Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zmiana stanowiska w storczykach zawsze skutkuje innoscią, na to będą reagować.
Korzystna to bedzie zmiana.
Jednak do wystawy bardziej słoneczej trzeba je stopniowo przyzwyczajać.

na pewno nie mogą być w pełnej ekspozycji,są wrażliwe na poparzenia.
W okresie nasłnecznienia ,konieczne bedzie cieniowanie.
Wyższa temperatura +nasłoecznienie wystawy ,spowoduje większą suchość powietrza,
tutaj trzeba obserwować i pomóc storczykom.Podniesienie lokalnie wilgotności--->wg znanych metod/kamienie z woda :P /

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Co mam robić ze storczykiem?

Post »

Oczywiście, wiem co powiecie - czytaj uważnie a tu jest wszystko opisane. Ale ja potrzebuje porady jak najszybciej a widzę, że tu się znacie na tym.
Kupiłam na wyprzedaży kilka różnych storczyków(są po kwitnieniu) poradzcie co mam z nimni robić aby ich nie stracić? Nie mam dobrych doświadczeń z tymi pięknymi roślinami (choć bardzo je lubię i podziwiam) Storczyka miałam tylko raz, ratowałam go przed wyrzuceniem przez koleżankę.Miał się nawet dobrze nie zdechł, powiem więcej zrobił coś dziwnego; wypuścił 2 pędy jakby kwiatowe a na nich wytworzył po 2 młode roślinki zamiast kwiatów!!!!!! Dwie szczepki oddałam do ludzi ,mają się dobrze,a moje wszystkie po kolei zdechły. :cry:
Wszystko co przy nich robiłam ,robiłam na wyczucie bo nie znałam tego forum. Mam nadzieje, że mi pomożecie i dochowam się kwiatów na moich pięknotach. :D
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witaj Lucy09! :wit
Domyślam się, że są to storczyki z rodzaju Phalaenopsis. Ale czy mogłabyś dla pewności wstawić ;:177 ich zdjęcia? (każdy storczyk ma inne wymagania). Storczyki, mam na myśli Phalaenopsis, nie są aż tak trudnymi kwiatami w uprawie :) , ale hoduje się je troszkę inaczej niż zwykłe kwiaty doniczkowe, np. zamiast podlewać je normalnie, to gdy przeschnie podłoże, czyli kora w której rosną, zanurza się je w wodzie do około 2cm przed krawędzią doniczki i zostawia tak na jakieś 20-30min., aż się napiją ;:38 . A to, że storczyk wypuszca młode roślinki na pędach, jest zupełnie normalne :) Są to z języka hawajskiego keiki, co po polsku znaczy... dziecko :lol:

P. S. Na pewno doczekasz się kwiatów na swoich pięknotach. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość :wink:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Lucy, dobrze by było, gdybyś wstawiła fotki swoich storczyków, aby można było ocenić stan liści, korzonków itp.
I mała prośba - miłośnicy storczyków nie mówią, że storczyk "zdechł'. Storczyki umierają, jak ludzie.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Wyciagnij storczyka z doniczki, sprawdż korzenie ,suche,zgnite(miekkie w dotyku) usuń reszte zasyp węglem drzewnym sproszkowanym,przesadż do nowego podloża,jeśli storczyki mialy dluższy czas mokro nie podlewaj przez 10 dni To to co powinnas zrobić jak najszybciej,a potem po prostu zgłebiaj wiedze i to jak najwiecej i pytaj pytaj pytaj...
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Post »

Przepraszam jeśli kogoś uraziłam tym ''zdechnięciem'' :(
Ja też czuje, że to są wyjątkowe rośliny, dlatego nie bardzo wierzę, że może mi się udać.
To co mówicie ; wyciągnij z doniczki, poobcinaj, nie podlewaj tylko namaczaj....jest dla mnie jak kosmos :oops:
Zdjęcia niebawem będą. Dzięki za bardzo szybki odzew!
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lucy jeżeli masz problem ze zdjęciami możesz zaglądnąc do wątku którejś z nas i określic czy któryś z naszych storczyków przypomina któregoś Twojego. To znacznie ułatwi nam zadanie, które nam postawiłaś ;:109

Na początku wszystko jest trudne. Ale z czasem wszystko staje się prostsze, zauważa się to co wcześniej było wręcz niezauważalne.

Opisz dokładnie co widzisz w przeźroczystych doniczkach. Jaki kolor mają korzenie, opisz jak je podlewasz, jakich nawozów używasz.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Co mam zrobić ze storczykiem

Post »

Myślę,że nic z tego nie będzie. Poczytałam Wasze wątki i stwierdziłam, że to naprawdę inna bajka. Ja nie dam rady. Jestem zbyt prędka i chyba mało dokładna, niecierpliwa. Nawet dziś widziałam u nas na rynku kolejne niezbyt drogie storczyki 15-25zł. za kwitnące. Ale ja jestem odpowiedzialna i muszę najpierw wiedzieć, że nie skazuje ich na pewną śmierć. Muszę coś wiedzieć więcej. A oto te które już są. :) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

witaj Lucy :)

jak na moje oko to wszystko z nimi jest w jak najlepszym porządku :) zdrowe, ale przekwitnięte storczyki, widać że były niedawno nawadnianie, przed następnym podlewaniem daj im spokojnie przeschnąć, spróbuj zrobić im dziurki w doniczkach, żeby powietrze miało więcej dostępu do korzeni. aa...no i możesz jeszcze przetrzeć im liście wodą z kilkoma kroplami cytryny, żeby ładnie się błyszczały, a przy okazji pozbędziesz się zacieków po zraszaniu ;)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Na pierwszej fotce jest Phalaenopsis, na czwartej Dendrobium, a pozostałe to chyba Cambria.
Nie wiem, czy je dopiero namaczałaś, czy one są przelane. Odstaw je i nie ruszaj przynajmniej przez co najmniej 2 - 3 tygodnie. Niech dokładnie przeschną.
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ojejku dziewczyny, Wy naprawdę jesteście genialne. Zdjęcia były robione tuż po tym jak ''je poiłam'' Zraszałam też je codziennie bo w mieszkaniu jest sucho. Ale teraz dam im spokój. Jak myślicie czy mogę je postawić na parapecie nad kaloryferem, na południowym oknie? Czy mam je przesadzić? Zasilić?
A może jest jakiś dobry link o storczykach? O tym co z nimi robić?
pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Lucy! Przeczytaj uważnie ten wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=11739
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Post »

A dawać rady młodszej koleżance to nie łaska? Tylko odsyłać na dokształt samodzielny!!! Ooooo nieładnie!
A ja chciałam zrobić tak jak Wy, zobaczyć co się dzieje w doniczce i co :cry: ???? Póżniej mi te korzenie nie chciały się zmieścić z powrotem :shock: I co Wy na to? Jakoś je upchnęłam. Wyglądały dobrze ale nie mają wcale ziemi, tylko rosną w samej korze. Czy to takie normalne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”