Wąż ogrodowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Wąż ogrodniczy

Post »

400-450 m2 to jest bardzo mała działka. Ja mam 2500 m2 i używam węża 1/2 cala. Spokojnie wystarcza, tym bardziej u Ciebie.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Wąż ogrodniczy

Post »

Mam jakiś stary zielony wąż w oplocie, z makro...
Najbardziej oczekuję od nowego, by się nie załamywał. Ten Carat to potrafi?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Wąż ogrodniczy

Post »

Wiadomo jak poleży źle zwinięty (załamany), lub gdy się nagrzeje do słońca to potrafi się zgiąć. Lecz potrafi powrócić do stanu normalności, po wyprostowaniu go. W przeciwieństwie z marketu np. takie zielone ;:145
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
Dzialkowiec93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 mar 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wąż ogrodniczy

Post »

Ja posiadam dwa po 20 m. Jeden najzwyklejszy z marketu za jakieś 20-30 zł, zielony z oplotem metalowym, mimo to zagina się itp. Drugi gruby wąż, nie pamiętam nazwy ale skompletowany z szybko złączkami itp. siroflex, wąż jest w miarę ok, ale także się zagina strasznie.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Wąż ogrodniczy

Post »

A może czerwony Polix? -opisywany, jako 'nieskręcasjący'...?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Wąż ogrodniczy

Post »

Czy ktoś testował wąż, który rozwija się pod wpływem ciśnienia?
Ministerstwo Książki
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Witam , planuję kupić wąż kroplujący , jaka powinna być grybość takiego wężą , ile metrów jednocześnie można podłączyć do wody ze studni?czy np. 4 l / godz. to dużo czy mało - różne opisy są przy tych wężach a nie wiem na co zwracać uwagę ?
duduś
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Duduś są dwa typy przewodów Linia kroplująca( z kompensacją ciśnienia ) i taśma T-Tape pierwsza jest twarda druga wiotka . długość taśmy zależy od wydatku i gęstości emiterów i tak np w taśmie co 50cm emiter 1.1-1.3l/h wytrzyma ciąg w poziomie nawet 130m przy gęstości 30cm , 70m jak obliczyć przeliczyć ilość emiterów i pomnożyć przez wydatek wody przy zalecanym ciśnieniu . Lini kroplującej długość można zwiększyć ze względu na grubość przewodu i większą wytrzymałość ciśnieniową i wydatek z emitera bez względu na odległość i ciśnienie (kompensacja )
Brysiak pisze:Nie wiem czy u Ciebie by się to sprawdziło ale ja na działce 2 ary zamontowałem wąż na stałe wkopany w ziemię (taki ze sztywnego tworzywa stosowany do rozprowadzania wody w instalacjach wodociągowych) cena porównywalna z gumowym wężem ogrodowym. Na całej długości działki wstawiłem trójniki - co 10m - z wyprowadzonymi na powierzchnię ziemi szybkozłączkami co zminimalizowało mi ilość węża ogrodowego z 50m do 5 czy 10m. Teraz przemieszczam się po działce z krótkim wężem 3/4" i tylko wpinam go tam gdzie zamierzam coś podlać. Po pierwsze zdecydowanie większa żywotność takiej instalacji a po drugie wygoda - polecam.
Jest to bardzo dobry sposób i w miarę tani który nie powoduje dużych strat w przepływach wody .odwodnienie jest bardzo proste w najniżej położonym poziomie przewodu montuje się trójnik z korkiem lub opaskę z zaworem skierowaną do dołu buduje się studzienkę ze starego wiadra i po sprawie . :wit
stern
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 paź 2014, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Jestem na kupnie węża ogrodowego 50m wraz z wózkiem. Waż ma służyć głównie do podlewania mojego ogrodu. Nie chce kupować czegoś na chybił trafił stąd proszę o jakieś porady.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Nie oszczedzaj na wózku. Szukaj z pompowanymi kołami a najlepiej zrób sam. Miałem kilka takich zabawek, najdłużej wytrzymał karcher.
jowyma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 wrz 2015, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wąż ogrodowy 150m 1/2" czy to ma sens

Post »

Nie wiem na jakim forum i komu mogę zadać to pytanie, więc pytam tutaj w nadziei, że może ktoś umie to obliczyć.
Otóż potrzebuję tymczasowo podlewać wężem ogrodowym działkę położoną około 130 metrów od domu. Problem jest z wyborem grubości węża. Im cieńszy, tym lżejszy, a węża trzeba będzie zwijać i rozwijać, bo muszę przeciąć drogę dojazdową - boczną, do kilku domów, ale jednak drogę dojazdową.
Nie wiem jakie ciśnienie wody uzyskam podłączając wąż mający 150 metrów do zwykłego kranu z wodą.
Typowe średnice węża ogrodowego to 1/2 cala, 3/4 cala ostatecznie 5/8 cala.
Wiadomo, im szerszy wąż tym większe ciśnienie na wylocie ale i wąż cięższy i trudniejszy do rozwijania i zwijania.
Więc pytanie jak się będzie zachowywała woda u wylotu węża o średnicy 1/2 cala i 3/4 cala - nie poleci, będzie ledwo ciurkać, będzie sikała na tyle, aby dało się podlewać.
Nie wiem jak to obliczyć. Najbardziej ze względu na wagę własną pasowałby mi wąż 1/2 cala.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: wąż ogrodowy 150m 1/2" czy to ma sens

Post »

Nie wdając się w jakiekolwiek obliczenia powiem,że wody wyleci z węża tyle,ile do niego wleci.Jeśli podłączysz go do kranu zasilanego z instalacji 1/2 cala,to wydajność w l/jednostkę czasu będzie identyczna dla węża o średnicy małej i dużej.W wężu o mniejszym przekroju woda będzie płynąć szybciej ale to nie ma żadnego znaczenia.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: wąż ogrodowy 150m 1/2" czy to ma sens

Post »

Oczywiście wyleci tyle ile wleci ale z uwagi na pewne zjawiska fizyczne wleci do niego o 70% mniej niż wydajność kranu.
Robiono pomiary na wężu 1/2 cala i długości 150 jardów (około 136 metrów) kran miał wydajność około 500 galonów/h w kranie (około 1900 litrów/h ) na końcu węża wydajność spadła do 167 galonów/h (czyli do około 630 litrów/h).
Jeżeli wolisz jednak samemu to policzyć to tu masz wzory http://149.156.33.48/~loczek/konspekty/ ... lynow.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”