Cięcie,formowanie iglaków

Drzewa ozdobne
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Proszę o radę - jak przyciąć tuje

Post »

Na jednej stronie ogrodzenia mam żywopłot ze Szmaragdów, pozwolilam im rosnąć swobodnie i mają ok. 5 m. W stosunku do innych roslin i pozostałej części ogrodzenia są już za duże. Jak radzicie przyciąć je równo, czy może w coś" delikatnego" ,a jednak ciekawszego niż pod sznurek?Może jakieś zdjęcia?
Z góry dziękuję . :wit
Marta
aga_gag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lip 2014, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie iglaków

Post »

Witam, mam pytanie, czy z tego iglaczka mogę uformować kulę w górnej części, a czy w dolnej części mogę pościnać gałęzie zupełnie? To młode drzewko, kupione z pół roku temu. Pozdrawiam.


https://imageshack.com/i/ip0aivXPj
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Cięcie iglaków

Post »

A nie jest za małe . To cyprysik co nie zimuje na zewnątrz.
Beata :wit
aga_gag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lip 2014, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie iglaków

Post »

Witaj Beato :) dzięki za odpowiedź. Powiem Ci, że przezimował cyprysik :) ale tylko pewnie dlatego, że mieszkam w UK a tutaj zimy są bez przymrozków właściwie, a jeśli już to chyba tylko przy gruncie. Czyli sugerujesz, że powinnam poczekać aż podrośnie? Może na następny rok w takim razie mogłabym go poddać "zabiegom fryzjerskim"? :) tylko, nie wiem, czy mogę zrobić to co zamierzam, czyli kulę u góry a dołem wycinka... :) pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Cięcie iglaków

Post »

Cyprysiki można ciąć ,miałam takiego , ale w święta postanowiłam zrobić z niego małą choineczkę , a jeszcze stał przy nieczynnym kominku ale z kratki szło ciepłe powietrze i zrobiło w nim dziurę .Zawsze jak go zobaczę w sklepie to mam na niego ochotę bo podoba mi się ta jego zieleń , ale nie mam siły targać go jak będzie większy z ciężką doniczką

Beata :wit
aga_gag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lip 2014, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie iglaków

Post »

Dzięki, więc będę ciąć na wiosnę :) nawet nie wiedziałam, że ma cytrynowy zapach i że odstrasza komary. Dobrze go mieć w ogrodzie w takim razie :) Pozdrawiam i życzę miłego tygodnia!!
s
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 sie 2008, o 01:50
Lokalizacja: małopolska

Re: Cięcie iglaków

Post »

Mam pytanie dotyczące AKTUALNEJ sytuacji pogodowej połączonej z cieciem iglaków, konkretnie chodzi o kilka świerków tworzących żywopłot. Świerki mają kilka latek i co roku cięte były z różnych kierunków, ale w tym roku muszę zająć się siatką przy której rosną i w związku z tym dalej niż zwykle musi sięgnąć sekator - i tu problem się zaczyna bowiem obawiam się widoku suchego środka żywopłotu. Zwykle obcinane były zielone gałązki wystające poza siatkę a teraz znikną i te przed siatką a nie są one zbyt ładne, po prostu w środku jest sucho i nieciekawie i stąd moje pytanie czy jest szansa że zazieleni się na wiosnę.Druga sprawa to taka czy moge ciąć TERAZ świerki bo jest ciepło i mam czas, nie wiadomo co dalej będzie z zimą czy ściśnie mróz a jeśli ściśnie czy nie zaszkodzi ciętym drzewkom.
Pozdrawiam S
mam czas to zaczynam dłubać w ziemi :)
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Problem z iglakiem na małej działce

Post »

Może ja tu się wcisne... :wink:

Witajcie :wit mam taki problem, że mój świerk był posadzony jak tylko się wprowadziliśmy i nikt wtedy nie myślał o budowaniu jakichkolwiek domków na naszej małej działce. No ale takowy powstał i róg działki był jedynym możliwym misjscem. A świerk siła rzeczy "zyskał" dziwna miejscówkę. Szkoda mi go, ale skoro już tak się stało, to pomyślałam, że przycielabym go w dolnej części tak, aby jego właściwa korona rosła do góry i wybiła się ponad domek, a przy okazji nie będzie sobie wchodzić w paradę z tujami. Chodzi o uzyskanie takiego efektu:

Obrazek

A mój wygląda tak:
Obrazek
Obrazek.

Biedak jest maksymalnie ściśnięty...

Pytanie JAK I KIEDY go w ten sposób przyciac? Nie chce go uszkodzić :roll:

Z góry dziękuję :wit
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Świerk srebrny ( Picea pungens )

Post »

Aniu Twój świerk wygląda mi na tych zdjęciach na jodełkę. Ale to miejsce jest zbyt małe bez względu na to, co to jest. Podjęłabym próbę przesadzenia drzewka po uprzednim przygotowaniu, tzn. przycięciu szpadlem korzeni dookoła drzewka, w promieniu ok. 50 cm i powiedzmy po pół roku spróbowałabym przesadzić (najlepiej jesienią) i pilnowałabym podlewania, jeśli będzie sucho. W obecnym miejscu drzewko nie będzie dobrze wyglądać i nie będzie symetryczne, co u iglastych ma znaczenie.
Bożena
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk srebrny ( Picea pungens )

Post »

Ja nie radzę, jodły tym bardziej takie duże nie lubią przesadzania, tracą na urodzie.Ja bym przeorganizowała przestrzeń wokół, by zrobić więcej miejsca, przycinaniem zepsujesz pokrój.
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Świerk srebrny ( Picea pungens )

Post »

Tyle że ona rośnie praktycznie na ogrodzeniu. Domek można przesunąć (chyba), ale co dalej? Podgolić od dołu do wysokości ogrodzenia też nie można, bo nic nie zostanie.
Bożena
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cięcie,formowanie "choinek".

Post »

Witajcie, dziękuję za odpowiedzi :wit
Jeżeli chodzi o przesadzanie... Nawet nie chodzi o to, że się boję, że się nie uda, ale nie mam gdzie go przenieść :oops: Działka jest mała, musiałabym komuś oddać...
A jeśli chodzi o przesunięcie domku-jest na wbetonowanych kotwach.
Dlatego jedyne, co mogłoby mnie uratować to cięcie, takie jak na tym zdjęciu poglądowym ;:174
colur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2019, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja szmaragd nie rośnie do góry

Post »

Kilka lat temu zrobiłem sadzonki ze szmaragda. Dziś to już pokaźny 2-metrowy żywopłot. Część sadzonek i to tych ważnych bo w miejscach gdzie zależało mi na odgrodzeniu od gapiów rośnie w pokroju kulistym o wysokości ok.60-70 cm i nie ma wyraźnego stożka wzrostu. Nikt ich nigdy nie przycinał, same w ten sposób się uformowały. Czy można w jakiś sposób wpłynąć aby zaczęły rosnąć do góry?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”