Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Pawilon ogrodowy jako tunel foliowy

Post »

Ja też szukałem rozwiązania na tunel za rozsądne pieniądze. Na początku myślałem o konstrukcji PCV ale cena ok. 600 zł za tunel 3x6x1,8 m nie przekonała mnie i nie byłem pewny co do wytrzymałości całej konstrukcji. Następny etap to konstrukcja metalowa ale za tunel jaki mi się marzył musiałbym ze 3 tyś. wybulić, więc też odpada. W końcu doszedłem do wniosku, że robię na konstrukcji drewnianej. Dwa tygodnie gromadzenia materiału, tydzień roboty i powstało To! 8x6x2,7m, 48m2 :tan

Obrazek Obrazek Obrazek
rafus22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 21 mar 2015, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Witam od kąd posiadam tunel foliowy to rożnie bywa z temperaturą wewnątrz tunelu przy słonecznej pogodzie temperatura rośnie do ponad 40st.C na wysokosci 150cm od gruntu ,wiec zakupiłem siatkę w 62% cieniującą jak na razie mam ja założoną na połowie tunelu i nie sprawdziłem jeszcze jak to będzie się odnosić względem temperatury (leje) .Proszę ...napiszcie jaką temperaturę otrzymywać w tunelu od ....do.. aby rośliny prawidłowo rosły. Oto parę fotek jak mój warzywniak powoli rozrasta.... Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Trochę masz małe te drzwi może to powodować zastoiska temperatur a przy niekorzystnym wietrze wietrzenie będzie bardzo słabe , może trzeba pomyśleć o czymś dodatkowym do wietrzenia . Siatka zacieniuje i osłabi dostęp światła a warzywa lubią ;:3
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Namiot, tunel foliowy z niczego :D

Post »

Super ;:333 bardzo mi się podoba ten tunelik ;:215 mały i tani i prosty do wykonania tylko powiedz jak długo wytrzymuje przy większych wiatrach ?
rafus22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 21 mar 2015, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Witam wiec ponownie zmodyfikowałem mój tunel odnośnie wietrzenia oto nowe drzwi.....
Obrazek Obrazek
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Teraz na pewno będzie lepiej . Pomidory lubią wiaterek przez co mniej chorują , lepiej pylą i mają lepszą kondycje . Więc masz same plusy z "dziury w foliaczku" ;:63 ;:
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Tia... Pomidory nie lubią przeciągów i to jest fakt.
A w foliaku, czy nawet szklarni, od wiatru do przeciągu droga krótka przecież.
Czy ja dobrze widzę, że drzwi są w ścianie bocznej? Bo jeśli dobrze widzę, to raczej nie jest za dobrze.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

A dlaczego uważasz że drzwi boczne to jest żle mieć . każdy rodzaj wietrzenia jest dobry . Pomidory z tego co wiem właśnie lubią delikatny ruch powietrza który osusza rośliny z wilgoci , zapyla je . Nie mówimy tutaj o przeciągach wyrywające krzaki z podłoża ;:oj
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Hej wszystkim :wit

Oboje macie rację, alfamixi i Slawgos. No przynajmniej po części :wink: Każdy podręcznik akademicki powie Wam, że pomidor - tu cytat - "...najlepiej uprawiać w miejscu osłoniętym..."* bo nie lubi dużych wiatrów. Powodów można wymieniać wiele; uszkodzenia roślin, przewracanie ich, zniekształcenia pokroju, obniżanie temperatury powietrza, otrząsanie owoców itd. Tak więc pomidory nie lubią przeciągów.

Z drugiej jednak strony delikatny ruch powietrza sprawia, że skład powietrza w tunelu sam się reguluje.
Taka ciekawostka :wink: Skład powietrza też jest ważny. Jeśli pomidor jest uprawiany na podłożach organicznych to problemu raczej nie ma, ale na podłożach syntetycznych i mineralnych bywa, że jest w powietrzu za mało CO2. Dlatego atmosferę w szklarni/tunelu wzbogaca się w CO2, co może podnieść ilość plonu handlowego o około 15%*.
Poza tym rzeczywiście lekki zefirek pomaga w zapylaniu. Dobra wymiana powietrza to mniej chorób, mniej poparzonych roślin - bo i to się czasem przecież zdarza - a i same rośliny są bardziej "elastyczne" i zahartowane.
Tak więc przeciągi - NIE, ale delikatne powiewy wiaterku - TAK ;:333

A co do drzwi z boku... Wydaje mi się, że łatwiej o przeciąg w tunelu, w którym drzwi/otwory wentylacyjne są na końcach niż np. z boku i na jednym z końców. Łatwiej wiaterkowi lecieć na przestrzał niż robić zakrętasy :D

Pozdrawiam
Natalii :wink:


* "Warzywnictwo". E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, 2007.
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
marcusson
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Odgrzebuję temat ponieważ na wiosnę mam zamiar stawiać swój pierwszy tunel foliowy. Będę stawiał z rur winidurowych o podobnej konstrukcji jak Morango w swoim wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=588 . I tak się zastanawiam czy jest sens montować drzwi. Nie będę wysadzał pomidorów wcześniej niż pod koniec maja. Tunel będzie stał pomiędzy budynkami a dodatkowo z jednej strony będzie jeszcze osłonięty rosnącym winogronem. No i niestety działka nie jest przy domu więc nie mógłbym być codziennie żeby otwierać i zamykać tunel. Co myślicie o moim pomyśle żeby nie montować w ogóle drzwi?
PatiLu
100p
100p
Posty: 117
Od: 2 mar 2015, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

To z przodu nie byłoby wogle nic? Pomidorki nie lubią wietrzenia przy ziemi- nawet po otwarciu drzwi w tunelu zaleca się zastawienie ich czymś od ziemi, np deską.
marcusson
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Z obydwu stron nie bylo by nic a deski zawsze można jakieś wstawić chociaż u znajomych nigdy nie widziałem żadnych desek.
PatiLu
100p
100p
Posty: 117
Od: 2 mar 2015, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Ja bym raczej zamknęła jedną stronę folią, ale to takie moje zdanie laika :D na pewno ktoś coś jeszcze podpowie
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”