Jakie macie tunele foliowe i co w nich uprawiacie?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie macie tunele foliowe i co w nich uprawiacie?

Post »

Witam.
Muszę zbudować nowy tunel, ponieważ ten stary okazał się zbyt wąski na taką ilość sadzonek, jaką mam. Stary był o wymiarach 2,9/6m, a nowy będzie 3,5/6m. Może pochwalicie się swoimi tunelami - mam na myśli zdjęcia z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mogą to być zdjęcia z ubiegłych sezonów. Przy okazji wszyscy podejrzymy jak inni forumowicze sadzą pomidory, na ile rzędów itp. Myślę, że nie tylko ja chętnie zobaczę jak wyglądają tunele innych :D Mile widziane opisy wymiarów tuneli, liczba sztuk sadzonek, odstępy między sadzonkami itp.
Pozdrawiam Ela. :wit
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Na zachętę zamieszczam jedyne, jakie znalazłam zdjęcia dawnej folii mojego taty, robione 11 lat temu. Jak widać namiot niewielki, sklecony trochę byle jak i widoczna zaraza na liściach na 1 zdjęciu, ale pomidorów mieliśmy sporo ( nie wiem co to za odmiana-może ktoś wie, były niewielkie, sporo sztuk w gronie i bardzo słodkie). Na 2 zdjęciu:ja (stoję z tyłu) z moją kuzynką nocą, o świeczkach zrywamy paprykę i pomidory :D

Zamieszczajcie zdjęcia swoich namiotów i piszcie o swoich pomidorach, paprykach, ogórkach: jakie odmiany sadzicie, jak gęsto itp ;:173

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Elu,dużo na Twój temat jest w dziale http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=5
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Dzięki chętnie poczytam bo w tym gąszczu tematów niełatwo coś znaleźć, a i wyszukiwarka nie zawsze wyszuka, tylko zdjęcia w tematach sprzed kilku lat są często nieaktualne. Wstawiajcie nowe zdjęcia, pokażcie swoje tunele. Ja pokażę swój, jak tylko go zbuduję :heja
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Będę budowała tunel o stelażu drewnianym-dzięki :wink:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Obrazek Obrazek
Zbudowane z prętów żeberkowanych,wymiary 4 x 11. Płachta folii 12 x 8m,dlatego takie wymiary
tuneli.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Pierwszego z prawej już nie ma,pofrunął, tylko konstrukcja została.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

He he, miałem wczoraj to samo. Pierwszy raz miałem tunel foliowy i ostatni. Lepiej dać pare zł więcej i mieć solidną szklarnię, nawet używaną.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Mój tunel wreszcie gotowy i obsadzony. Wymiar 6/4m. Boki obłożone dodatkowo folią bąblową i podwójny sufit, aby zatrzymać jak najwięcej ciepła. Koszt materiałów na budowę tunelu łącznie z folią bąblową to ok 1000 zł. Nocami dogrzewam termowentylatorem i np. wczoraj przy temp sięgającej blisko 0 stopni w moim namiocie było 10 stopni. Rozsada bardzo długo musiała czekać i dusić się w doniczkach, co wpłynęło na ich kondycję i wygląd, ale już są w ziemi i teraz już będzie tylko lepiej. Posadziłam metodą forumowicz 2w1, ale z jednej strony wyszły mi 3 rzędy, za to odstęp pomiędzy rzędami jest nieco większy, bo ma 65 cm. Pomidory będą prowadzone po sznurkach, ale gdyby były między nimi paliki, to odstępy wypadają co 60cm. Ten trzeci rząd czyli 1 po lewej miał być przeznaczony na paprykę, ale zostało mi dość dużo rozsady, w tym niska odmiana bardzo wczesna Sub arctic planty, więc do połowy ten rząd jest obsadzony właśnie pojedynczymi sadzonkami Sub arctic, a dalej już podwójnie reszta wysokich. Nie wiem jak dotrę do pomidorów po lewej, jak to wszystko się rozrośnie, ale tym będę martwiła się później. Została spora ścieżka, więc chociaż przejście będzie swobodniejsze. Po prawej stronie są pomidory czerwone i żółte, a po lewej dwa rzędy czarnych i granatowych, dodatkowy rząd to pomidorki czerwone.
[/URL] Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b897dadd4beccc15.html]Obrazek


A w takim namiociku przechowuję pozostałą rozsadę.
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d3a9f35e7c8d2f45.html]Obrazek[/URL

Z ciepła korzysta chętnie mój kot.[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c8e75d3fa93d061d.html]Obrazek
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Piękny foliak ;:63 ;:63 ;:63 ;:63
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

I farelka widzę jest :wink: ;:333
Pozdrawiam
Dariusz
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Farelka obowiązkowo! :D Dużo daje takie podniesienie temperatury o parę stopni w nocy, pomidorki sadziłam praktycznie bez kwiatków ( tylko u trzech krzaczków były wykształcone grona kwiatowe), a teraz po 5 dniach pączki mają prawie wszystkie. :heja

A może ktoś jeszcze pochwali się swoim namiotem z każdej strony i metodami uprawy? Łatwiej będzie wysunąć najlepsze wnioski ;:215
Bardzo się to przyda szczególnie tym, którzy chcą wybudować tunel i nie wiedzą jaki będzie najlepszy i ile roślin się w nim zmieści?
Kiedy ja szukałam zdjęć tunelu, spędziłam wiele godzin na szukaniu ich w internecie i przeczesałam dosłownie całe forum.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie macie tunele foliowe?

Post »

Piękne dzieło .Życzę obfitych i smacznych plonów ;:3 . Ja też szukałam niedawno pomysłu na uszczelnienie dachu na trochę już sfatygowanej ,ośmioletniej szklarni.Nie znalazłam porady w internecie ,na forum bez odzewu .Więc zastosowałam moje życiowe motto - ''Jak się intensywnie myśli to się coś wymyśli '' ;:108 .W efekcie wpadłam na pomysł i cały dach pokryłam dodatkowo ,Folią paroprzepuszczalną ,przezroczystą ,zbrojoną .Jestem bardzo zadowolona ,polecam .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”