Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Zgadzam się Kolegą, ale czy Kolega pisząc "ciasnych doniczek" nie miał przypadkiem na myśli doniczek niskich? (sagowce potrzebują wysokich). Cycasy mają długie, masywne korzenie przypominające nieco marchewkę :) Na południu dość często rosną na stanowiskach suchych, bardzo ciepłych i nasłonecznionych. Tak wielki korzeń jest w stanie wyszukać wodę bardzo głęboko, dzięki czemu mogą wiele miesięcy obyć się bez wody opadowej i podlewania powierzchni. W doniczce niestety chcąc nie chcąc trzeba podlewać znacznie częściej niż to jest wskazane dla zachowania dobrego zdrowia tych roślin. Najbezpieczniej podlewać te rośliny sporadycznie i raczej nie powierzchniowo ale na podstawkę. Stanowisko jak najbardziej słoneczne tak jak już opisano.
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Oczywiście miałem na myśli ciasną wysoką doniczkę. Choć wiele osób błędnie sadzi też Sagowce w standardowe niskie doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mirabe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2015, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Witajcie!
Jestem nowa w temacie sagowców.
Jakieś 2 miesące temu kupiłam w biedronce sagowca. Ostatnio zauważyłam, że kolor igiełek jakby pojasniał, a niektóre całkiem pożółkły. Kwiat stoi od strony północnej na komodzie dość blisko okna. Zastanawiałam się jaka moze być przyczyna obecnego stanu.
W pokoju zazwyczaj było chłodno i często otwierałam okno z powodu kudłatej psinki która męczy się przy ogrzewaniu i zamkniętym oknie. Wyczytałam, że sagowiec woli temperatury koło 20 stopni a niestety temperatura się znacznie wahała.
Kolejna sprawa, doniczka w któej rósł była dość mała w sensie krótka i wąska, miałam kłopoty z podlewaniem gdyż odległość między "bulwą" a doniczką stanowiło jakieś 1,5 cm. Starałam się go nie przelewac, podlewałam gdy ziemia była sucha.
Wyczytałam, że powodem może być za mała doniczka. Przesadziłam go dziś do większej donicy, przy użyciu specjalnej ziemi do palm itpi zastanawiam się co dalej? Czy donica nie jest tym razem za duża? W dolnej częsci starej doniczki było duzo korzeni pozwijanych tak,że praktycznie wypełniały całą doniczkę.

Obrazek Obrazek

http://imageshack.com/a/img912/9785/9XId1B.jpg
http://imageshack.com/a/img910/5778/nUoGed.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Dobrze, że go przesadziłaś. Czy przesadziłaś do wysokiej doniczki (palmówki), czy niskiej? W każdym razie Sagowce lubią obszerne doniczki, poza tym nie lubią zbyt częstego przesadzania, więc w tej powinno mu być ok. Żółknięcie liści może być spowodowane, albo staniem w przeciągu i narażenie na bezpośrednie działanie chłodnego powietrza. Albo Twój Cykas będzie wypuszczał za jakiś czas nowe liście. Stare wtedy z reguły żółkną. Napisz jeszcze, jak często go podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mirabe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2015, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Tak jak pisałam, ciężko było go podlewać ze względu na wielkość doniczki i układ ziemi. Korzenie wystawiły dołem więc zaczęłam podlewać go w podstawkę. Doniczka jest po prostu duża. Po przesadzeniu podlalam go tylko lekko.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Ja swojego sagowca podlewam raz na tydzień, półtora nie za dużą ilością wody. Musisz obserwować go przez jakiś czas i staraj się mu zagwarantować stałą temperaturę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Kupowanie dość dużych roślin z marketu ma kilka zalet i wad. Wśród zalet jest oczywiście to iż otrzymujemy od razu bardzo dużą roślinę. Do głównych wad należy to, że często takie rośliny miesiącami stoją w nieodpowiednich warunkach, albo jak np w przypadku sagowców mają bardzo mocno zredukowany system korzeniowy. Dodajmy że jest to korzeń palowy z dużą ilością odrostów. Trzeba taki korzeń przeciąć by zmieścił się w doniczce. Jest on mocno uwodniony i często takie przecięcie oznacza odsuniętą w czasie śmierć rośliny. Sagowce są wykopywane na plantacjach, obcina się im korzenie główne i boczne, pakuje do kontenerów i wysyła do kraju przeznaczenia. Część roślin umiera po drodze, a część u klientów. Dlatego jako rozwiązanie alternatywne można zaopatrzyć się w niezbyt dużą sadzonkę która naturalnie rozwinie się w docelowym miejscu. Są takie rośliny o kilku liściach dostępne w necie, wysyłkowo. Uprawiane od początku w doniczkach, a uzyskane z nasion będą się dobrze adaptować do nowego miejsca. Widziałem w różnych sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Mirabe, pogoda jest coraz lepsza i może Twojemu sagowcowi uda się przeżyć najgorsze, ale z mojego doświadczenia wynika, że takie wybiedzone, pędzone na plantacjach rośliny z marketu (o poobcinanych korzeniach) nie przeżywają więcej niż 1-2 sezonów. Taki sagowiec potrafi mieć rozetę korzeni w promieniu 1-2 m, a w doniczce jak sama piszesz jest kilka cm.

Nie warto podlewać "lekko". Albo podlewasz albo nie. Lekko - czyli cały czas ma mokro, ale nie powinien, bo to nie jest roślina bagienna. Wierzch ziemi ma dobrze wyschnąć zanim będzie można znowu podlać.
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
Mirabe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2015, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

Mój "egzemplarz" nie jest taki wielki (tak myślę), ma około 40cm razem z bulwą a korzeni w donicy miał dużo, były pozwijane i w sumie ziemi było już tam niewiele. Liście od tego czasu raczej nie zżółkły, sagowiec wygląda jak wyglądał. Może mi się wydaje, ale środek bulwy chyba troszkę wyżej wystaje. Jestem dobrej myśli.
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sagowiec(cycas) -spostrzeżenia,uwagi,zalecenia

Post »

A mój stoi na parapecie, ma 2 nowe listki,co sądzicie? Dać może nawozu? Jak go kupiłam igły były bliżej siebie, może brak nawozu? Jak będzie ciepło dam go na balkon.

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
kudlaty76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 maja 2015, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Mirabe, prawdopodobnie Twojej roślince nie odpowiada miejsce w którym aktualnie stoi. Stąd żółknięcie liści. Sagowce są światłolubne. Mam dwa i oba, od maja do października, stoją na zewnątrz, na południowym tarasie. Stoją w pełnym, bezpośrednim słońcu, od rana praktycznie do późnego popołudnia. I jakoś dają rade: co roku puszczają około 8 nowych liści :-) Taki sposób uprawy skopiowałem z Hiszpanii. Tam w przydomowych ogrodach, czy też parkach, sagowce rosną właśnie w pełnym słońcu. A hiszpańskie słońce jest raczej bardziej ostre niż nasze. Tak więc nasze letnie słońce na pewno sagowcom nie zaszkodzi. Spróbuj zapewnić Twojej roślince więcej bezpośredniego słońca. Powodzenia :-)
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Tylko pamiętaj, że roślina musi się przyzwyczaić do słońca, więc przez ok tydzień musisz powoli dawkować coraz więcej "słońca".
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

A u mnie liście musiałem powycinać, bo nie wyglądały ładnie i dziś zauważyłem, że z boku na kłodzinie idą 2 odrosty. ;:138

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Też mam takie odrosty , co to?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”