Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Odrosty malin

Post »

Dorotuu, zostaw te odrosty. Jak rosły tak długo, to mogą wytrzymać do jesieni. Wtedy wykop - odetnij od rośliny matecznej i albo powiększ swoje szpalery (mówisz, że masz malinożercę w domu), albo rozdaj ludziom. Niech sobie posadzą i też korzystają z dobrodziejstw natury. Wykopiesz teraz, to albo wyrzucisz albo spalisz.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odrosty malin

Post »

Dokładnie jak piszesz annodomini. w dodatku jeśli to dobra, zdowa odmiana to naprawdę aż żal do pieca wrzucać.
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Witam, jak się domyślam nie jest to sadzonka zrobiona z pędu zdrewniałego, więc jak otrzymać taką sadzonkę? Wiem, że są robione masowo, interesuje mnie jak otrzymuje się materiał na przygotowanie takiej sadzonki. Z góry dziękuję za info!

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Z sadzonek zielnych, odroślowych. Taki materiał bardzo dobrze się przyjmuje i szybko owocuje.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Ok Dzięki, A może tak jaśniej? Jak dla zielonego ludzika. Pracuje w Niemczech na szkółce ale tam już dostajemy gotowe sadzonki. Sadzonka na zdjęciu do bardzo ciekawa odmiana Heritage.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Nie jestem pewien czy w Polsce można samemu rozmnażać zarejestrowane odmiany malin.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Wiem, że nie możemy, interesuje mnie to po prostu dla samej wiedzy. Mam u siebie w ogrodzie posadzone takie odmiany jak Willamete, Schonemann, Tulemann, Fall Gold, Glenn Coe. Wszystko od mojego szefa. A może wiesz jest konieczność prowadzenia malin na podporach? W Niemczech przywiązuje się do dwóch słupków sznurek i układa się pędy w litere U czy jak ktoś woli V.

PS. Chcę zdobyć jeszcze jedną odmianę z czech albo węgier, ale nie wiem jak się nazywa.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Glenn Coe, tej nie da się w ten sposób. Lepiej z sadzonek wierzchołkowych.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

To są raczej rośliny z in vitro. Tego się raczej nie da w domu zrobić (chociaż są wątki na forum o tym jak to zrobić w warunkach domowych).
Pozdrawiam,

J
Neki
100p
100p
Posty: 124
Od: 27 sty 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Lubartowa

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Kiedy rozmnażamy malinę poranną rosę prowadzoną żeby dawała owoce na jesień to znaczy tnę ją jesienią po zbiorach przy samej ziemi i jak ją rozmnażamy? Proszę o tłumaczenie ze szczegółami bo jestem naprawdę zielony.
Widzę tylko że cięte patyki wsadzają jesienią do ziemi i z nich coś tam wyrasta wiosną, ale są inne sposoby ?
Ja mam malinki 1 rok u siebie ale są małe więc nie bardzo wiem jak rozmnożyć z tego.
malorolny
100p
100p
Posty: 121
Od: 20 maja 2014, o 06:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Neki więc cierpliwości, poczekaj, aż ci się żółta malina dobrze ukorzeni i wypuści pęd obok, weźmiesz łopatę, wykopiesz sobie i posadzisz w inne miejsce, zresztą coś tutaj pisałem o tym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=532 .
Dla mnie Poranna Rosa jest przeciętna w smaku, rośnie sobie raczej jako ciekawostka, czy raczej rozrasta, bo się jej pozbywam jak w rożnych miejscach się pojawia od korzeni gdzie docelowo posadziłem. Jedno jej trzeba przyznać owocuje do bardzo późna -jesieni i dość plennie, pamiętam było kilka stopni na dworze, noce około przymrozkowe, wycinałem ją, bo i tak ciepła nie było już, -słońca i niedojrzałaby w gruncie, a ona jeszcze miała nowe, niedojrzałe owoce. Może w szklarni albo pod jakimś inspektem dłużejby się nacieszył owocami.
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Na szkółce przycinali dziś krzewy owocowe (malina, porzeczka, agrest), młode krzewy by te się lepiej rozrastały, robią to kilka razy w roku. Czy z tego co zostało obcięte można zrobić sadzonkę, ukorzenic, da się coś z tym zrobić?

Obrazek Obrazek Obrazek
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Oczywiście, że można w ten sposób uzyskać sadzonki. Zanurz końcówki w ukorzeniaczu, i do ziemi. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże i za kilka tygodni puszczą korzenie.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”