Parapetowa kaktusiarnia DAK

Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Mam do was prośbę o radę.
Na najbliższą sobotę zaplanowałam przesadzanie tych kaktusów, które tego wymagają. W tym m.in. planowałam trochę przemeblowań u Gymnoli w korytkach, bo 2 baldianki wypadły (uschły bidule i jak dotknęłam to truchło bez korzeni zostało mi w ręku), a w innym korytku planowałam przesadzenie rozrośniętych, w tym leanum, a na ich miejsce dosadzenie do G. damsii i michanovichii o podobnych warunkach dłuższego jesiennego kwitnienia jak anisitsii.

I problem pojawił się za sprawą tego G. leanum:
Obrazek

Powinnam się cieszyć z tych 5 kropeczek, ale martwię się, czy przesadzanie w takim stanie nie spowoduje zaburzeń w przygotowaniach do kwitnienia. G. leanum kwitnie wcześnie, ale myślałam, że zdążę przed jego ochotą na rozwój pąków. I teraz nie wiem, co mam z tym fantem zrobić ;:218

Tak teraz wygląda korytko, a G. leanum ma już 8cm średnicy i raczej lepiej byłoby mu w osobnym większym domku. Tym po bokach zresztą też.
Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Przyznam się, że wielokrotnie przesadzałam kaktusy z pąkami i nic się nie działo.
Twoje pąki są małe, właściwie zawiązki, jeszcze daleko im do kwitnienia. Zresztą i tak nie podlewasz, więc kaktusowi raczej jest wszystko jedno, czy będzie tu, czy tam. Ja bym spokojnie przesadziła.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Zgodzę się z Reflezją, posadzone w suchym podłożu nawet nie zauważą przeprowadzki i pąków nie zrzucą.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

;:196 Dziękuję za utwierdzenie mnie w moich planach. Przestaję więc mieć jakiekolwiek wątpliwości. Zajrzałam na zimowisko i coraz więcej daje oznak, że niedługo WIOSNA ;:3 - takie piękne słońce za oknami, że życie wraca nie tylko naszym kaktusom, ale i nam przede wszystkim. :tan
Kamyki wypuszczają swoje nowe pokolenie w środeczkach, mammillarie pokazują zawiązki pąków, niedługo wszystkie zaczną pokazywać, że czas się obudzić.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Przesadzanie rozpoczęte. Na pierwszy rzut poszły kolumnowce i ferak. F glaucescens był przesadzany rok temu, ale po przesadzeniu dał czadu i znów wyrósł z domku:
Obrazek Obrazek

A potem gymnocalycia, w tym G. leanum. Pąki mu rosną i mam nadzieję, że mu będzie po przesadzeniu lepiej a nie gorzej. W trakcie przesadzania wyszło na światło dzienne małe potomstwo.
Oprócz niego do kwadratowych domków poszły te, którym M2 było za ciasne, niestety robotę przerwał brak większej liczby doniczek 10'.
Obrazek Obrazek

Z tęsknoty za kwiatkami przytargałam niedawno dwa marketowce, co kwitły, ale nie wiem jak mają na imię:
Obrazek Obrazek
Jakaś Mammillaria i jakaś Rebucja , tylko licho wie jakie. ;)

Tu zaś widać jak kamyki linieją i pokazują nowe oblicze:
Obrazek

Przesadzanie to nowe doświadczenia, bo dopiero teraz wyraźnie widać jakie maja korzenie - niektóre jak u traw, a niektóre jak pietruszki (tylko bidule pozawijane). Wiec wyższe doniczki bardzo się przydały.

Przesadzania w tym sezonie mam zaplanowane sporo, zużyty piach i żwir, więc i nowe zakupy podłoża, a doniczki już zamówione. I jak widać wszystkie nowe to kwadraciki - wreszcie do tego dojrzałam. :D A pył suchego podłoża mam teraz wszędzie - we włosach, w nozdrzach, ale nic to, byleby tylko cierniakom było lepiej.

Mam wrażenie, że duże Echinopsisy zaczynają się budzić, a Mammillaria spinosissima v. monospina całą zimę trochę kwitła a teraz ma coraz więcej pąków:
Obrazek
Jesienne pąki zachował też Eriocactus warasii, zobaczę, czy je wiosną zrzuci, czy też może da wcześniejsze żniwa.
Awatar użytkownika
mrooofka
1000p
1000p
Posty: 1097
Od: 4 paź 2014, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Co do przytarganej kiwtnącej mammillarii - na temat mojej toczyłam z Markiem dyskusję (poprzez pw) ostatecznie stanęło na Mammillaria aff.backebergiana czyli podobna do backeberiana... zobacz moją

Obrazek
Na moim parapecie CZ I CZ II aktualna
AAA-Astrophytum, Ariocarpus, Aztekium
Pozdrawiam Magda
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Rebutia marsonerii
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Feraczek naprawdę robi wrażenie !
Tylko czekać aż zakwitnie :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

A mnie najbardziej spodobały się gymnokalicja w nowych domkach. Wyglądają doskonale! ;:333
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Widzę,że przesadzanie idzie u Ciebie pełną parą.
Ładnie to teraz wygląda,a Ferocactus prezentuje się okazale.
U mnie również przesadzanie rozpoczęte.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Dziękuję za odwiedziny i za nazwy oczywiście też - zostały w wykazie już ochrzczone ;) dzięki wam.
Mnie Henryku też najbardziej podobają się nowe domki sporej wielkości gymnoli. Mam nadzieję. że w tym sezonie odwdzięczą się kwiatami za te nowe lokale.
Przemeblowania były też w gymnolowych korytkach. W jednym z nich , w którym zwolniło się miejsce po tych większych zgrupowałam te co lubią kwitnąć do późnej jesieni - damsii, mihanovichii i anisitsii. Teraz czekam na dostawę większych doniczek i jeszcze kilka dostanie nowe kwadratowe lokale.
Chyba na ten sezon największe sztuki (powyżej 15 cm średnicy) zostaną na balkonie sąsiadki, wtedy miejsca dla maluchów wystarczy za oknami. A jak duże zechcą kwitnąć, to z pąkami dostaną miejscówkę u mnie za oknem. Tylko moje "pierworodne" duże Echinopsisy dostaną tę miejscówkę za oknami, bo w ich przypadku to na 100% będą cieszyć kwieciem cały sezon.
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

A ja jestem zakochana w Twojej Mammillaria spinosissima v. monospina ;:167 ;:167 ;:167
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Aniu, ona jest jest u mnie od 7 lat, kupiona jako tycieńka kuleczka z białymi igiełkami. Dopiero po 4 latach uraczyła mnie pojedynczym różowym kwiatuszkiem i z każdym rokiem wiąże mnie z nią coraz silniejsza nić.
Jak się odchowa takie od niemowlaka, to ma się do takiego stosunek jak do dziecka, dogląda, cieszy się objawami dojrzałości i cały czas przed oczami ma się te niemowlęce widoki.
Tego samego roku kupiłam swoją Mammillarię gracilis cv 'Arizona Snowcap' i choć nie obdarowała mnie jeszcze kwieciem, to taki sam matczyny stosunek mam do niej.
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”