Skrętnik - problemy z liśćmi i inne

Rośliny doniczkowe
betti
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2011, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Więdnie skrętnik

Post »

Zaraz po przesadzeniu nie podlewa się nawozem. Tylko silne, zdrowe rośliny można nawozić, a przesadzanie uszkadza korzenie. Osłabiona roślina nie powinna też stać w słońcu. Południowe okno to w tej chwili kiepski wybór, tym bardziej że roślina jest w szklarence. Po prostu się ugotuje.
Polecam przestawić roślinę przynajmniej metr od okna, albo ustawic na oknie północnym. Po wykluczeniu najbardziej banalnej przyczyny, tj. przesuszenia (czasem strach przed przelewaniem powoduje, ze podlewamy zbyt skąpo), należy sprawdzić stan korzeni. Jeśli jest ich bardzo niewiele to być może należy roślinkę wyjąć z ziemi i wstawić do wody (po usunięciu zgniłych fragmentów korzeni) - niech w niej postoi przez 2-3 tygodnie, aż korzenie podrosną. Wodę należy wymieniać co tydzień. Inny sposób to właśnie posadzenie w wilgotnej ziemi i szklarenka, ale w moim przypadku sposób "do wody" lepiej się sprawdza.
Oczywiście nie można też wykluczyć, że wdała się jakaś choroba, choć wydaje się to mniej prawdopodobne skoro problem pojawił się w takich okolicznościach jak opisałaś.
olka75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Więdnie skrętnik

Post »

Witam, dziękuję za radę wczoraj wyjęłem go z ziemi i siedzi sobie już w wodzie. Zobaczymy co będzie dalej. Dziękuję i pozdrawiam.
Olka
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Więdnie skrętnik

Post »

Olka, nie mocz go ,rany julek.Skrętniki tego po prostu nie lubią.Jak jest zdrowy i zwiędnie z braku wody to szybko po podlaniu liscie stają się sztywne,namoczony cały w wodzie "zejdzie" ci bardzo szybko.Tym bardziej,ze wcześniej pisałaś o ZGNIŁYCH liściach.
skrętniki czasami tak mają, ni z tego ni z owego zaczynają więdnąć liście bez względu na intensywność podlewania, kilka mi taki numer zrobiło.Zostaje ucięcie liścia i właśnie tylko liścia namoczyć na co najmniej dobę w wodzie(całego).Jak liść zrobi się sztywny- prawie zawsze tak bywa włóż do jakiejś szklarenki ,czy pod wór i może się ukorzeni.I nie lej im wody bez umiaru,bo też zgnija, ledwo wilgotna ziemia powinna być, podlane zbyt dużo-gniją.
Ta odżywka i słońce dały mu radę. :(
olka75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 sie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Więdnie skrętnik

Post »

Hejka, mój skrętnik siedzi w wodzie. Okazało się jak go wyjęłam z ziemi że nie ma korzeni. Wypuścił już 2 nowe listki ale nie widzę żeby wypuszczał korzonki. Co dalej robić. Czekać na korzenie czy próbować wsadzić do ziemi?
Olka
betti
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2011, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Więdnie skrętnik

Post »

Możesz spróbowac posadzić w ziemi, ale w szklarence. Np. doniczkę włóż do przeźroczystej foliowej torebki i zawiąż u góry, postaw w ciepłym miejscu. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Możesz też wykorzystać duży słoik, przeźroczyste pudełko, wazon przykryty talerzykiem, akwarium itp. Codziennie sprawdzaj czy liście nie więdną.
Awatar użytkownika
iksja
200p
200p
Posty: 447
Od: 29 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Post »

Witam,
zauważyłam takie zjawisko na liściach skrętnika, są to plamy koloru ciemno różowego po fiolet. Co to może być ?
Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Zielony parapet;
mazinar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2014, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj. Jestem tu nowa i mocno zaskrętnikowana :D. Moje skrętniczki a mam ich ponad 10 odmian też nieraz mają takie COŚ pod listkiem, ale to chyba nie choroba, bo żyją i mają się dobrze.Możliwe, że to taki ich naturalny urok. Fiołki afrykańskie, które są bardzo spokrewnione ze skrętnikami też mają całe bordowe listki pod spodem ale tylko te o ciemnych kolorach np. czerwonych. Nie martw się będzie dobrze. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Część pierwsza znajduje się tutaj

Podpowiedzcie co się dzieje z moimi skrętnikami, padło mi już pięć sztuk, wszystkie pochodzą z jednego źródła, zakupione miesiąc temu.Posadzone w przeparowane podłoże, w takim samym rośnie zdrowo pond 150 innych.


Zdjęcia nieaktywne/norbert76
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Jolu1- u mnie było podobnie.
Kilkanaście odmian straciłam. To chyba jakiś grzyb lub pleśń.
U mnie pomogły opryski Previcurem ziemi i opryski dwa razy w tygodniu - Topsinem (na zmianę z opryskami: Amistarem).
I jeszcze wszystkie przesadziłam do świeżego podłoża.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Nie wiem co robić... kilka skrętników ma plamki na liściach :(
Czy to jest reakcja listków na słonko, czy może powinnam już zastosować chemię?
Pomóżcie proszę!
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Dobrze było by te plamki zobaczyć, zrób zdjęcie. :wit
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Moim zdaniem to poparzenia, ale może jeszcze ktoś wypowie się.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Ja też uważam że to poparzenia słoneczne.
Obserwuj listki czy te plamy nie rozlewają się ale raczej nie powinny bo widać że są suche.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”