Czas wybudzania kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Mamilarie wolą więcej ciepła. Lepiej będą czuły się w ciepłej szklarni. Po wystawieniu roślin na pełne słonko należy je do światła stopniowo przyzwyczajać przez ich cieniowanie. Spryskiwanie można zacząć zaraz po wystawieniu roślin na zewnątrz równolegle z ich cieniowaniem. Ważna jest tutaj temperatura.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

jandom1 pisze:Czyli np. jakiś duży blat na nogach, na to stelarz, przykryć folią i byłoby ok? Górali u mnie jak na lekarstwo, tylko pojedyncze sztuki. Nie jestem nastawiony na jakiś jeden gatunek, być może póki co :) Przeważają Mammillarie, Astrophytum i Gymnocalycium, czyli Meksyk i Argentyna , poza tymi gatunkami to można powiedzieć że co mi się spodoba i wydaje ciekawe :)
Ja swoje wszystkie trzymam w inspekcie, a przez połowę sezonu w ogóle nie są zakrywane. Jeżeli chodzi o gymno to mają znacznie ładniejszy wygląd i uciernienie, rosną jednak wtedy znacznie wolniej ( chyba że ktoś lubi napompowane i zieloniutkie to wtedy musowo szklarnia, sekcjia terminalia woli troszkę bardziej cieniste miejsce). Astraki też łądnie rosną i kwitną w inspekcie, praktycznie cały sezon( jednak te wolą mniej deszczu niż gymno szczególnie te mocniej oflokowane). na pewno słabiej rosną feraki. Jest plus w postaci braku robali, odkąd trzymam w inspekcie i często są odkryte to nie pojawia się wełnowiec, jednak trzymanie bez osłon wymaga troszkę wyczucia i obserwacji pogody szczególnie kiedy nie ma kogoś przez tydzień lub dwa w domu. Natomiast w szklarni czy foliaku łatwo jest podpędzić rośliny i w porównaniu do tych trzymanych w mniej wilgotnym klimacie znacznie szybciej rosną.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Też trzymam w inspekcie gymlaki , astraki i mammillarie,okrywam ich przed deszczami,ba mam inspekt pod ręką,
ale na kwitnięcie nie narzekam,kwitną cały rok,no morze mammillarki trochę słabiej,ale kwitną ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

blabla pisze:Mamilarie wolą więcej ciepła. Lepiej będą czuły się w ciepłej szklarni. Po wystawieniu roślin na pełne słonko należy je do światła stopniowo przyzwyczajać przez ich cieniowanie. Spryskiwanie można zacząć zaraz po wystawieniu roślin na zewnątrz równolegle z ich cieniowaniem. Ważna jest tutaj temperatura.
Jakie temperatury masz na myśli? Czy nocą mogą jeszcze spadać do kilku stopni, czy to nie jest dobre dla pąków i później kwiatów?
banditoo pisze:
Ja swoje wszystkie trzymam w inspekcie, a przez połowę sezonu w ogóle nie są zakrywane. Jeżeli chodzi o gymno to mają znacznie ładniejszy wygląd i uciernienie, rosną jednak wtedy znacznie wolniej ( chyba że ktoś lubi napompowane i zieloniutkie to wtedy musowo szklarnia, sekcjia terminalia woli troszkę bardziej cieniste miejsce). Astraki też łądnie rosną i kwitną w inspekcie, praktycznie cały sezon( jednak te wolą mniej deszczu niż gymno szczególnie te mocniej oflokowane). na pewno słabiej rosną feraki. Jest plus w postaci braku robali, odkąd trzymam w inspekcie i często są odkryte to nie pojawia się wełnowiec, jednak trzymanie bez osłon wymaga troszkę wyczucia i obserwacji pogody szczególnie kiedy nie ma kogoś przez tydzień lub dwa w domu. Natomiast w szklarni czy foliaku łatwo jest podpędzić rośliny i w porównaniu do tych trzymanych w mniej wilgotnym klimacie znacznie szybciej rosną.
leszek2 pisze:Też trzymam w inspekcie gymlaki , astraki i mammillarie,okrywam ich przed deszczami,ba mam inspekt pod ręką,
ale na kwitnięcie nie narzekam,kwitną cały rok,no morze mammillarki trochę słabiej,ale kwitną ;:108
Jeśli chodzi o szklarnię lub foliak to na pewno nie mam na to szans. A czy trzymając kaktusy po prostu na bruku przed domem, bez inspektu i zakrywając je baldachimem przed deszczem osiągnę zdrowy, ładny wygląd a także kwitnienie? Czy dla tych gatunków inspekt jest ''musem'' ?
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

możesz na bruku trzymać, trzeba tylkko spełnić parę warunków. Po pierwsze przepuszczalne podłoże, po drugie trzeba miec wyczucie kiedy zakryć, nie ma co szaleć jak jest ciepło i pada deszcz przez pół dnia, ważne żeby zakrywać kiedy jest dłuższy opad i kiedy jest chłodziej. Trudno tak dokładnie opisać to się po prostu czuje to jak z podlewaniem. Bardzo ważne żeby cieniować na wiosne bo na pełnym słońcu przypalą się odrazu. Ja część swoich mam na balkonie czyli od góry jest sufit a od przodu nie są niczym osłonięte więc na część zacina deszcz ale niezbyt dużo, natomiast jest to 8 pietro wiec troszkę wieje i ziemia tam wysycha bardzo szybko
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Przepuszczalne podłoże oczywiście zapewnione :) nie wiem tylko czy mój sposób pomoże na chłód, gdyż chcę to zakrywać tylko konstrukcją zbitą z desek i od góry przykrytą folią, więc po bokach i tak będzie przestrzeń . Półdniowy opad byłby dobry na podlanie, ale zbyt często też chyba nie może to mieć miejsca :) Czyli Gymnocalycium, Mammillarii czy Astrophytum nie będzie źle w takich warunkach? :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

To zależy od konkretnych gatunków. Jest sporo mamilarii i gymnaków rosnących w klimatach tropikalnych i one za dobrze na świeżym powietrzu czuć się nie będą.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

ja też mam tylko od góry folie, na pewno nie padną, przynajmniej u mnie nie padają, niektóre tylko wolą mniej słonka. Są osoby które trzymają gymno na dworze pod chmurką bez osłon i są zadowolone (np. we Wrocławiu gość trzyma rośliny w pracy na hali i codziennie rano wywozi je na wózkach na zewnątrz a potem o 17 wwozi je z powrotem żeby mu nie buchli ) , znacznie ładniejszy pokrój, ładnie wybarwione, ładniejsze uciernienie, tylko wzrost jest znacznie wolniejszy (mam rośliny od gościa który trzyma na zewnątrz i rośliny 10 letnie wyglądają jak 5 letnie kupione u czechów ale pokrój, kolor i uciernienie są pierwsza klasa) , takie bardziej naturalne są. Dwie te same rośliny mogą wyglądać zupełnie inaczej. Sam jak robiłęm kostrukcję to tak aby dach był szybko demontowalny. Tak więc jak zrobisz zadaszenie to rośliny mogą stać i nie padną niektóre mogą słabiej kwitnąć albo wolniej rosnąć ale to już trzeba obserwować. Natomiast mamillarie ci nie powiem bo mam ich niewiele , te co mam to bez problemu. U astro chyba najmniej wilgoć lubi capricorne szczególnie siewki, natomias myriostigma nudum pompuje się pięknie
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Czyli z tego co Tomek pisze może być bardzo ciężko zapewnić idealne warunki dla wszystkich moich roślinek na raz :( A jak to jest u was jeśli chodzi o tą folię na górze ? Czy ona jest odsłonięta czy raczej cały czas roślinki są zakryte ? Chyba pomyślę nad zbudowaniem chociaż jakiegoś małego inspektu , z folią tylko na górze, tak chyba byłoby najwłaściwiej? Czy poradzilibyście mi coś innego? Oddaję się w wasze bardziej doświadczone ręce :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Podłącze się pod temat, ja swoje kaktusy trzymam wiosna - późna jesień (w zeszłym roku aż do listopada) na zewnątrz. Dokładnie na balkonie typu loggia, czyli z trzech stron (boki + góra) jest zasłonięte. Większość kaktusów stoi za barierką na podeście. Jak wieje wiatr, deszcz zacina na nie, ale niczym nigdy nie osłaniałem, żadną folią, ani niczym innym. A mam różne gatunki, chilijczyki, ferokaktusy, mammilarie, astrofyta, echinopsisy, lobivie,... Wszystkie od wielu lat traktuje podobnie. Tak samo je zimuje - wszystkie w tej samej temperaturze (+5 - +10 stopni). Mammilarie, te które mam bardzo dobrze radzą w takich warunkach. Wydaje mi się, że za dużo chuchania na nie, nie ma sensu, ale oczywiście zdanie to opieram na wyłącznie swoim doświadczeniu. U kogoś innego mogą rosnąć inaczej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Ja na balkonie też nie zasłaniam niczym ale tam jak pada to mało co zacina, natomiast jak mam w inspekcie to mam zakrycie od góry. Jak jest wmiarę ładna pogoda to są odsłonięte cały czas, ale to różnie. Czasami mam zasłonięte i zdejmuje przykrycie jak pada żeby je podlało bo mi sie niechce latać z konewką. W tamtym roku miałem na wiosnę przykryte tylko fizeliną jak przyszła ulewa to przez pół dnia pływały w wodzie, łącznie z ariakami i nic im nie było. Tak wiec najlepiej jakiś inspekcik dla świętego spokoju
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Norbert podoba mi się Twoje podejście, że nie ma co na nie zbytnio chuchać :) faktycznie często bywa tak ze im mniej się przejmujemy tym jest lepiej . Banditoo czyli jeśli jest ładna pogoda to od góry Twoje kaktusy nie mają żadnego przykrycia, czyli tak na prawdę to jakby stały pod gołym niebem . Czy jedynym sensem inspektu jest w takim razie ochrona przed deszczem? Bo skoro przy ładnej pogodzie góra odsłonięta to nie ma różnicy czy stałyby np na ziemi ? :)
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Nie ma różnicy
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”