Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj :arrow: Pomidory-choroby i szkodniki cz.12

Witam.
Co jest moim pomidorom? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrzeża liści robią się brązowe. Liście wierzchołkowe drobnieją a nerwy liści mają fioletowe przebarwienia.
Jerzy
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.12

Post »

A może tak coś informacji o historii tej rozsady.
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Mikar obrzeża liści robią się brązowe bo brakuje im fosforu.Ogólnie to masz zagłodzone pomidory.Wierzchołek nie rośnie a liście zaczynają się podwijać do góry.Spadło stężenie soli mineralnych w podłożu i pomidor nie chce pić wody którą pewnie w te dni słoneczne dawałaś.Tak pomidor broni się przed nadmiernym odparowaniem wody.jeśli wcześniej nawoziłaś to było tego za mało lub za rzadko.Teraz trzeba dac mu jakiś nawóz wieloskładnikowy + saletra amonowa (1,8 kg + 0,2 kg na tysiąc litrów wody).
Tylko jeśli ostatnio mocno podlewałąś to uważaj żeby nie zalać korzeni-poczekaj aż przeschnie podłoże i dopiero podlej.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Przy niedoborze fosforu liście są ciemnozielone, a nie jasnozielone i niedobór fosforu objawia się od najstarszych liści, a nie od wierzchołka
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Jasnozielone są bo brak im azotu a przy braku fosforu następuje drobnienie i matowienie liści wierzchołkowych.Ogólnie te pomidory są niedożywione.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

A ja bym z chęcią się dowiedział o historii tej rozsady począwszy od podłoża. Nie podoba mi się tak gwałtowna reakcja w końcu stosunkowo niewielkich roślin. Tym bardziej , że jeśli mnie wzrok nie myli ,rozsada rośnie w wiaderkach 1 litrowych więc podłoża ma sporo jak na swój wzrost.. Właściciel jednak milczy.

A co do niedoboru azotu to zazwyczaj początek ma też w najstarszych liściach, bo to ich kosztem roślina pokrywa niedobór dla nowych przyrostów.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Tak rozsada rośnie w wiaderkach 1 litrowych .
Podłoże to mieszanka torfu odkwaszonego ok. 30 % i ziemi uniwersalnej Aura. Zasilane 2 lub 3 razy (dokładnie nie pamiętam) Bioponem do warzyw (pozostałość z ubiegłego sezonu) NPK 5:4,6:6 z mikroskładnikami wg. zaleceń producenta.
Jerzy
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

No właśnie. Czyli dobrze widziałem. To nie sprawa nawożenia. Wątpię czy te pomidory wyglądałyby tak, jak wyglądają nawet w czystym torfie. Przyczyna musi być inna . Ja też mam rozsadę balkonową w 1 l wiaderkach na razie ponieważ wygodniej mi schować do mieszkania w razie przymrozku wiadro 1 l niż 20 l i moje pomidory są co najmniej 3 razy takie a mino to wyglądają normalnie albo nawet lepiej niż normalnie.

Myślę, że te sadzonki zostały przelane. Ziemia Aura ma dodatek poprawiający utrzymanie wilgoci. Przy nieumiejętnym podlewaniu jest prawie na bank pewne że w takiej ziemi wystąpi przelanie. Przelanie w tak dużym pojemniku jest niezwykle groźne ponieważ nadmiar wilgoci utrzymuje się długo.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Czyli jaki możesz zaproponować dalszy tok postępowania ?. Pomidory zamierzam wysadzić w tym tygodniu do gruntu pod folię. Analiza robiona rok temu :N-No3 -43; N-NH4 -28; P-374; K-602; Ca-582; Mg-360; Cl-42; pH -6,95 ; zasolenie 0,96. Zgodnie z Twoją sugestią odnośnie nawożenia w ubiegłym roku (korespondencja Mailowa) tylko saletrzak na start i pogłównie, oraz gips budowlany. Poza tym żadnych nawozów przez 2 lata. W tym roku również wysiałem gips budowlany w ilości 2kg/m2. Mogę prosić Cię o co dalej.
Jerzy
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Nic się nie zmieniło. Pomidory muszą przeżreć ten niesamowicie wysoki fosfor i potas i magnez. A tego było w analizie na 2 sezony. A pomidory z wiaderek jak najszybciej wysadź. Po wysadzeniu daj co tydzień fotkę jak wyglądają te pomidorki. Możesz mi posłać na pw by nie zanudzać uczestników forum.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

OK. Dziękuję i pozdrawiam.
Jerzy
zywiec515
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za choroba Pomidora ( "Poranek" Gruntowy)

Post »

Dzien Dobry Wszystkim!
Proszę o poradę odnośnie choroby liści pomidora posadzonego do gruntu. Rozsada byla w szkarni a niedawno posadzilem do ogordka ( Anglia - temp noc do 4 stopni dzien do 22). Dosc wilgotne powietrze. Zdjecia zamieszczam
http://imageshack.com/a/img633/8070/sIH4Un.jpg
http://imageshack.com/a/img540/3839/vM2h8a.jpg
http://imageshack.com/a/img661/3347/4qD2QL.jpg


Za duży rozmiar zdjęć -

Regulamin Forum


Część III. WYMAGANIA TECHNICZNE
§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku.
Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.

Moderator - jokaer.


Czy to zaraza?
Dziekuje i Pozdrawiam
gregorowicz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 29 mar 2015, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Witam

Pomidory przesadziłem do szklarni około tygodnia temu, podlane tylko raz prosto po przesadzeniu i na razie nie podlewane.
Co to może być na tych liściach za objaw, czy to przypalenia przez słońce?, czy może coś innego.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”