Pomidory w donicach cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Wrzucenie na raz nawozu (nawet naturalnego) do donicy jest złym pomysłem, na ten temat napisano już wiele, ale generalnie chodzi o stężenie nawozu. Jeżeli utrzymujemy stałą wilgotność wszystko jest ok., ale wystarczy przesuszenie podłoża i niebezpiecznie wzrasta stężenie nawozu, im mniejsza donica tym te wahania są bardziej odczuwalne. Dlatego w donicach najbezpieczniejsza jest fertygacja nawozem o znanym składzie. Przy pewnym doświadczeniu znajomości potrzeb pomidorów i w rozpoznawaniu niedoborów można pokusić się o coś pośredniego tzn. podlewać różnymi gnojówkami, tak aby pomidory dostawały to, co na danym etapie rozwoju jest im niezbędne i w razie czego uzupełniać braki np. nawożąc dolistnie.
Dorota
emilijaie
200p
200p
Posty: 241
Od: 18 lut 2014, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

No tak, powiem szczerze czym więcej wiem to wiem mniej ;:14 Sama już nie wiem co mam robić. Jedni chwalą inni nie. I bądź tu mądry jak własnego doświadczenia brak.

edit
No i sprawa sama się wyjaśniła w tesco akurat nie mieli granulatu więc nie ma, kupować nie będę, problem sam się rozwiązał :D
Pozdrawiam
Emilia

Ogród warzywny na balkonie
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

No skoro występuje ryzyko przesolenia podłoża, poprzez nieumiejętne użycie go w uprawie doniczkowej, to po co w ogóle się nad tym zastanawiasz. :) Sama piszesz, że jesteś początkująca, to po co sobie na głowę wrzucać kolejne kombinacje. :wink:
emilijaie
200p
200p
Posty: 241
Od: 18 lut 2014, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Bo człowiek chce jak najlepiej, właśnie po to zawracam sobie głowę różnymi rzeczami, ale jak już wyżej napisałam nie mieli więc będę tylko nawozić florovitem do pelargoni, koniec "kurzego" tematu :D
Pozdrawiam
Emilia

Ogród warzywny na balkonie
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ja mam takie pytanie.
Wysiałam pomidorka Micro tom i chciałabym je posadzić na miejsce stałe do skrzyni balkonowej wys.ok.14 cm. Moje pytanie czy donica musi być wyższa czy im to starczy? Długa na 100cm i nie wiem ile ich tam włożyć,by zbyt ciasno nie miały.
Proszę podpowiedzcie coś :wink:
Dodam jeszcze,że ktoś tu na form pisał,że tym pomidorkom w zupełności wystarczy donica 2,5l.
Może ktoś ma doświadczenie w uprawie tego pomidora i podzieli się spostrzeżeniami ?
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Jeśli to prawda, że 2,5 litra to do takiej skrzynki to 7szt.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Mam Perlę Małopolski i Nr 20 (nie wiem co oznacza). Które dać do pojemnika 30 l. Drugie pójdzie do 10 l. ubiegłym roku miałam koralik w 5l dwa razy dziennie w upaly podlewałam.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

podjadek pisze:Jeśli to prawda, że 2,5 litra to do takiej skrzynki to 7szt.
Turtle napisał tu klik,że 2,5l donica starczy :wink:
Dzięki za podpowiedź.Jeśli mi wszystkie nasionka wykiełkują to po 6 włożę do skrzyni mam nadzieję,że będzie dobrze.Trochę i tak się martwię :roll:
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

gapapl ja micro tom będę sadziła do podobnej wysokości doniczek z tym, że dł 80cm. Wstępnie planuję rozstaw co 20cm, a więc 4szt. Zawsze mogę przenieść do większych. Nie wiem jakie wymiary mają te pomidorki. Czytałam, że 20cm wys.
W tej chwili krzaczki wyglądają przecudnie, ale zwróć uwagę, że przy 6 cm wysokości mają 14 cm szerokości.I będą jeszcze rosły... ;:224
Obrazek

Do pełnego obrazu dodam jeszcze, że z doniczki gł 8cm wychodzą korzonki :wit
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Piękne już Twoje pomidorki :wink:
W takim razie wsadzę po 5 :) oby te skrzynki nie były za niskie....
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

emalia112 pisze:Mam Perlę Małopolski i Nr 20 (nie wiem co oznacza). Które dać do pojemnika 30 l. Drugie pójdzie do 10 l. ubiegłym roku miałam koralik w 5l dwa razy dziennie w upaly podlewałam.
Miałam Perłe Małopolski w zeszłym roku w 5l z fertygacją, prowadzona na dwa pędy i 7 gron .Doskonale sobie radziła. W czasie upałów podlewałam 2 razy dziennie. Niestety nie podeszła mi smakowo, ale wyglądała jak z katalogu. Zawiązała wszystkie grona.

Gapapl, dla Mikro Toma 2,5l ziemii to za dużo . Ten pomidorek ma maxymalnie 10 cm -15 cm wysokości. Dla Micro Toma to szklanka ziemii wystarczy.
Aga
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Ta Twoja skrzynka balkonowa ma 14 cm głębokości, a szerokości?
Jeżeli też 14 cm to przy długości 100cm to masz pojemność ? 19 litrów, przy założeniu tych 2,5 litra na krzak wychodzi 7.
Jednak trzeba uwzględnić rozłożystość krzaków tak jak pisze glohal na pewno nie zaszkodzi jak będzie ich mniej, a wręcz przeciwnie :) .
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomidory w donicach cz.2

Post »

Aguś,a miałaś Micro toma?
W necie to mało o tym pomidorku.
Jeśli kupię taką donicę o dł.100 cm. to mam w planach posadzić 6 sadzonek.Wydaje mi się,że 20 cm. odstępu to za dużo.W następnym roku będę już mądrzejsza o tegoroczne doświadczenia :wink:
podjadek głównie chodziło mi o wysokość donicy.Pomidory mają dość spory system korzeniowy a z Micro tom pierwszy raz mam do czynienia przez to się przez moment zastanawiałam czy zbyt nisko nie będzie.No,ale jeśli można w szklane.... :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”