Co to za odmiana czereśni ?

Drzewa owocowe
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Co to za odmiana czereśni ?

Post »

W jednym z tematów uczetnik forum RYDNOR z Torunia w dniu 10 lipca 2008 zamieścił zdjęcie swoich czereśni na talerzu. Co to za odmana, bo wyglada calkiem, calkiem - takie fajne "szklanki". Mam wrażenie, że to Butnera Czerwona, ale czy na 100 %.



Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co to za odmiana czeresni.

Post »

Doskonała ściąga do identyfikacji czereśni jest tutaj
klakier7 pisze:Dla wszystkich próbujących ustalić odmiany starych drzew czereśni :
https://www.gartenfreunde-landesverband ... E238D1.pdf
Materiał w języku niemieckim , ale opracowany przejrzyście - pozazdrościć.
Szczególnie zachwycają zdjęcia starych drzew czereśni ( różne odmiany) przedstawiające ich naturalne korony , naprawdę warto przejrzeć.Pozdrawiam klakier
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam próbuję zidentyfikować swoją czereśnie (kupiłem jako Summit :)).
W tym roku 6.06 wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Owoce tak wyglądające są pojedyncze (choć szpakom lub kwiczołom już smakują :/).
U mnie zimno wegetacja jest około 2 tyg spóźniona - teraz pełnia kwitnienia akacji). Truskawek z gruntu jeszcze nie mam ...choć ta sama odmiana w normalnych warunkach już tydzień temu zaczynała dojrzewać.


Poniżej zdjęcia z 2013 owoc (wydaje się) w pełni dojrzały:
Obrazek Obrazek
Te zdjęcia za 2013 były z 22 czerwca (ale tamten rok był opóźniony - długa zima).

Co to może być za odmiana ? Ja stawiałem na VEGĘ ...ale czy to możliwe że pierwsze owoce już tak wyglądają jeśli zbiór przypada pod koniec czerwca ? No i miodniki na liściach się nie zgadzają - podobno vega ma mieć pomarańczowo żółte :/
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Wczoraj zjadłem testowo jeden owoc i był całkiem smaczny ale spokojnie mógł jeszcze trochę powisieć - dojrzałość handlowa ale nie konsumpcyjna ;)
- może to "Merla" ?
- na internecie można znaleźć informacje że VEGA ~ 22 czerwca albo że w połowie lipca :/ to mam zagadkę ..
- jeden z forumowiczów kiedyś rozpoznał że to VAN ale on by owocował u mnie w połowie lipca a nie pod koniec czerwca i czy VAN ma biały miąższ?

Może ktoś kto ma na 100% odmiany VAN VEGA MERLA czy inne podobne do mojej mógłby zrobić zdjęcie zbliżenia liścia tak żeby było widać miodniki i aktualną fazę dojrzałości owoców.

Dzięki
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam ,pierwsze zdjęcie vega na 100%, drugie sadzone jako burlat jak by ktoś z was mógł ktoś potwierdzić. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

A czy pojedyncze owoce Vegi zaczynają Ci się już wybarwiać ? Jaki masz lokalny klimat ? Owoce dojrzewają u Ciebie razem z pierwszymi Vega-mi w Polsce czy trochę później?
Ja 10% mam już z wyraźnym rumieńcem ....jakby to była np. "Blado różowa" i by przetrzymać owoce długo na drzewie to całe się zarumienią ?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

U mnie vega przybiera na masie ' żółcieje' i dopiero łapie rumieńca ale to nie teraz.[nie jestem tego pewien nie zwracałem uwagi na etapy dojrzewania ] Teraz tylko opadające nie wykształcone zawiązki są zaczerwienione ale z nich nic nie będzie oczywiście. Jestem z centrum więc wszystko dojrzewa w połowie pomiędzy południem a północą polski , jeśli chcesz to będę robił foto relacje z dojrzewania vegi .
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Jeśli chodzi o odmianę Burlat, to ona w kujawsko-pomorskim jest już do zbioru.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Hm to w takim razie to co u mnie to nie Vega ...? Mieszkam pod warszawą ale w zastoisku mrozowym ...wszytko jest później ...to co to za odmiana biała która jest wcześniejsza od Vegi i ma biały miąższ ?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Dzięki marek69 z tymi drzewkami to jak na loterii , kupujesz burlat atu coś! fajnie !
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam, przeglądałem internet w poszukiwaniu informacji na temat czereśni którą mam wychodzi na sercówka czarna [Nieszawska] ma ktoś z was taką odmianę lub jeśli ktoś ma jakiś pomysł na czereśnie które ;
- dojrzewają w 3 tygodniu dojrzewania czereśni tzn. teraz zaczynają się czerwienić
-sercowate
-pestka spłaszczona nie podłużna .
Drzewko kupione jako burlat w sklepiku ogrodniczym bez paszportu i karteczki, ale jadalne. :lol:
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam.Mam w ogrodzie kilka drzew czereśni,niestety nie wiem jakie to odmiany.Chociaż rozróżnić czereśnie jest bardzo trudno,to może uda się z Waszą pomocą dopasować do nich nazwy.Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Ta odmiana ma duże,ciemne owoce,charakterystyczne są bardzo krótkie ogonki.Dojrzewają od końca maja,są bardzo smaczne.Drzewo ma ponad 30 lat,tworzy grube i sztywne konary.
Obrazek

Ta odmiana dojrzewa początkiem czerwca,drzewa mają dużo przewieszających się średnio-grubych gałęzi.W pełnej dojrzałości owoce są bardzo ciemne.Charakterystyczny jest owoc,który jest ostro zakończony.Drzewo ma ok.20 lat.
Obrazek

Ta odmiana również dojrzewa w czerwcu,teraz są idealne do jedzenia.Drzewo ma dużo długich gałęzi,łatwo można je przyginać.Owoce są średniej wielkości,ogonki bardzo mocno trzymają się gałęzi,źle się je obiera,ale w smaku bardzo dobre.
Obrazek

Ta czereśnia ma owoce bardzo podobne do wiśni,są bardzo ciemne,mniej słodkie od pozostałych odmian ale mają wyjątkowo dużo soku.Gałęzie są cienkie,wiotkie,wiszące jak u wierzby.Jeszcze tydzień i będą idealne na kompot.
Obrazek

Ta odmiana ma charakterystyczne,żółto-pomarańczowo-czerwone owoce,małe ale wyjątkowo smaczne i bardzo słodkie.Większość jest już dojrzała.
Obrazek

Ta czereśnia dojrzewa końcem czerwca.Na zdjęciu jest kilka czerwonych,które znalazłam,pozostałe jeszcze żółte.Owoce są duże z charakterystycznym nakrapianym rumieńcem,są też twarde i słodkie.Drzewo ma sztywne gałęzie.
Obrazek

Pozostałe odmiany mają jeszcze całkiem zielone owoce,jak dojrzeją to znowu poproszę Was o pomoc.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

MIVIBE zrób sobie wycieczkę do Wojsławic, tam rozpoznają bezbłędnie Twoje czereśnie http://arboretumwojslawice.pl/event/i-s ... adownicze/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”