Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Co do tego czy coś jest ekologiczne czy nie to pamiętam taki przypadek, kiedyś miałem dostęp do bardzo taniej próchnicy od kogoś kto ze względów oszczędnościowych nie stosował żadnej chemii ani nawozów ani śor, i na tej próchnicy uprawiałem warzywa sprzedawane na miejscowym ryneczku, pamiętam pewną panią , która kupowała u mnie bo mówiła, że jest alergiczką wszystko jej szkodzi itd. W sumie uważałem ,że jest przewrażliwiona no ale skoro była zadowolona to ok. , no i pewnego razu próchnica się skończyła, no i użyłem nawozów sztucznych. No i ta ww pani przyszła do mnie i powiedziała, że coś się stało z moimi warzywami bo teraz źle się czuje po ich zjedzeniu.
Awatar użytkownika
nertu
100p
100p
Posty: 174
Od: 6 kwie 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Witam
Szukam tego sławnego przepisu Pomodora na nawóz zamiast florovitu, ale jakoś przez 2 godziny mi się nie udało, czy ktoś wspomoże?
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w twoje życie. - Ola
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ktoś przypomni mi jakie stężenie saletry potasowej do podlewania a jakie do oprysku?Chodzi mi o nawożenie pogłówne.Gdzieś miałam zapisane...
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Takie samo -50 g/10 l.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Mam w zaleceniach pogłównie podsypać w międzyrzędzia pomidorów saletrę potasową.Czy, jeżeli zrobiłam daszek, ten sposób się sprawdzi, czy też zrobić roztwór ( w jakich proporcjach) i nim podlać pomidory?


Pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

To jest żart, czy poważne pytanie ?.

No, bo jeśli pomidory są pod daszkiem, to w jaki sposób rozsypany po powierzchni nawóz dostanie się wgłąb gleby ?. Oczywiście, że rozpuszczony w wodzie. Stężenie dyżurne 5 dkg na 10 l.

Nawet gdyby nie było daszka lepiej jest rozpuścić nawóz, bo szybciej wniknie w glebę. Sypniemy, a deszczu może nie być i miesiąc, i klapa.
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

forumowicz, czy zamiast saletry potasowej można użyć do podlania pomidorów roztworu z siarczanu potasu oraz saletrzaku, w proporcji 2:1 ? Podlewać stężeniem 0,2%?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A rozpuszczałeś kiedyś siarczan potasu ?. Jeśli nie, to spróbuj.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Tak czytam, trochę rzuciłem okiem, ale nie zauważyłem jednej porady w odpowiedzi na temat.

Pomidory nawozimy podczas sadzenia nawozem organicznym. Po prostu gnojem- one go uwielbiają pod korzeniem!
Kompost też może być...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Z tego co się orientuję dużo osób tu z Forum nawozi pomidory rzędowo i punktowo obornikiem.

A generalnie , nawozimy glebę tylko wówczas jeśli tego potrzebuje. Gleby antropogeniczne czasem zawierają więcej niektórych składników niż obornik.
Widać to obserwując analizy gleb
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

forumowicz, mam rozpuszczalny siarczan potasu. Ten granulowany jest nie do rozpuszczenia :-).
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jeśli tak, to policzymy nawóz wieloskładnikowy równoważny saletrze potasowej.

Saletra potasowa zawiera w 100 g odpowiednio :

- azotu 13,5 g
- potasu jako K2O 45 g

Policzmy ile potrzeba dać saletrzaku by uzyskać taką samą ilość azotu. Saletrzak zawiera 27 g azotu w 100 g nawozu. Musimy więc wziąć :

13,5 x 100/ 27 = 50 g

Teraz siarczan potasu. Zawiera on potasu jako K2O 52 g w 100 g nawozu. Musimy więc wziąć :

45 x 100/52 = ca 87 g

Skoro używamy do podlewania 0,5 % roztwór saletry czyli 50 g na 10 l, to chcąc uzyskać taki sam skład roztworu złożonego z saletrzaku i siarczanu potasu musimy do 10 l wody dodać 2,5 dkg saletrzaku i 4 dkg siarczanu potasu.

Teraz jak się to ma cenowo?.
Siarczan potasu kosztuje 38 zł za opakowanie 5 kg http://www.oczarjk.pl/?act=475
4 dkg tego nawozu to koszt 0,30 zł

Saletrzak kosztuje 10,20 za 3 kg http://archiwum.allegro.pl/oferta/nawoz ... 84330.html
2,5 dkg kosztuje więc 0,08 zł

Razem więc 10 l oprysku kosztuje nas 0,38 zł

Saletra potasowa kosztuje 15,90 za 2 kg http://allegro.pl/saletra-potasowa-2-kg ... 22740.html
5 dkg kosztuje więc ca 0,40 zł

Cenowo więc jest praktycznie to samo.



Dowiodłem powyżej, że cenowo taki szpas z siarczanem potasu jest równy saletrze potasowej. Trzeba więc być masochistą ,by używać siarczanu.
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dzięki :). Ja akurat mam już siarczan potasu rozpuszczalny oraz saletrzak, a saletrę potasową musiałbym kupić.
Jeszcze raz dziękuję za przepis :). Jeżeli ktoś nie ma siarczanu potasu i nawozu azotowego, to najrozsądniej jest kupić saletrę potasową. :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”