Kosaćce - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosaciec - Irys

Post »

Emilio,
ta choroba, o której piszesz w poście to plamistość liści - najpierw pojawiają się na liściach okrągłe i owalne plamki, a potem liście zaczynają zasychać. Psuje to wygląd roślin i rabaty, ale nie jest to bardzo groźna choroba dla irysów. Jak tylko zaczynają pojawiać się plamki, albo nawet zaraz po kwitnieniu, trzeba opryskać roślinki jakimś środkiem grzybobójczym. Ja, gdy choroba się nasila, po prostu obcinam liście. I tak zdążą jeszcze odrosnąć do jesieni, a na zimę przecież znów obcinamy. Broń Boże nie wyrzucaj irysów!
Szkoda byłoby pozbawiać się roślin...
O wiele gorszą i niebezpieczną jest mokra zgnilizna kłączy. Z tą chorobą trzeba działać zdecydowanie i natychmiast, gdyż jest ona w stanie zniszczyć całkowicie roślinę.
Podaję link, w którym przeczytasz dokładnie o chorobach irysów i jak z nimi walczyć. Opracowanie przygotował znawca i hodowca irysów p. Jerzy Woźniak

http://www.irysy.org/choroby.html
Pozdrawiam
Barbara
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kosaciec - Irys

Post »

Barbara, zidentyfikowałam tę chorobę w zeszłym roku i pryskałam - nie pamiętam już czym, ale chyba Topsinem. Ale dzięki za link. Przyda się.
Może teraz wytnę liście , nie wiem który widok będzie gorszy: chorej czy łysej kępy. Zniechęca mnie do tych irysów to, ze choroba może co rok powracać. Już się nawet zastanawiałam, czy po wykopaniu nie wypłukać liści, bulwy i korzeni w jakim antygrzybowym środku i dać jeszcze jedną szansę...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosaciec - Irys

Post »

Emilio,
zrobisz, jak zechcesz. Ja obcinam "w stożek" - po dwóch tygodniach rosną nowe szable i widok wraca do normy - jak się boisz pustego pola posadź jakieś jednoroczne z rozsady - aksamitki tu i ówdzie nie zaszkodzą i upiększa ten poirysowy kawałek - ja często tak robię ... Aksamitki dobrze wpływają na glebę i do końca sezony ładnie wyglądają. Jesienią wyrywam, spulchniam nieco glebę i zasilam nawozem fosforowym (np. superfosfatem potrójnym granulowanym). No chyba, że masz w planie rozsadzanie w tym roku... Ja będę rozsadzać, więc końcem lipca czeka mnie niezła robótka. Jak kępy irysów są za bardzo zagęszczone to częściej chorują.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosaciec - Irys

Post »

Irysy trzeba rozdzielać wtedy, gdy rosną boczne odrosty, a środek robi się pusty. Widać gołym okiem, że karpa w środkowej części się starzeje, zasycha, nie rosną liście, murszeje. Mniej więcej wypada to zrobić raz na trzy lata, góra cztery.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Chore irysy

Post »

:wit Proszę o poradę co zaatakowało niektóre z irysów i czym popryskać ? Czy to z nadmiaru wilgoci?? dużo ostatnio padało.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
dDrizzler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 mar 2011, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Phorbia/Acklandia servadei - zagłada irysów

Post »

Od trzech lat moje irysy są zżerane przez muchę Phorbia servadei ( lub Acklandia servadeii - coś tam się zmienia w systematyce ). W światowym Internecie w zasadzie nie ma o niej informacji ( Wpiszcie w Google to zobaczycie ). Tuż przed rozwinięciem pąków widać niewielkie muchy jak siedzą z dupami zasadzonymi na pąkach i składają jaja. Ok. 90% pąków się nie rozwija lub rozwija zgniłowato - w środku siedzi 1-1,5 cm larwa. Larwa podobno zimuje i przepoczwarza się w kłączach. W drugim roku zrywałem i niszczyłem wszystkie podejrzane pąki - skuteczność rozpoznania zasiedlonych była w zasadzie stuprocentowa. Niestety w kolejnym ( obecnym) roku nalot był znów masowy. Czesi i Rosjanie piszą o opryskiwaniu Decisem, Mospilanem itp. przed rozwinięciem się pąków. Próbowałem ( podewałem nawet Actelliciem ) - równie dobrze mógłbym opryskać drzewo obok. W przyszłym roku spróbuję wyprzedzająco znów jakąś chemię, a jak nie pomoże to chyba zetnę wszystkie pąki przed wyjściem gąsienic lub zlikwiduję irysy na kilka lat, żeby trwale przerwać cykl rozwojowy tego draństwa.
Czy ktoś z Was coś wie o tych muchach?
Krzysztof
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phorbia/Acklandia servadei - zagłada irysów

Post »

Trochę widać, jest informacji na czeskich stronach. Ja osobiście tego paskudztwa nie widziałem , ale u mnie irysy niszczy nie górą, a dołem, siedząc w ziemi, przez lata z dużych pokładów odmian zostało mi kilka sztuk i zamierzam z czasem zlikwidować praktycznie całą uprawę irysa. Chyba, że prędzej zrobią to robale , zżerają mi całe kłącza i nie kwitnie to wcale. Szkoda gadać.......a przede wszystkim szkoda mi irysów.....
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

A może przykryj je w tym okresie jakąś firanką?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
dDrizzler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 mar 2011, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

Sezon się zbliża, problem też. Znalazłem coś takiego:
https://www.degruyter.com/downloadpdf/j ... 6-0022.pdf
Chyba zmienię odmianę.
pysiak890
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 maja 2017, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

Witam, mam kilka młodych irysków w doniczce. Dziś zauważyłam, że dwa z nich są mocno zaatakowane przez COŚ
Proszę o pomoc, co to jest i czym to zniszczyć?


Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

A moje wyglądaja tak
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przejrzałem opisy z 'programu ochrony' i żaden nie pasuje... Co to za paskudztwo?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

Myślę, że to może być plamistość obwódkowa https://zojalitwin.wordpress.com/tag/choroby-irysow/
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kosaćce - choroby i szkodniki

Post »

No najbliżej, ale nie widzę tych oliwkowych, prześwitujących. Może we wcześniejszym stadium trzeba było lustrować.
Dzięki!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”