Pomidory pod folią cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Joamor
100p
100p
Posty: 177
Od: 11 lut 2010, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płn-zach okolice Krakowa

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

Myślę że nie ma jednego przepisu na rozmieszczenie pomidorów. Mój Tato ma 42 sztuki w tunelu sporo mniejszym od mojego, ale jego pomidorki rosną raczej wątłe i wąskie na ubogiej dość, piaszczystej ziemi, chociaż owoców mają sporo. U mnie ziemia jest gliniasta i żyzna, pomidory rosną bujnie, nawet za bardzo, więc muszę wsadzać ich mniej. Jednak Zielonaplaneta trochę przesadza chyba :wink: Trochę więcej roślin można spokojnie zmieścić.
Pozdrawiam Joanna
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

"Jednak Zielonaplaneta trochę przesadza chyba :wink: Trochę więcej roślin można spokojnie zmieścić."

Nie uprawiłem nigdy pomidorów, chciałbym się upewnić przed sadzeniem jak to zrobić optymalnie :wit
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

zielonaplaneta przy pokazanym przez Ciebie schemacie i w tym namiocie sadząc pojedynczo bez problemu miałbym 36 szt.pomidorków.Jeszcze jedno jakie masz nachylenie ścian bocznych w swoim namiocie?


Aniag78 w Twoim przypadku zaryzykowałbym 40-44 szt. przy obstawie 2w1.Z tym,że też nie wiem jaki kształt ma Twój namiot tj.na jakiej wysokości ściany boczne zaczynają się pochylać.Innaczej czy konstrukcja tego namiotu jest jest typowa(pałąkowa)czy ściany boczne zaokrąglają się bliżej szczytu lub są zupełnie proste. ;:333 ;:333
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

U mnie na 330m2 mieści się 950 sztuk pomidorów. Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

Ludwik - WOW, to fotka z tego roku? Masz ogrzewanie w tym tunelu i włączasz je na noc?
Bo chciałem w tym tygodniu pod folię wysadzić, rozsada już się tego domaga, na przymrozki jestem gotowy. Pytanie jak się ma wysadzenie pod folię przy stosunkowo niskiej temperaturze gleby? Czy może takie wczesne wysadzanie ma sens ale tylko wtedy, kiedy mamy stałe ogrzewanie...?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

W ziemi nocą temperatura spada mi do 15 oC, a to dlatego, że rury grzejne leżą na ziemi, potem jest to wadą, bo pomidory zaczynają rosnąć wegetatywnie i powinienem je podnieść. A tak już wygląda wcześniej posadzona folia. Obrazek Obrazek
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

legina pisze:zielonaplaneta przy pokazanym przez Ciebie schemacie i w tym namiocie sadząc pojedynczo bez problemu miałbym 36 szt.pomidorków.Jeszcze jedno jakie masz nachylenie ścian bocznych w swoim namiocie?
Do wysokości 175cm mam pionowe ściany.

Może tak?

Obrazek
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

Kiedyś tez miałem taki układ w tunelu, ale u mnie to był chyba najgorszy z możliwych, teraz mam tylko cztery rzędy i dwie ścieżki, a nasadzenia 2w1. i to jest optymalne rozwiązanie w moim przypadku, szerokość 3.3m
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

To rozwiązanie nie jest najlepsze.Ja również mam cztery rzędy i 1 ścieżkę idącą środkiem namiotu.
zielonaplaneta zastosowałbym Twój pierwszy szkic,dając w rzędach środkowych po 9 szt.w bocznych ewentualnie po 8 lub też p 9. ;:333 ;:333
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

legina dziękuję bardzo za odpowiedź :) Niestety nie wiem na jakiej wysokości ściany zaczynają się zaokrąglać, ale raczej nisko. Tunel wciąż stoi zapakowany w kartonie, u nas wciąż dobrze wieje, pomimo, że orkan niby się skończył.
Folia jest takiego kształtu, ma 2m wysokości:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/8 ... L1500_.jpg
Przewiew powinien w niej być dobry, będzie ustawiona wejściem do wiatru, a u nas wieje głównie ciągle z tej samej strony. Ewentualnie mąż dorobi mi z tyłu duże okienko. Będę też stosować opryski z HT i mleka.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

U mnie w tunelu 3x8 będzie w tym oku 54 pomidory + 8 papryk (ścieżka i po 2 rządki po bokach).
W zeszłym roku miałam po 3 rządki po bokach ścieżki i samą ścieżkę dość wąską, w efekcie było coś koło 90 krzaków. Miały za ciasno, a ścieżką od sierpnia ciężko było chodzić.
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

U siebie mieszczę pięć rzędów na szerokości 3m. Środkowa ścieżka jest nieco przesunięta względem środka dlatego po jednej stronie jest trzy rzędy a po drugiej dwa. Pola na których jest po sześc sztuk w odstępie 50x50cm są przedzielone krawężnikiem po którym zapewniam sobie dostęp do każdego krzaczka. Odstęp między polami to 60cm.
Krawężniki po których się chodzi to świetna sprawa, bo jak zauważyłem pod płytą krawężnika ziemia jest wilgotniejsza i pomidory zapuściły tam korzenie, no a przede wszystkim ziemia się nie ugniata.
Obrazek
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.2

Post »

legina pisze:To rozwiązanie nie jest najlepsze.Ja również mam cztery rzędy i 1 ścieżkę idącą środkiem namiotu.
zielonaplaneta zastosowałbym Twój pierwszy szkic,dając w rzędach środkowych po 9 szt.w bocznych ewentualnie po 8 lub też p 9. ;:333 ;:333
Ok. a jak bym wysadził 2na1 to ilość krzaków się nie zmienia,jest około 34-36 szt i dalej lece na 4 rzędy tylko sadze dwa krzaki koło siebie i prowadzę na jeden pęd?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”