Grzyby w ogrodzie. Czym zwalczyć?Jaki fungicyd poradzi sobie?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jakie to grzyby? Prośba o identyfikację

Post »

Ten jest ładniejszy i tak nie śmierdzi.Amerykanin ,który przybył do Europy w czasie wojny, wraz z wojskiem ze stanów. ;:306 Obrazek
EwkaKonewka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2015, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grzyby na grządce

Post »

Witam,
Mam problem z grzybami które rozsiały się po całej mojej działce - trawniku oraz warzywniaku - wydaje mi się, że to od drewienek z drzew iglastych które kiedys były rozdrobnione i podrzucone pod niektóre drzewka i obrzeża chodników. Drewienka po kilku latach choćby przez grabienie rozprzestrzeniły się po całej działce a co za tym idzie i grzyby. Jeszcze rok temu było ich niewiele ale teraz jest ich bardzo dużo. Pytanie co robić? jak sie tego pozbyć i czym by nie było to szkodliwe dla uprawianych warzyw? czy może ktoś się orientuje czy w ogóle sama obecność grzybów jest szkodliwa dla spożywanych warzyw/ziół?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.

(Mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale forum, jak nie to przepraszam i prosze i pokierowanie mnie na właściwe tory. :oops: )
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Grzyby na grządce

Post »

Ewo, ale jakie to grzyby? Rozumiem, że niejadalne? :wink:
Masz jakieś zdjecie?
EwkaKonewka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2015, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na grządce

Post »

Szczerze powiem, że nie znam się na grzybach, ale zakładam, że niejadalne. Poniżej zdjęcia, na jednym są jaśniejsze (starsze na drugim ciut ciemniejsze i bardziej zamknięte - te wydaje mi się ,że są młodsze). Obrazek
Obrazek
armada
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 11 maja 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Dynowa
Kontakt:

Re: Grzyby na grządce

Post »

Ja mam podobny problem od czasu gdy wysypywałem chodniki zmielonymi w rozdrabniarce gałęziami drzew liściastych.
Od 2 lat wszędzie rosną mi grzybki niestety podobno nie jadalne.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Grzyby na grządce

Post »

Wszystkie grzyby są jadalne !
Niektóre tylko jeden raz
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Grzyby na grządce

Post »

Dowcipniś z ciebie miki 331 ;:oj
Ja mam ten sam problem...rozdrabniarka do gałęzi owszem sprawdza się w ogrodzie ale jej produkty tylko na kompost!
Pozdrawia cynia
EwkaKonewka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2015, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na grządce

Post »

Oj tak. A macie pomysł co z tym zrobić?

czy na kupnej korze użytej pod krzaczki tez będą się tworzyć takie grzyby?
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na grządce

Post »

Tego typu grzyby to głównie destruenci, co prawda jeśli już miałyby się jakieś pojawiać wolelibyśmy podgrzybki etc., ale te grzyby nie są szkodliwe same w sobie (tzn. nie atakują innych roślin). Po prostu mają korzystne warunki i z nich korzystają (tj. dużo trudniejszej dla bakterii do obrobienia materii organicznej czyt. celulozy z drewna). Opcji jest niewiele, bo bez usunięcia "pożywki" praktycznie nie da się ich wytępić, co najwyżej ograniczyć występowanie owocników (to właśnie wychodzi ponad ziemię). Z drugiej strony może warto zainwestować w szczepionki grzybów jadalnych skoro są warunki do namnażania? Jeśli chodzi o tępienie to chyba najważniejsze będzie ograniczenie wilgotności - tutaj częste wzruszanie gleby i ewentualnie stosowanie preparatów wciągających wilgoć (coś jak te stosowane przeciw mchom na trawniku). Pozwoli to na ograniczenie rozwoju plechy a nawet jej wysuszenie i zamarcie jeśli będą ku temu warunki. Jednak... trzeba pamiętać, że grzybnia wytrzyma gorsze warunki niż niejedna roślina więc jest to coś z czym trzeba się liczyć.
EwkaKonewka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2015, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na grządce

Post »

Promilus, dziękuję bardzo za odpowiedź.
Postaram się usuną zrębki na których powstały grzyby. Planuję też zastosować trochę wapna, myślisz że to dobry pomysł?
Mam nadzieję że te grzyby są nieszkodliwe tzn. nie przekazują swoich toksyn innym roślinom bo jak pisałam najwięcej ich na warzywnej grządce i w truskawkach :(
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby na grządce

Post »

Raczej nic trującego te grzybki nie wpuszczają, mam jeżyny bezkolcowe w miejscu po wyciętej sośnie, mnóstwo odpadków (trociny) przy wycinaniu i takie same grzybki się pojawiły. Nic się złego nie stało, jeżyny rosły silnie i zdrowo (no, aż nie zaowocowały wtedy jedną poraziła szara pleśń). Nie mam pojęcia czy wapnowanie dużo pomoże, ale z całą pewnością wyczyszczenie ze zrębków ten problem ograniczy.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zauroczona naturą- chwasty, mchy, porosty, grzyby w ogrodzie

Post »

Trafiłam tutaj przypadkiem próbując znaleźć nazwę tego mchu czy porostu rosnącego w trawie, w suchym miejscu. Jest taki ,,ufoludkowy" :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Zauroczona naturą- chwasty, mchy, porosty, grzyby w ogrodzie

Post »

To chrobotek na logikę biorę,ze strzępiasty,bo to najpospolitszy gatunek.
Kwiaty to resztki Raju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”