Zakładanie żywopłotu.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
wloczykij
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 mar 2011, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zakładanie żywopłotu.

Post »

Witam,
Wziąłem się za zakładanie żywopłotu wzdłuż działki, tak aby odgrodzić sie od wzroku sąsiada. Wybór padł na buk, świtnie wygląda, rośnie dość szybko, a przede wszystkim osłania przed wzrokiem sąsiada latem i zimą :)
Jako że doświadczenia z żywopłotami nie mam, potrzebuję kilku rad, których nie udało mi się znaleźć na forum (przyznaję, że przeglądalem je dość pobieżnie).
Potrzebuję porady czy sadzenie żywopłotu z buka na agrotkaninie jest dobrym pomysłem, chodzi mi o ochronę młodych roślin przed zachwaszczeniem.
Przydałoby się też parę słów o nawożeniu ziemi przed sadzeniem, czytałem na forum o oborniku, jaki będzie najbardziej wartościowy? Gleba jest piaszczysta.
Nawadnianie - czy linia kroplująca sprawdzi się w tym przypadku? Planuję zakup taśmy kroplującej z kroplownikami co 10cm. Rośliny mają być sadzone w dwóch rzędach i tutaj zastanawiam się czy jedna linia kroplująca pomiędzy rzędami wystarczy, czy lepiej będzie puścić dwie linie, do każdego rzędu osobną?
I ostatnia sprawa, o której informacji jest dość sporo na forum, odnośnie zagęszczenia i odstępów pomiędzy roślinami, czy 8 roślin na metr dwurzędowego żywopłotu będzie wystarczającą ilością? Wzdłuż działki biegnie żelbetonowy płot sąsiada, jaka odległość roślin od płotu zachować, aby w przyszłości zbytnio nie napierał na płot?
wloczykij
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 mar 2011, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Odświeżam :) Nik nic nie wie? Każda wskazówka się przyda.
grass231
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2014, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Ja próbowałam założyć u siebie żywopłot, ale nie przyjął się i postawiłam na tuje. Albo robiłam coś źle, albo nie pasowało mu podłoże :-/
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Sadziłam żywopłot grabowy, który nie miałam możliwości pielenia częściej jak raz na rok.
Bardzo dobrze sobie poradził w trawie. W czasie upałów trawa chroni małe drzewka przed słońcem i wiatrem.
Na trawie zwłaszcza wysokiej zbiera się rosa, dzięki czemu rośliny są w stanie przetrwać suchsze okresy.

Żywopłot szybko wyrósł.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Żywopłot z buka daje sobie radę bez specjalnego pielenia. Ale... trzeba pamiętać o tym, że jak go przyzwyczaimy do zacienienia chwastami, to nie pielimy latem. Ma bowiem taką przypadłość, że jak przyzwyczai się do zacienienia i nagle dostanie ostrego słońca, uschnie. Sam to przerobiłem, a później to samo powiedział mi pracownik szkółki leśnej. Pielimy albo wczesną wiosną, albo jesienią. Efekt końcowy wart zachodu. Na moim jeszcze dzisiaj trzymają się liście z zeszłego roku, więc zimą spełnia również wszystkie zadania żywopłotu. Jak zimozielone.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Cały wic, żeby żywopłot był gęsty od samego dołu. Zatem zacznij od wyboru jak najniżej rozkrzewionych drzewek. Ponieważ to wciąż drzewa, więc dalej przez pierwszy rok-dwa szczególnie zmuszaj je do rozkrzewiania przycinaniem i gięciem. Sasiad miał żywopłot z grabu i posadzony był rzadziej niż co pół metra, tak że i buki jak dasz co 25 cm może nie będzie za gęsto- ale szukaj jeszcze np. tu https://www.google.pl/search?q=zywoplot ... B640%3B480 - popatrz na bezlistne zdjęcia.
Ten betonowy płot jest po której stronie świata od żywopłotu?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
wloczykij
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 mar 2011, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Dziękuję za porady.

Płot betonowy jest od zachodniej strony.

Żywopłot jest już wsadzony. Bez agrowłókniny, bo to był głupi pomysł - zbyt dużo nacięć na włókninie było by porażką ;p
Nawadnianie - linia kroplująca - będzie sprawne lada dzień.
Zastanawiam się jeszcze na jakiej wysokości zrobić pierwsze cięcie, mam zwracać uwagę na oczka/pączki, czy ściąć wszystko równo np. na wysokości 20cm?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Zetnij wszystko na równo, tak nisko.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

wloczykij, mój żywopłot z buka posadziłem w jednym rzędzie, odstępy między sadzonkami ok. 70 cm pierwsze przycięcie na wysokości ok 0,5 m dopiero w następnym roku po posadzeniu. Wygląda tak

Obrazek

Był krzywo przycięty, bo rzeźbiarzowi się nie chciało :D
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Dzisiaj sprawdziłem szerokość - 1 metr. Myślę, że nie ma co sadzić buka w dwóch rzędach, bo w naturze to olbrzymie drzewo. Nie może mieć za ciasno. Widziałem kiedyś żywopłot z jednego rzędu, odległość od sadzonek ok. 1 m, a i tak był gęsty. W moim dzisiaj lekko opadają liście, to znak, że za parę dni rozwiną się pąki z młodymi zielonymi. Tak więc, tylko przez kilka dni w roku jest "goły" :wink:
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
wloczykij
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 mar 2011, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

Czyli przesadziłem z zagęszczeniem, mam w dwóch rzedach co 25cm <ups>
Połowę sadzonek wykopię, ewentualnie wytnę w przyszłym roku jeżeli zauważę że jest zbyt gęsto.
Cięcie zrobię na 30cm, równo po całości i zobaczymy cóż z tego będzie.
Dzięki za pomoc.
P.S. annodomini właśnie takiego żywopłotu jak Twój pragnę ;p
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

wloczykij pisze:Cięcie zrobię na 30cm, równo po całości
Liczy sie efekt na starość a nie teraz. Cięcie po całości teraz równo, jest nieracjonalne. Trzeba ciąć tak jak idą rośliny, najważniejsze jest ich rozkrzewienie, tnij więc nad rozgałęzieniem, a nie według sznurka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Zakładanie żywopłotu.

Post »

maryann, właśnie tak, pamiętam, że po pierwszym roku niektórych sadzonek wcale nie przycinałem, bo przyrost był żaden. Do każdego żywopłotu trzeba podchodzić indywidualnie, w zależności od rodzaju i efektu, jaki docelowo chcemy uzyskać.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”