z uwagi na ich toksyczność.

To są wg mnie najlepsze ukorzeniacze, do kupienia ze starych zapasów na aledrogo.

Dlatego z powodu tego zakazu pokazuje się cała masa produktów pseudo.., a to podkorzeniacz, a to nawóz do ukorzeniania.

A, kwas IBA jest bardzo drogi, dlatego łączy się go często z dwoma pozostałymi kwasami - auksynami.
Ciekawie o auksynach http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=287
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”