Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Zablokowany
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Kochani, nowy (kolejny) sezon, czas więc otworzyć kolejną odsłonę wątku. Zdecydowałam się na lekką zmianę tytułu, gdyż przodujące w moim zbiorku były i będą rośliny z Madagaskaru, głównie sukulenty. Znamy się nie od dziś, więc wiadomo, że mam i kaktusy, i afrykańskie sukulenty, ale to właśnie za Madagaskar jestem w stanie oddać ostatniego grubosza :;230

Poprzednia część wątku zaczynała się tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=62&t=78170

A nieznane przed nami i rozpoczynamy :D

Na początek wypadałoby kilka zdjęć, tak więc przedstawiam swoje najnowsze nabytki, za którymi oszalałam, gdy zobaczyłam:

Ceropegia madagascariensis - sama nazwa ceropegia pochodzi od dwóch greckich słów: "keros" - wosk (taki od świecy) i "pegnynai" - jednoczyć, łączyć, montować i ma to związek z kwitnieniem - lampionem, jaki tworzy większość gatunków. Ceropegie znajdzie się w różnych częściach Afryki, Arabii, Azji, północnej Australii i na Wyspach Kanaryjskich. Gatunki z Wysp Kanaryjskich są z natury krzewiaste, występują w postaci zagęszczonej pionowej łodygi. Gatunki z innych stron się różnią - są pogrubione lub cienkie jak pędy winorośli i wszystkie mają tendencję do pełzania lub okręcania się jak sznurek. Natomiast wszystkie ceropegie są wieloletnimi ziołami posiadającymi liście, które są zarówno krótko, jak i długowieczne, maleńkie i duże. W uprawie wymagają dobrze zdrenowanego i osuszonego podłoża. Gatunki tropikalne wymagają minimalnej temperatury 15 ° C, inne mogą znosić temperaturę do 10 st. Wszystkie ceropegie podczas zimy powinny na tyle otrzymać lekko wody, by nie zasuszyć korzeni, w przeciwieństwie do Ceropegia crassifolia, która powinna być całkowicie trzymana na sucho do czasu, gdy wiosną pojawią się nowe przyrosty. Ot, takie ciekawostki dotyczące różnych gatunków, bo różne gatunki ceropegii mam. Ceropegia madagascariensis to geofit, jest delikatna, lubiąca się wspinać. Występuje endemicznie na Madagaskarze, rozproszona pomiędzy lasami w południowo-wschodniej oraz północno-zachodniej części wyspy. Moja wygląda tak:

Obrazek

Xerosicyos (Zygosicyos) pubescens - ten członek rodziny Cucurbitaceae został opisany przez Monique Keraudren w roku 1964. Pochodzi z Madagaskaru, z prowincji Toliara gdzie mieszka na zboczach górskich. Znany jest tylko z tej jednej lokalizacji, więc jego rzadkość występowania jest ogromna. Lubi urodzajne gleby, nieco więcej wody i nie za dużo słońca - no jak wszystkie dyniowate/ ogórkowate. Kaudex może wzrosnąć do 30 centymetrów średnicy. Kwiaty powinien mieć zielono-żółte. Roślina dwupienna. Różni się zdecydowanie od innych gatunków: danguyi, decaryi, perrieri - ten tworzy duży kaudeks, z liśćmi jak winorośle, które nie są tak "sukulentowe" jak u pozostałych. Dodatkowo zamierają w porze suchej. Nazwa "pubescens" - czyli "owłosiony" okazuje się dopiero podczas kwitnienia. Douglas Rowley zmienił nazwę tej rośliny i sklasyfikował ją jako Zygosicyos pubescens w 2002. Publikacja tej zmiany nastąpiła w 2003r. Od tamtej pory sam podjął czynić pewne zmiany, które okazały się wątpliwe. Ja pozwalam sobie na używanie nazwy Xerosicyos.

Obrazek

Euphorbia xylophylloides (E. enterophora) - występuje na południowo - zachodnim Madagaskarze, w rejonie: Tulear, Fort Dauphin, ale także w centralnej części Wyspy, obszar Ihosy, Zazafotsy, a także na wyspach Komory. Zasięg występowania jest bardzo duży mimo to jest gatunkiem zagrożonym przez cywilizację, pożarym, a także w celu pozyskania węgla drzewnego. Rozbój w biały dzień!

Obrazek

Z madagaskarskich cudów doszedł jeszcze jeden, pokojowy: Stephanotis floribunda variegata ? roślinka, pnącze, pochodzące z rejonu prowincji Fianarantsoa i Toliara. Rośnie w lasach, w klimacie wilgotnym. To chyba najbardziej rozpowszechniona roślinka, choć nie każdy wie, skąd pochodzi. Zwany ?Jaśminem Madagaskaru? ze względu na swój obłędny zapach, jaki wydają kwiaty.

Obrazek

I na koniec: Pachypodium bisponosum 'Cristata'. To roślinka pochodząca z Afryki, ale pachypodia jako rodzaj leży w moim kręgu zainteresowań niezależnie od występowania. Jeśli pamiętacie, mam już grzebieniastą formę Pachypodium succulentum. Zarówno jednak i Pachypodium bisponosum, i Pachypodium succulentum niemal nie rożnią się niczym (szczegółami ewentualnie w liściach), poza... kwiatami i terminami kwitnień. Nie można więc określić w stu procentach, jaką się roślinę posiada (z tych dwóch gatunków), dopóki nie zakwitnie. P. succulentum kwitnie karmazynowo, różowo lub rzadko białymi kwiatami, ale zawsze z ciemniejszym paskiem pośrodku, i kwitną od sierpnia do grudnia. P. bisponosum ma kwiaty dzwonkowate, lekko różowe lub ciemno - różowe i pojawiają się od czerwca do grudnia. To, zakupione pod nazwą P. bispinosum 'Cristata', wygląda tak:

Obrazek

Dzięki temu, że zakwitła moja grzebieniasta forma - ta starsza, wiem, że na pewno było to P. succulentum. Natomiast czy to, co teraz nabyłam, to grzebień P. bispinosum? To mam nadzieję okaże się w przyszłości i liczę na to, że i w tej części będziecie ze mną śledzić losy moich roślinek, nie tylko tych madagaskarskich. Na to serdecznie liczę.

Po upiornym weekendzie, pełnym latania z doniczkami, przesadzania i sadzenia - w końcu Stanisława za nami - mogę z radością zaprezentować poletko moich pachypodiów stojących w szkalrence, w całości i ostatecznie na sto procent gotowe na lato. Niestety, zła pogoda, więc zdjęcie nie obejmuje całości, ale co nieco można zobaczyć:

Obrazek

Mój obecny, na wiosnę 2015r. alfabet malgaskich roślin wygląda następująco:

A:
Adansonia fony
Adansonia madagascariensis
Adenia subsessilifolia
Alluaudia procera
Alluaudia sp. Dysseldorp
Aloe haworthioides


C:
Ceropegia petignatii
Ceropegia simoneae
Cynanchum macrolobum
Cynanchum marnierianum
Cynanchum sp. PV 1807
Cynanchum sp.

D:
Decarya madagascariensis
Didierea madagascariensis
Delonix regia
Delonix adansonioides

E:
Euphorbia bongolavensis
Euphorbia francoisii
Euphorbia leuconeura
Euphorbia lophogona
Euphorbia milii
Euphorbia waringiae
Euphorbia platyclada v. hardyi
Euphorbia stenoclada
Euphorbia viquieri
Euphorbia suzannae-marnierae
Euphorbia xylophylloides

K:
Kalanchoe beauverdii
Kalanchoe beharensis
Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe delagoensis
Kalanchoe eriophylla
Kalanchoe fedtschenkoi
Kalanchoe hildebrandtii
Kalanchoe milloti
Kalanchoe orgyalis
Kalanchoe pumila
Kalanchoe rhombopilosa

L:
Lomatophyllum citreum
Lomatophyllum viviparum
Lomatophyllum prostratum v. pallida

O:
Operculicarya decaryi

P:
Pachypodium brevicaule
Pachypodium cactipes
Pachypodium decaryi
Pachypodium densiflorum
Pachypodium horombense
Pachypodium geayi
Pachypodium mikea (Pachypodium geayi v. mikea)
Pachypodium lamerei
Pachypodium lamerei 'cristata'
Pachypodium lamerei 'Polycephala'
Pachypodium lamerei v. ramosum
Pachypodium meridionale (Pachypodium rutenbergianum v. meridionale)
Pachypodium rutenbergianum
Pachypodium rosulatum
Pachypodium rosulatum v.eburneum

Pachypodium afrykańskie:
P. saundersii
P. succulentum 'Cristata'
P. bispinosum
P. bispinosum 'Cristata'
P. namaquanum

S:
Senna meridionalis
Seyrigia gracilis
Stapelianthus decaryi
Stephanotis floribunda
Stephanotis floribunda variegata

U:
Uncarina decaryi
Uncarina peltata
Uncarina roeosliana
Uncarina perrieri

X:
Xerosicios dangui
Xerosicyos decaryi
Xerosicyos (Zygosicyos) pubescens


Jak widać, wiele jeszcze brakuje, ale...kto wie, co przyniesie przyszłość ...:roll:
Mam nadzieję, że będziecie tu ze mną, za co z góry bardzo serdecznie dziękuję :wit
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Fajno, fajno. Tylko wciąż fauny brak ;)
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Żanetko piękną pracę z roślinami wykonałaś w weekend. Teraz niech wszystko cudownie rośnie, a jak ci stefanotis zakwitnie za jakiś czas, to koniecznie pochwal się kwiatami :wit ;:196 .
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

"Żaneta cztery"?? :shock:
Mam malutkie tyły, jak widzę, ale już nadrabiam! I gratuluję! ;:333
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Wspaniale, kolejna część mojego ulubionego wątku! ;:215

Na początku dużo pięknych roślin, dużo pięknych zdjęć i dużo potrzebnej wiedzy. Czyli jak to zwykle u Ciebie - ma być tu ładnie i ciekawie. ;:173

A lista posiadanych Madagaskarczyków - imponująca!!! ;:oj
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Marku - zapomniałam dopisać we wstępie, że fossy i lemury to w dalekich planach :;230 Ale są, zawsze byłoby trochę weselej :?
Pati - pewnie, że pokażę, niech no tylko się rozrośnie, ale wiesz - ja kwiaty traktuję jako bonus, więc (wiem, że to herezja), ale na ich kwitnieniu aż tak mi nie zależy. Niemniej będę się cieszyć, oczywiście!
Lucynko - no cztery, nie lubię tej liczby, ale cóż... Latka lecą i wspólnie doczekaliśmy się kolejnego sezonu ;:108
Henryku - będę się starała, jak zawsze, ale najbardziej się cieszę, że Wam się podobają te roślinki. I to przecież dzięki Wam powstaje kolejna część.
Dziękuję, że jesteście tutaj ;:4
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Już jestem i jak zwykle czytam w zachwycie unosząc brwi co chwilę ...a zdjęcie pachypodium :shock: ;:oj
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

i ja melduje się w czwartej odsłonie ..... w wielkimi zaległościami z części trzeciej ale :D
Fajną listę roślinek udało Tobie się napisać .... kiedyś marzyłem o takiej ....teraz to już nierealne
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Agnieszko, Marku - bardzo dziękuję! Agnieszko - szczególnie za pochwałę zdjęcia pachypodiów :D Marku - a już myślałam, że zapomniałeś o Forum i dziękuję, że tu jesteś. W poprzedniej bardziej się prezentowało najnowsze hoje, mówiło o szczęśliwie zakończonym remoncie, bałaganie przy przenoszeniu roślin, przesadzaniu kaktusów - ot, nic ciekawego ... :;230 No, ale teraz już wszystko uporządkowane i możecie przyjeżdżać, bo teraz Was z pustą ręką nie wypuszczę :wink:
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

oj byś chciała mnie takim pobieżnym skrótem załatwić ;:306
nie dam się i doczytam :D A odwiedziny to dopiero późną jesienią :D
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Tak się umawialiśmy, zgadza się :D Już (wtedy nie było: jeszcze ;:306 ) co prawda roślin nie będzie na stanowiskach letnich, ale będzie tak czy owak łatwiejszy do nich dostęp :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Szymon78
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 mar 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

I ja zapisuje się do kolejnej części Twojego wątku! :)
Pozdrawiam Szymon
Kaktusy Szymona
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Madagaskar i reszta świata 4 - piasek pustyni

Post »

Ja też podglądam na bieżąco.
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”