POMOC TECHNICZNA ! Urządzenia i narzędzia w użytkowaniu.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Kosiarka zamula

Post »

Jeśli elektryczna to sprawdzić luzy na łożyskach i stan szczotek, jeśli się nie znasz to daj jakiejś złotej rączce niech sprawdzi, nie jest to jakaś filozofia. Nóż lepiej ostrzyć pilnikiem, osełką do noży to żmudna robota.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kosiarka zamula

Post »

Ostrzenie noża, polecam robić w zakładzie, który ma do tego odpowiedni sprzęt. Ostrzy i jednocześnie wyważa. Naostrzyć nóż można samemu zwykłą szlifierką kątową, ale może zacząć "bić" i dostawać wibracji, a to się przenosi przez wałek na cały sprzęt. No chyba, że kosiarka spisana już na straty, to można eksperymentować. Jak kosiarka elektryczna, to jak we wpisie zenmach. Jak spalinowa, to jeszcze sprawdź filtry, świecę, i czy jakaś dysza w gaźniku się nie przypchała.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Kosiarka zamula

Post »

Szlifierka kątowa to najprostszy sposób by rozhartować krawędź tnącą.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kosiarka zamula

Post »

Dlatego pisałem o eksperymentowaniu na sprzęcie przeznaczonym do utylizacji. Ostrzenie noża porządnej kosiarki, tylko w solidnej firmie. Nic "na oko". Co do krawędzi tnącej w nożach kosiarek, to myślę, że nie są one przesadnie hartowane, ponieważ każde spotkanie z kamykiem powodowało by pęknięcia. Ze względów bezpieczeństwa nóż może się giąć, wgniatać ale nie pękać.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kosiarka zamula

Post »

Dzięki za pomoc. Kosiarka elektryczna. Jeśli naprawa ma dorównywać jej równowartości to raczej wersja do eksperymentowania. Kosztowała jak sięgam pamięcią coś koło 200zł.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Kosiarka zamula

Post »

Naprawa elektrycznej jeśli nie jest spalona, jest względnie tania, zobacz czy przez kratki wentylacyjne widać iskrzenie, złap za jażmo noża i poruszaj we wszystkie strony czy ma luzy zwlaszcza promieniowe, lekki luz wzdłużny jest dopuszczalny... szkoda kasy na nową bo te tanie wcale nie będą lepsze, a skoro ta działała 6 lat to widocznie warto w nią trochę zainwestować czasu i parę zloty. Dwa łożyska i szczotki to maks 50 zeta.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kosiarka zamula

Post »

Zgadzam się z Zenkiem. Jak sprzęt rokuje to nie ma co wymieniać na nowy, tylko reanimować. Chyba, że nie znajdziesz przyczyny zamulania. Wtedy zostaje 1.) spacer do bankomatu 2.) wizyta w ogrodniczym.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka zamula

Post »

Marek-BB pisze:[...] Czy to może być oznaka stępionego ostrza? Jeśli tak to można go naostrzyć osełką do noża? Nie znam się na tym więc pytam bo nie wiem czy nową kupować bo się wykańcza czy faktycznie takie ostrza można "odświeżyć" :)
Mam nadzieję, że źle to zrozumiałem... ale zapytam - ostrzyłeś kiedyś w niej nóż? Niezależnie od odpowiedzi albo wrzuć video/audio abyśmy mogli ocenić jak brzmi kosiarka która zamula albo bez zbędnego gadania jedź do serwisu i poproś aby do niej zajrzeli. Tak jak koledzy mówią Ci, to może być coś niewielkiego. Jednak może być też coś nie tak z silnikiem a z tym nie warto czekać aż samo przejdzie.

Bez wyważarki nie polecam ostrzyć noża samemu. Chociaż w elektrykach nóż nie ma wielkiego ramienia i ew nierówność aż takich wibracji nie nada to lepiej aby bicia nie wyło wcale.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kosiarka zamula

Post »

Nie ostrzyłem. :P Kosiarka używana jest od 6 lat może faktycznie ale raz, dwa razy w miesiącu od kwietnia do września, czyli 6 * w sezonie co przez 6 lat daje mniej więcej ok 36 razy użytkowania. Powierzchnia trawnika nie liczyłem ale działka 3 arowa z dużą altaną i rabatami. Dużo? Chyba nie. Tak czy inaczej posłucham rad kolegów bo bez wątpienia obstawiam że naostrzenie noża naprawi sprawę. PS co macie na myśli pisząc "bicie kosiarki"?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kosiarka zamula

Post »

Jeżeli po półgodzinnym koszeniu trawy, ze szklanki piwa połowę rozlejesz, to znaczy, że Twoja kosiarka "ma bicie" :D
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka zamula

Post »

Podczas ostrzenia noża zbierasz materiał - ścierasz go. Jak z jednej strony zetrzesz więcej niż z drugiej, masa końcówek będzie nierówna. W ten sposób ciężar będzie na wale przenoszony raz na jedną, raz na drugą stronę co przy obrotach 3000 na minutę będzie objawiało się mniejszą lub większą wibracją maszyny.

To może skutkować odkręcaniem się śruby noża i jego luzowaniem, wybijaniem wału, luzowaniem dosłownie każdego elementu przede wszystkim w silniku ale też na całej maszynie. To natomiast jest jeszcze spoko. Najgorsze, jest to co napisał Ci annodomini! Po pracy możesz wylać piwo :D
Patrycja98
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 gru 2015, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czy umiałby ktoś mi wytłumaczyć bądź pokazać na obrazku jak podłączyć linkę do gaźnika Husqvarna 40 spadła i nie potrafie jej założyć z powrotem. Proszę o pomoc. ! :)
Kattin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 12 maja 2009, o 16:18

Naprawa piły spalinowej

Post »

Mam taką nietypową prośbę .Może ktoś się orientuje .Piła spalinowa leżała na bardzo gorącym piecu ,wyciekła z niej jakiś dziwna tłusta maź .Co mogło się stać ?Piła do uratowania czy raczej do wyrzucenia :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”