Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Obornik

Post »

Witajcie.
Mam pytanie odnośnie zrobienia gnojowicy z suszonego obornika.
Czytałam cały wątek ale jestem blondynką i potrzebuję dokładnej instrukcji obsługi.
Mam obornik suszony kurzy i bydlęcy. Wiem, że należy zalać go wodą a po przefermentowaniu rozcieńczyć.
Pytanie brzmi:
1. Ile obornika a ile wody dać na 10 litrowe wiadro?
2. W jakiej proporcji rozcieńczyć kurzy a w jakiej bydlęcy?

Gnojówka w pierwszej kolejności pójdzie pod stare jabłonie które dawno już nie były niczym nawożone, krzewy- ale dość młode 2-5 lat, ziemia "pobudowlana" czyli wyciągnięta z głębokości min 40cm max 200 cm.
Będę wdzięczna za instruktaż
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obornik

Post »

A nie wygodniej obornik posypać pod drzewka, nieco zmieszać z ziemią i podlewać.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Obornik

Post »

Ludwiku, pewnie i wygodniej ale...
Ziemia gliniasta, mocno zarośnięta trawą i innymi chwastami więc w zasadzie nie ma jak wymieszać z ziemią. Ten obornik jest bardzo "lotny". W zeszłym roku chciałam podsypać azofoską. Kryształki czy też granulki bardzo długo były widoczne na "trawniku" stąd pomysł żeby podlać. Chciałabym drzewom i krzewom dostarczyć składników w odpowiednim momencie, na start.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obornik

Post »

No właśnie, bo myślę że każdy ma taką samą ziemię jak ja, paseczek V klasy. W jednym wiadrze to za dużo nie urobisz, przydałaby jakaś większa beczka, a chwasty i trawę, to trzeba przycinać, bo są konkurencją o pokarm.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Obornik

Post »

Trawę regularnie koszę i z chwastami też powoli kończę walkę. Niestety na większą beczkę nie ma szans, do dyspozycji mam tylko to wiadro.
Jakoś muszę sobie poradzić. Może zaleję pół wiadra obornika wodą do wysokości 2/3, po przefermentowaniu przecedzę, to co gęste rozrzucę pod drzewa a gnojówką podleję krzewy i tą skarpę pobudowlaną? Czy tak mogę zrobić?
Jak rozcieńczyć taką gnojówkę? 1:10?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
virtuss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 paź 2014, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Pytanie: W poprzednim roku zrobiłem gnojówkę (z obornika bydlecego granulowanego). Pozniej dolalem tam odpowiednia ilosc wody i uzywalem do podlewania. Zostalo mi jednak pol beczki...i tak stalo cala zime (na dworze).

I teraz pytanie. Czy to co mi zostala posiada jeszcze wlasciwosci gnojowki ? Czy to juz do niczego sie nie nadaje ?

Dzięki,
Pawel
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Obornik

Post »

Witam
2 lata temu założyłem mały przydomowy sad. Wcześniej kupowałem nawozy sztuczne na jesień i wiosnę. Ale w tym roku nie chcę się bawić już w żadne granulaty. Dogadałem się z sąsiadem który dam mi obornik bydlęcy i postanowiłem tylko nim nawozić mój sad.
Mam kilka pytań czy teraz można takim obornikiem podsypać drzewka (na jesieni podsypywałem wszystko jesiennym nawozem sztucznym)? Czy trzeba uważać na ilość tego obornika aby nie popalić korzeni? Wiem, że robi się też kompost z wody, obornika (mój wuj dodaje jeszcze pokrzywy) i podlewa tym drzewka, czy takim "wywarem" należy podlewać tylko w określonych porach, np. kwitnienia lub zawiązywania się owoców?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik

Post »

Nie kompost a gnojowicę. Dawniej podlewaliśmy z moim ojcem taką rozcieńczoną gnojowicą drzewka w sadku od kwietnia do czerwca , zawsze po deszczu. W sumie to było może tego ze dwa razy w sezonie. Bo i blisko nie było, beczka z gnojowicą na konny wóz i wiooo na pole do sadku!
Pozdrawiam! Gienia.
mrkwit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2016, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Obornik

Post »

osobiście od lat nawożę pola obornikiem owczym, jest dla mnie jednym z lepszych nawozów głównie ze względu na to, że jest w 100% naturalny i nie zakwasza gleby. polecam wszystkim zapoznanie się z ofertą obornika owczego, ja korzystam z firmy OWEK z Chotylubia.. link reklamowy usunąłem. ekopom
Buncol80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 paź 2016, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik

Post »

Margo mam dokładnie ten sam problem co i tym. Mam do nawiezienia na wiosnę kilkadziesiąt drzewek które po sam pień sa porośnięte trawą i chwastami.
Nie ma żadnych możliwości podsypania granulowanego obornika i wymieszania go z gruntem.

Jedynym sposobem jest zrobienie gnojówki i podlanie drzewek.
I tak jak ty przeczytałem całe forum i nigdzie, dosłownie nigdzie nie znalazłem konkretnej informacji
ile granulowanego obornika (bydlęcego, kurzego) wsypać do wiadra aby zrobić odpowiednią zawiesinę.

Wiem że fermentacja powinna trwać ok 2 tygodnie. Wiem ze proporcje zawiesin z wodą do podlewania 1:4 lub 1:10
ale nie wiem ile wsypać granulatu aby przygotować zawiesinę
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Obornik

Post »

Buncol80 Ja zrobiłam "na oko". Beczka do połowy zasypana suszem i dopełniona wodą. Ale takie proporcje są niezbyt dobre, bo obornik znacznie zwiększył objętość i wyszło gęste błoto, trudne do cedzenia. Teraz robię 1/3 suszu i reszta wody. Do podlewania brałam proporcję 1:4 i było ok. To znaczy nie była popalona trawa więc stężenie nie za mocne. Efektów na drzewach owocowych nie zauważyłam, za to trawsko szalało niemiłosiernie ;:306
Niestety nie wiem na ile drzewa były w stanie pociągnąć to, co dostały.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Obornik

Post »

Czytałem na forum tekst na temat wkopanych kilku rur przekroju 100 mm. w obrębie korony i do tej rury wlewamy obornik rozpuszczony w wodzie , dzięki temu trawa nie ma dostępu do składników odżywczych .
Buncol80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 paź 2016, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik

Post »

NOWY 83 pisze:Czytałem na forum tekst na temat wkopanych kilku rur przekroju 100 mm. w obrębie korony i do tej rury wlewamy obornik rozpuszczony w wodzie , dzięki temu trawa nie ma dostępu do składników odżywczych .
To ciekawe co piszesz. Czy możesz coś więcej napisać na ten temat?
Ile rur na drzewko?
Mam ok 30 drzewek więc koszt zakupu kilkudziesięciu rur byłby zbyt duży.

Margo dzięki za info.
Czyli wzorując się na twoich doświadczeniach na 10 litrowe wiaderko powinienem wsypać ok 3 litry suszonego obornika i 7 litrów wody.
Następnie powstałą zawiesinę wymieszać w proporcji 1 litr gnojówki i 3 litry wody.

Na wiosnę spróbuje, tylko aby dało to jakieś efekty :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”